[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] سفر با قطار در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:26

سفر با قطار در سوئد

X 2000 Train

زیر آسمان سوئد: برای سفر در داخل خاک سوئد و حتی سفر به کشورهای اطراف(دانمارک و نروژ)، سفر با قطار یکی از راحت ترین،ایمن ترین و مناسب ترین انتخاب هاست. برای تنظیم زمان سفر خود و همچنین خرید بلیت می توانید از پایگاه اینترنتی شرکت دولتی راه آهن سوئد بازدید کنید. SJ درزبان سوئدی، "اس یی" تلفظ می شود.

انواع قطارهای موجود در SJ


قطارهای مورد استفاده در سیستم راه آهن سوئد به چهار قسم هستند :


۱- قطارهای تندرو X 2000 که در حال حاضر از مدرنترین،راحت ترین و سریعترین قطارهای مورد استفاده در سیستم حمل ونقل ریلی سوئد هستند. این قطارها در مسیرهای با فواصل زیاد بین مبداء و مقصد بکار گرفته می شوند.


۲-قطارهای InterCity که برای مسیرهای با فواصل متوسط بین مبداء و مقصد بکار گرفته می شوند.این قطارها نسبت به قطارهای تندرو قدیمی تر و کندروتر هستند. بطور مثال، فاصله بین شهرهای استکهلم و گوتنبرگ که توسط قطارهای تندرو در طی حدود ۳ ساعت طی می شود، با این قطارها در طی حدود ۵ ساعت طی خواهد شد.


۳-قطارهای شب رو یا Night Trains که امکان خوابیدن مسافرین در طول سفر را دارا هستند و اساسا برای سفرهای شبانه طراحی شده اند.


۴- قطارهای منطقه ای یا Regional که مدرنترین قطارهای سیستم ریلی سوئد هستند و برای تعدادی مسیر معدود بکار گرفته می شوند.برای این قطارها سیستم شماره بندی صندلی وجود ندارد و مسافرین می توانند در هر جایی که دوست دارند بنشینند.


درجه بندی قطارها


تمامی قطارهای فوق دارای سیستم درجه بندی درجه یک و درجه دو هستند. درقطارهای درجه یک X 2000،اینترنت،قهوه،چای،میوه و روزنامه رایگان ارائه می شود و صندلی ها نیز مجهز به پریز برق برای شارژ رایانه شخصی شما هستند. همچنین، برخی واگنهای قطار دارای منطقه ویژه Quiet zone هستند که این امکان را برای کسانی که مایل به سفر در آرامش کامل هستند را فراهم می کند. در قطارهای درجه یک شب رو نیز یک کوپه مجزا با توالت و حمام مجزا و نیز صبحانه به همراه روزنامه صبح ارائه می شود.


برای مثال، برای قطارهای X2000 بطور کلی ۶ واگن وجود دارد که همواره واگنهای ۱ و ۲ مربوط به مسافرینی می شود که بلیت درجه یک Klass 1 و چهار واگن دیگر مربوط به مسافرینی می شود که بلیت درجه دو Klass 2 خریداری کرده اند.

در واگن یک،صندلی های ۳۴ تا ۵۱ جزو منطقه سکوت یا Quiet Zone است که مربوط به کسانی می شود که دوست دارند در طول سفر در آرامش مطلق باشند و صدایی از اطراف نشنوند.در واگن سه، صندلی های شماره ۱ تا ۱۶ هم مربوط به منطقه سکوت است.

در واگن دو، صندلی های شماره ۴۷ تا ۵۱ به مسافرینی اختصاص یافته است که قصد برگزاری یک کنفرانس را در طول سفر دارند.

در واگن چهار، ۱۸ صندلی وجود دارد که مربوط به مسافرینی می شود که قصد استفاده از رستوران قطار Bistro را دارند.

در واگن پنج، صندلی های ۱ تا ۱۶ مربوط به مسافرینی می شود که همراه با حیوانات خانگی خود مسافرت می کنند.

در واگن شش، دو صندلی مخصوص(شماره های ۷۹ و ۸۰) معلولینی که در طول سفر حتما باید روی چرخ دستی خود  بنشینند در نظر گرفته شده است.


جانمایی دقیق صندلی ها را برای قطارهای X2000 می توانید در اینجا مشاهده کنید.


خدمات رزرو صندلی و اینترنت در طول سفر


برای تمامی قطارها نیز سیستم رزرواسیون صندلی موجود است که به مسافرین این امکان را می دهد که صندلی موردنظر خود را از قبل انتخاب کنند. سیستم اینترنت آنلاین در طول سفر نیز فعلا فقط برای قطارهای X 2000  و Regional قابل ارائه است.برای رزرو صندلی مبلغی دریافت نمی شود ولی برای اینترنت در طول سفر، مبلغ مشخص شده برای نیم ساعت ۳۹ کرون و برای کل طول سفر ۹۹ کرون است.برای خرید این خدمات، می توانید هم در زمان تهیه بلیت آن را به بلیت تان اضافه کنید و هم پس از سوار شدن با اتصال به شبکه رایگان محلی Local Internet قابل دسترس در داخل قطار آن را بصورت آنلاین بخرید.
راههای خرید ارزانتر بلیت قطار در سوئد:


۱- خدمات آخرین لحظه و امکان خریداری ارزانتر بلیت


امکان دیگری به نام سیستم "آخرین لحظه" یا Sista Minuten در شبکه ریلی سوئد موجود می باشد که بواسطه آن مسافرین می توانند با قیمت های به مراتب ارزانتر در حداکثر ۲۴ ساعت قبل از زمان حرکت قطار به تهیه بلیت خود بپردازند. این سیستم تنها برای افراد زیر ۲۶ سال، دانشجوها و افراد بازنشسته قابل استفاده است.برای خریداری بلیت آخرین لحظه باید در زمان خرید بلیت در سایت SJ، گزینه Sista Minuten را انتخاب کنید.


برای دریافت بلیت آخرین لحظه نیز دو راه وجود دارد:

یک راه خرید بلیت از طریق اینترنت و بصورت آنلاین است و راه دیگر خرید بلیت در محل ایستگاه قطار است.برای ارائه بلیت نیز راههای مختلفی وجود دارد.یک راه این است که در زمان خرید آنلاین ،شماره بلیت خود را بصورت پیام کوتاه از طریق تلفن همراه خود دریافت کنید و در داخل قطار آن را به مسئول کنترل بلیت نشان دهید.راه دیگر این است که بلیت چاپ شده ارائه کنید.برای این کار هم می توانید بلیت خود را از طریق چاپ ایمیل ارسالی توسط شرکت SJ تهیه کنید و یا آن را از دستگاههای خودکار نصب شده در داخل ایستگاه راه آهن (Vending machines) تحویل بگیرید.همچنین می توانید از دفتر فروش بلیت ایستگاه نیز بلیت چاپی خود را دریافت کنید.حتی برای کسانی که به هر دلیلی امکان تهیه بلیت از راههای فوق را ندارند، با پرداخت ۳۰ کرون بیشتر، امکان ارسال بلیت به آدرس محل سکونت آنها نیز وجود دارد. 


Ticket-vending machine


۲- خرید بلیت قطار از سایت حراجی Tradera


یکی از محبوبترین سایتهای حراجی در سوئد که در واقع رونوشت سوئدی سایت Ebay می باشد، سایت ترادرا Tradera می باشد.برای خرید بلیت قطار از طریق این سایت ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید.برای ثبت نام نیاز به شماره ده رقمی سوئدی یا Personal Number دارید.

پس از ثبت نام، می توانید به اینجا بروید و مسیر مورد نظرتان را از میان مسیرهای موجود انتخاب کنید.۳- استفاده از امتیازهای جمع آوری شده کارت اشتراک  SJ


برای افرادی که کارت اشتراک SJ دریافت می کنند(SJ Prio)، امکان سفر بدون بلیت نیز وجود دارد.برای دریافت این کارت می توانید براحتی از طریق پایگاه اینترنتی شرکت و در صورت داشتن شماره ده رقمی ملی سوئد اقدام کنید و پس از کسب امتیاز لازم، با امتیاز بدست آمده خود سفر کنید.


عضویت SJ Prio در سه سطح سفید، خاکستری و مشکی است. عضویت سفید رایگان بوده و شما با داشتن پرسنل نامبر سوئدی میتوانید درخواست خود را ارسال کنید تا کارت عضویت به نامتان صادر شده و برای شما ارسال شود.
پس از دریافت کارت و ثبت شماره و فعال کردن آن از طریق سایت SJ از این پس هربار که بلیط تهیه کردید میتوانید شماره کارت خود را هم وارد کنید و یا اگر بلیطی خریدید بعدا آنرا با شماره کارت خود در سایت ثبت کنید و یا اگر در داخل قطار خریدی انجام دادید کارت خود را به فروشنده ارایه دهید تا از این طریق بابت هر یک کرون یک امتیاز به شما اضافه شود.
در بدو عضویت نیز ۱۰۰۰ امتیاز رایگان به شما تعلق میگیرد. این امتیازها به منزله اعتبار شما بوده و میتوانید آنها را خرج کنید .به اینصورت که در موقع خرید بلیط به جای پرداخت پول Point را انتخاب نموده و به جای پرداخت نقدی از امتیازهای خود خرج کنید و یا وقتی سوار قطار هستید به جای استفاده از کارت اعتباری خود برای خرید از بوفه قطار، کارت SJ Prio خود را به فروشنده ارایه دهید تا مبلغ خرید شما را از امتیازاتتان کسر کند.
در سطح سفید هر سه امتیاز شما یک کرون ارزش دارد که از این طریق میتوانید تقریبا یک سوم از پولی که برای خرید بلیط پرداخت کردید به نفع خود زنده کنید.
برای عضویت در SJ Prior میتوانید از اینجا اقدام کنید.


SJ Prio Card


زمان بندی درست و دقیق

مهمترین ویژگی سیستم ریلی سوئد، سر وقت بودن و یا On time بودن قطارهاست که آسودگی خاطر دوچندانی را برای مسافرین فراهم می کند.البته در برخی زمانهایی که بارش برف بصورت بی سابقه ای در سوئد مشاهده شده(همانند زمستان سال 2010 میلادی)، سیستم ریلی با کمی تاخیر و بی نظمی در حرکت قطارها نیز مواجه بوده است.


منبع: www.sj.se


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد