[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] تازه ترین آمار از جمعیت ایرانیان ساکن سوئد و روند مهاجرتی آنها - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 18 دی‌ماه سال 1391 @ 20:38

تازه ترین آمار از جمعیت ایرانیان ساکن سوئد و روند مهاجرتی آنها

زیر آسمان سوئد: بر اساس بانک اطلاعاتی اداره مهاجرت سوئد و نیز آمار رسمی اداره ثبت احوال ایران،امروزه بیش از 110 هزار ایرانی در کشور نه و نیم میلیونی سوئد زندگی می کنند.در سال 1976 میلادی یعنی در حدود دو-سه سال قبل از وقوع انقلاب در ایران بر اساس آمار اداره مهاجرت سوئد،تنها 1412 ایرانی در سوئد زندگی می کردند که اغلب آنها یا به منظور ادامه تحصیلات و یا برای انجام فعالیت های تجاری به سوئد آمده بودند.با وقوع انقلاب اسلامی در ایران،روند رو به رشد مهاجرت ایرانیان به سوئد آغاز شد اما تا سال 1984 میلادی از عدد 579 نفر در سال فراتر نرفت.در آن سالها سوئد هنوز برای ایرانیان کشوری نسبتا ناشناخته و دور از ذهن بود.بهمین خاطر ایرانیان در سالهای آغازین انقلاب عموما به کشورهایی مهاجرت می کردند که آنها را خیلی خوب می شناختند.کشورهایی از جمله آمریکا،انگلستان،فرانسه و آلمان.

افزایش مهاجرت ایرانیان به سوئد از سال 1984 تا سال 1990 میلادی

سال 1984 میلادی(سال 1363 خورشیدی) نقطه عطفی در روند مهاجرت ایرانیان به سوئد بود.در این سال در حدود 1074 ایرانی عموما به دلیل مشکلات اجتماعی و سیاسی وقوع جنگ در ایران به سوئد مهاجرت کردند و عموما پناهنده شدند. از همین سال به بعد بود که روند فزاینده مهاجرت ایرانیان به سوئد شتاب بیشتری به خودش گرفت تا جایی که در سال 1988 میلادی در حدود 6203 ایرانی به سوئد مهاجرت کردند.تعداد ایرانیان مهاجر به سوئد از سال 1985 میلادی تا سال 1990 میلادی از تعداد 7317 نفر به 32171 نفر رسید یعنی در طول پنج سال،بیش از چهاربرابر.بدین ترتیب کشور سوئد بعنوان یکی از مهمترین کشورهای پناه دهنده به ایرانیان در نزد جامعه ایران آن زمان شناخته شد.

کاهش نسبی جمعیت ایرانیان سوئد از سال 1990 تا سال 2006 میلادی

در سال 1988 میلادی و با وقوع آتش بس در جنگ بین ایران و عراق،تعداد مهاجرین ایرانی به سوئد کاهش پیدا کرد.در سال 1989 میلادی نیز دولت سوئد برای جلوگیری از افزایش بی رویه مهاجرت به سوئد تصمیمات تازه ای را گرفت که این امر به کاهش بیشتر میزان مهاجرت ایرانیان به سوئد منجر شد بطوریکه تعداد مهاجرین ایرانی به سوئد از 5398 نفر در سال 1989 میلادی به 2854 نفر در سال 1992 میلادی کاهش پیدا کرد و پس از آن هم روند نزولی تا سال 2006 میلادی ادامه پیدا کرد.

افزایش مجدد و نسبی جمعیت ایرانیان مقیم سوئد پس از سال 2006 میلادی

از سال 2006 به بعد،روند مهاجرت ایرانیان به سوئد مجددا روندی رو به رشد پیدا کرد.در سال 2010 میلادی،تعداد 3249 ایرانی به کشور سوئد مهاجرت کردند اما یکسال بعد در سال 2011 میلادی،این عدد به 2751 ایرانی کاهش پیدا نمود.نمودار زیر روند مهاجرت ایرانیان به سوئد را در بازه زمانی سال 2000 تا سال 2011 میلادی نشان می دهد.

چهار نسل از ایرانیان مهاجر به سوئد

جمعیت کنونی ایرانیان مهاجر سوئد را می توان به چهار نسل مهاجرتی طبقه بندی نمود.نسل اول ایرانیان مهاجر سوئد نسلی هستند که در ایران متولد شدند و در سالهای جنگ(دهه نود میلادی) به سوئد مهاجرت کردند و به تدریج در سوئد ماندگار شدند.فرزندان نسل اول ایرانیان سوئد،نسل دوم ایرانیان سوئد را تشکیل می دهند.نسلی که در سوئد متولد شده اند اما دست کم یکی از والدین آنها در ایران متولد شده است.نسل سوم هم فرزندان نسل دوم هستند که هم خودشان و هم والدین شان در سوئد متولد و بزرگ شده اند.نسل چهارم هم نسلی هستند که در ایران متولد و بزرگ شده اند اما از اوایل سال 2006 میلادی به بعد به منظور عموما ادامه تحصیلات در خارج از کشور به سوئد آمدند و پس از آن با یافتن کار یا دریافت اقامت به هر شکل دیگری در سوئد ماندگار شدند.

پراکندگی جمعیت ایرانیان سوئد

اغلب جمعیت فعلی 110 هزار نفری ایرانیان ساکن سوئد در سه شهر بزرگ سوئد یعنی استکهلم،یوته بوری و مالمو سکونت دارند.تخمین زده می شود که تقریبا 25% یعنی در حدود 25000 نفر از جمعیت فعلی حدودا یکصدهزارنفری ایرانیان ساکن سوئد(شامل جمعیت نسلهای اول تا چهارم)،در شهر استکهلم-پایتخت سوئد- و تقریبا 15% یعنی در حدود 15000 ایرانی در دومین شهر بزرگ سوئد یعنی در شهر یوته بوری(گوتنبرگ) زندگی می کنند.

سایر ایرانیان ساکن سوئد عمدتا در دیگر شهرهای مهم سوئد از جمله در شهرهای اوپسالا،مالمو،لوند،لینشوپینگ،بوروس،وستروس و... زندگی می کنند.

وضعیت پناهجویان ایرانی در سوئد

افزایش نسبی تعداد پناهجویان ایرانی در سوئد از سال 2008 میلادی

در سال 2011 میلادی،تعداد پناهجویان ایرانی(افرادی که درخواست پناهندگی به دولت سوئد داده و در انتظار پاسخ از اداره مهاجرت سوئد بوده اند) ،مجموعا 1120 نفر بوده است که 668 نفر از آنها مرد و 452 نفر نیز زن بوده اند.روند تغییرات تعداد پناهجویان ایرانی ساکن سوئد در بازه زمانی سالهای 2002 تا 2011 میلادی را می توانید در نمودار زیر به تفکیک جنسیت مشاهده نمایید.

وضعیت ایرانیان دارای سیتیزن شیپی سوئدی

کاهش نسبی تعداد ایرانیان با سیتیزن شیپی سوئدی از سال 2007 میلادی

در سال 2011 میلادی،جمعا 1028 ایرانی توانستند حق شهروندی سوئدی(سیتیزن شیپ سوئد) را دریافت کنند و گذرنامه سوئدی بگیرند.بهترین سالها برای ایرانیان سوئد از این لحاظ سالهای 2000 و 2006 میلادی بود که در آن سالها ایرانیان بیشتری توانستند سیتزین شیپی سوئد را دریافت کنند.نمودار زیر این روند را که از سال 2006 میلادی به بعد روندی نزولی پیدا نمود به تفکیک جنسیت افراد به خوبی نشان می دهد.

وضعیت مهاجرت ایرانیان ساکن سوئد از سوئد به سایر کشورهای دنیا

تعدادی از ایرانیان سوئد پس از مهاجرت به سوئد به فکر Emigration می افتند یعنی یا به هر دلیلی تصمیم به بازگشت به ایران می گیرند یا مهاجرت دوباره به کشور سوم را آغاز می کنند. آمارها نشان می دهد که مهمترین کشورهایی که ایرانیان سوئد بخصوص نسل دوم ایرانیان سوئد به فکر مهاجرت دوباره به آنها می افتند کشورهای انگلیسی زبان انگلستان، آمریکا و کانادا و پس از آنها کشورهای اروپایی نروژ،دانمارک،اسپانیا و آلمان هستند.یکی از مهمترین دلایل مهاجرت ایرانی ها به کشورهای انگلستان،آمریکا و کانادا علاوه بر انگلیسی زبان بودن این کشورها این است که در آنها روند جا افتادن و شرایط یافتن کار و تشکیل زندگی و آهنگ پذیرش مهاجر خارجی از سوی جامعه و روند سازگاری با محیط زندگی به نسبت سوئد و سایر کشورهای اروپایی روندی طبیعتا سریعتر و راحت تر است.

در سال 2011 میلادی، 876 ایرانی از سوئد به ایران یا سایر کشورهای دنیا کوچ نمودند.نمودار زیر این روند مهاجرت ایرانیان را به تفکیک زن و مرد بین سالهای 2000 تا 2011 میلادی نشان می دهد.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت اداره آمار سوئد

آمار مهاجرت به سوئد در سال 2012 میلادی

تازه ترین آمارها از نتایج درخواست های پناهندگی در سوئد و اروپا

تفاوت سیاست های مهاجرتی بین سوئد و کانادا


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (10)
علی ||
چهارشنبه 20 دی‌ماه سال 1391 ساعت 23:10
سلام واقعا به خاطره مطالبه مفیدتو تشکر میکنم. میشه اگه لطف کنید زود به زود سایته زیر اسمان نروژو به روز کنید. من همیشه با نا امیدی به اون سایت میرم. میشه جدیدترین اماره پناهندگی در نروژو هم بدید. یه سوالم داشتم اینکه شما نوشتید از سوئد به نروژو دانمارکم مهاجرت میکنن.میشه بگید چرا یه عده از ایرانیا از سوئد به نروژ میرند؟
امتیاز: 4 5
پاسخ:
درود علی جان
واقعا از مهرت سپاسگزارم.تلاش می کنم از این پس کمی بیشتر مطلب در وبلاگ بنویسم.خودم هم از این موضوع خوشحال نیستم ولی واقعا وقت نمی کنم.در مورد پرسشت هم باید بگویم مردم بیشتر برای کار از سوئد به نروژ می روند و معمولا خود سوئدی ها پس از چند سال کار به سوئد بر می گردند اما خارجی ها شاید بمانند.در نروژ بازار کار بخاطر صنایع نفت و گاز از سوئد بهتر است و درآمدها و البته مخارج هم به نسبت بیشتر است اما در مجموع بازار کار امن و خوبی دارد.پیروز باشید
زهرا ||
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1391 ساعت 10:29
سلام
به خاطر مطالب خیلی خوبی که میذارید متشکرم
آیا تو سوئد هم مثل نروژ مدارسی هست که بخواد 1 ساله زبان سوئدی یاد بده؟ و آیا زبان نروژی نزدیک به سوئدی هستش که اگه کسی بخواد مدارس نروژ بره بعدش بتونه تو سوئد کار پیدا کنه؟ممنون
امتیاز: 3 1
پاسخ:
درود دوست من
در سوئد چنین مدرسه ای را نمی شناسم اما اگر باشد حتما در آینده آن را معرفی خواهم کرد.سپاس از توجه شما
علی ||
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1391 ساعت 14:54
واقعا ازتون ممنونم. سایته شما از خیلی سایتای خبری بهتره.
امتیاز: 6 4
shayan ||
یکشنبه 24 دی‌ماه سال 1391 ساعت 20:01
درود بر شما.
به نظرم نروژ از هر لحاظ خیلی سرتر از سوید هستش !
متاسفانه ما چاره ای جز پناهندگی نداریم ... بین سوید ، فنلاند ، نروژ و دانمارک موندیم کدوم یکی رو انتخاب کنیم.
امتیاز: 11 5
ابی شهرت ||
چهارشنبه 11 دی‌ماه سال 1392 ساعت 13:45
واسه رسیدن ب سوئدیا هرکشور اروپایی چقد بایدپول داشته باشیم
امتیاز: 6 4
پاسخ:
این دیگه از اون پرسش های کلی بود که واقعا پاسخ دادن به آن هم کلی خواهد بود
بهاره ||
یکشنبه 4 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 14:48
باسلام وتشکر
من لیسانس حسابداری و سابقه کاری هم دارم،تصمیم دارم برای ادامه تحصیل به سوئد برم.اما نمی دونم چه موانعی در سرراهم وجود داره لطفا راهنماییم کنید. باتشکر ازشما
امتیاز: 2 2
پاسخ:
درود بهاره جان
ساده است.برای اقدام برای دانشگاههای سوئد به سایت زیر بروید
www.universityadmissions.se
و برای دانشگاههای نروژ به سایت زیر مراجعه کنید
www.studyinnorway.no
فراز ||
چهارشنبه 28 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 17:09
ببخشید آیا از کردستان عراق میتوان به اروپا رفت
امتیاز: 3 3
پاسخ:
بله
علی رضا امیری ||
دوشنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 05:56
سلام ، من کارشناسم مدیریت بازرگانی هستم و14 سال سابقه کار دارم و همسر و یک فرزند سه ساله دارم ،همسرم کارشناس ارشد است .مهارتهایی که دارم عبارتند از : تراشکاری و صنعتی در کارخانه با ناظرین اروپایی،تبلیغات تجاری در کیش با شرکتهای بین المللی، مسلط به کامپیوتر و طراحی گرافیکی ،منبت کاری روی چوب و فلز ،روابط عمومی بالا. آیا میتوانم در آنجا کار و زندگی کنم و همچنین ادامه تحصیل ، لطفا راهنمایی بفرمایید.
09187604846 امیری
امتیاز: 1 1
پاسخ:
درود
بایستی زبان سوئدی بدانید و از سوی یک کارفرما در سوئد پیشنهاد کاری داشته باشید
علی ||
دوشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 18:06
سلام و تشکر فراوان بابت مطالب عالیتون--!
دوست پدرم برای اقامت در سوئد اقدام به تاسیس یه شرکت در استوکهلم کرده--آیا من توسط این آقا میتونم به سوئد برم و با کار در اون شرکت اقامت دائم بگیرم--؟!
اول باید اون آقا اقامت دائم بگیره تا بتونه منم ببره یا اینکه بلافاصله بعد تاسیس شرکت منم میتونه ببره--؟؟!!
ممنون میشم پاسخ بدید--!
امتیاز: 1 2
پاسخ:
درود
برای ویزای کار بایستی از یک کارفرما در سوئد پیشنهاد رسمی کاری داشته باشید و البته سوئدی بدانید
کامبیز ||
پنج‌شنبه 22 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 13:01
با سلام و خداقوت و ضمن تشکر فراوان از اطلاعات بی بدیلی که در اختیار مخاطبانتان قرار می دهید خواهشمندم بفرمایی چنانچه یک شرکت سوئدی نیاز به شریک سرمایه گذار داشته باشد چگونه می تواند از ایران سرمایه گذار تا دعوت نماید و آیا سرمایه گذار ایرانی به راحتی می تواند اقامت و پاسپورت سوئدی دریافت دارد.
امتیاز: 1 3
پاسخ:
درود و سپاس از توجه شما
بایستی شخصی را در سوئد شخصا بشناسید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد