[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] وضعیت اسفبار یک خانواده ایرانی پناهجو در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 15 اسفند‌ماه سال 1391 @ 23:17

وضعیت اسفبار یک خانواده ایرانی پناهجو در سوئد


زیر آسمان سوئد:
این نخستین بار نیست که از وضعیت اسفبار زندگی پناهجویان ایرانی در سوئد خبری می شنویم و می خوانیم اما داستان غم انگیز این خانواده ایرانی پناهجو در سوئد حکایت دیگری ست.

این سرخط خبر روزنامه ی اکسپرسن Expressen سوئد در این ارتباط است:
De bor i mögel - han blir miljonär
"آنها در کپک(قارچ انگلی) زندگی می کنند، او میلونر می شود"

"محمود حسینی" 38 ساله به همراه همسر 33 ساله خود "اعظم حسینی" و سه کودک سه قلوی خود به نامهای "فاطمه"،"زینب" و "مائده" مدتی ست به کشور سوئد پناهنده شده اند و همانند بسیاری از پناهجویان دیگر زندگی را در کمپ های پناهندگی در سوئد سپری می کنند.کمپی که آنها در آن زندگی می کنند کمپی در 14 کیلومتری شهر کوچک Akersund است.آنها در یک اتاق 29 متری نمور در حالی روز را به شب می رسانند که وجود قارچ و کپک درون اتاق آنها را بیمار کرده است.به گفته ی پدر خانواده،فرزندان او چند هفته ای هست که بخاطر نامناسب بودن محل زندگی شان بیمار شده اند و میل به خوردن غذا را از دست داده اند.آنها همیشه حالت های بیمارگونه دارند و هیچ پیشرفتی در بهبودی شان حاصل نشده است.هر زمان هم که به مسئول کمپ پناهندگی برای گرفتن دوا و درمان برای کودکانم مراجعه کرده ام،به من گفته اند که آنها تنها مسئول فراهم کردن مکان زندگی و خوراک ما هستند و در پاسخ به درخواست من گفتند که بخوابید و قرص Alvedon بخورید.خوب می شوید!

شرکتی که با اداره مهاجرت سوئد قرارداد همکاری برای اداره این کمپ پناهندگی را دارد،شرکت سوئدی به نام Sellpower Information Sweden AB است که علاوه بر اداره این کمپ پناهندگی،اداره سه کمپ پناهندگی دیگر را نیز بر عهده دارد.این شرکت یکبار در گذشته بخاطر ضعف در سیستم آتش نشانی کمپ،قراردادش با اداره مهاجرت سوئد فسخ شده است اما ظاهرا بخاطر محدودیت های اضطراری،این اداره مهاجرت سوئد بوده که مجبور شده است قراردادش را با این شرکت تمدید کند.

اما گفته های مدیر این شرکت آقای Jim Hoppe که اکنون از این راه خودش میلیونر و شرکتش پولهای هنگفتی عایدش شده است بسیار خواندنی ست.چکیده ای از پرسش و پاسخهای خبرنگار روزنامه اکسپرسن سوئد با وی در زیر آمده است. وی با تردید دعوت به گفتگو را پذیرفت.

- آیا شما واقعا برای کسب سود و منفعت وارد این بیزینس شدید؟

- بله! فرقی نمی کند که شما کسب و کار داشته باشید یا اینکه هتل دار باشید یا تعمیرکار خودرو باشید.به هر حال کسب سود بخشی از کسب و کار است.در غیراینصورت،ورشکستگی ست.این یک توسعه ساده است،در غیراینصورت کسب و کارتان به کل متوقف خواهد شد.

- و آیا سوددهی انگیزه شما بود؟

-هوم م م...بله! این یکی از انگیزه هاست.

- در مورد شکایت ساکنین کمپ چه می گویید؟ اینکه سرویس های بهداشتی کم هستند،اتاقها بسیار کوچک و بدون امکانات لوله کشی آب هستند،کاشی ها و موزاییک ها شکسته اند،دیوارهای اتاقها کپک بسته اند و غیره...؟

وی به پاسخ کوتاهی بسنده می کند و می گوید:

- اداره مهاجرت سوئد این اتاقها و این شرایط را از نزدیک دیده است و آن را تایید کرده است.

- ولی آیا شما به شخصه خودتان را مسئول نمی دانید که حداقل برای شش ماه یا بیشتر این مکان را به جایی بهتر برای پناهجویان تبدیل کنید؟

- ما فکر می کنیم که اینجا ما به پناهجویان اقامت خوب و استانداردی را ارائه می کنیم اما پناهجویانی که بخاطر داشتن جایی برای ماندن و زندگی از ما تشکر کنند خیلی نیستند.ما افرادی را داریم که تقریبا یکسال را با ما در اینجا سپری کرده اند اما هیچ کسی نیست که فکر کند این خیلی خوب است که تا زمان دریافت پاسخ نهایی،جایی را برای مدت یکسال داشته باشی که بتوانی در آنجا زندگی کنی.

- آیا شما خودتان همراه با فرزندانتان قادر هستید در چنین جایی زندگی کنید؟

- من نمی دونم که این پرسش شما مربوط هست یا نه ولی من هرگز در عمرم پناهجو نبوده ام.

 اما اگر من از کشورم بخاطر رهایی از بمب و نارنجک فرار کرده بودم و پناهنده شده بودم،قطعا از اینکه جایی برای زندگی داشتم و می توانستم حمام کنم و سه وعده غذایی در یک روز هم داشته باشم متشکر می بودم.من فکر می کنم این وضعیت خوبیست و چیزی وجود ندارد که ما از آن شرمنده باشیم.

- آیا شما خسیس هستید؟

- نه! اونهایی که من رو میشناسند میدونند که من فرد خسیسی نیستم.

- آیا شما از این راه ثروتمند شده اید؟

- بله.

- می توانید بگویید که تا کنون چقدر سودآوری داشته اید؟

- شرکت من در مجموع 11 میلیون کرون در سال گذشته درآمد داشته که تقریبا یک میلیون کرون هم سود سهام بوده است.من خوشحال هستم.

پس از پایان گفتگو،خانم "کامیلا کارلسون" که مدیر اجرایی کمپ است به سمت خبرنگار روزنامه اکسپرسن سوئد بازمی گردد و می  گوید که مشکل مربوط به کپک دیوارها و وجود قارچ در اتاقها را حتما پیگیری می کند چون او می داند که وجود این قارچها برای سلامتی کودکان و حتی برای افراد بزرگسال هم بسیار مضر است.وی قول پیگیری و بهبود اوضاع را به گزارشگر می دهد.

اما...روز جمعه،"محمود حسینی" به همراه خانواده اش و نیز چندین خانواده دیگر کمپ Gärdshyttan را به مقصد کمپ جدیدی در Låxa ترک کردند.وقتی خبرنگار روزنامه اکسپرسن سوئد وی را در اتاق نمورش برای بار آخر ملاقات کرد،او گفت:

- تصور من از سوئد پیش از آنکه به اینجا بیایم اصلا اینگونه نبود.من عاشق این کشور هستم چون ما را پذیرفت و از مردم سوئد هم سپاسگزارم چون به ما خیلی کمک کردند اما من روی دیگری از سوئد را هم دیدم که اصلا تصویر خوبی از سوئد نیست.


گزارش تصویری این خبر


پیوندهای مربوط:

پیوند خبر در روزنامه اکسپرسن سوئد

تازه ترین آمار از نتایج درخواست های پناهندگی در سوئد


برگردان،تهیه،تنظیم و نگارش : علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (14)
آرمان ||
چهارشنبه 16 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 13:11
خوب من هم برای این وضعی که این افراد دارم متاسفم. اما باید دید که آیا واقعا اینها جونشون در ایران در خطر بوده؟ به علاوه موضوعی که سیاستمداران میدونن و خبرنگاران احساساتی نمیتونن درک کنند اینه که اگر وضعیت پناهندگی یک وضع ایده آل باشه، خیلی زود، تمام اروپا رو پناهنده بر میداره و اونهاهم نمیتونن جوابگوی این همه آدم باشند. هر سیاستمداری میدونه که در یک کشور خوب مثل سوئد، به دنبال هر پناهجوی راضی، به زودی چندین پناهجوی دیگر خواهند اومد.اما متاسفانه این از مسائلیه که مردم نمیخوان حقیقتش رو ببینند و احساسات کودکانشون بر اونها غلبه میکنه. چقدر ایرانیای غیر همجنسگرا رفتن آلمان عنوان کردن که همجنسگران و پناهندگی گرفتن؟ چقدر یارو از یه شهر بزرگ با شرایط زندگی متوسط رفته فرانسه با این ادعا که مسیحی شده (در صورتی که همه میدونن دین نداره) درخواست پناهندگی داده؟ و ....
امتیاز: 43 7
اردلان ||
پنج‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 10:38
بسیار متاسف شدم ، باید دونست که مهاجرت کردن و از بین بردن همه ی پل ها ، مشقات خودش رو هم داره ، و بهتره یکسری ها بدونند که خارج رفتن چندین روو داره و همیشه آرامش و آسایش رو به بار نمیاره
با تشکر
امتیاز: 24 8
hamid ||
شنبه 10 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:27
با تشکر از شما عزیزان ،،ولی بعد از مرگ سهراب ،،،یعنی اینکه دولت سوئد خیلی تصمیم به دیپورت این داشتن و از این کشور رفتن ،باسپاس از شما حمید رضا حسنی یاوند بازداشتگاه فلن
امتیاز: 3 3
Miss.Clamour ||
یکشنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 10:04
سلام. ببخشید من یه سری سوال داشم ازتون اگه جواب بدین ممنون میشم(به وبلاگِ خودم لطفا کامنت بزارین مرسی)
+ ارزش یک کرون تو سوئد چقدره؟ هزینه زندگی متوسط تو سوئد چند کرون ِ؟
+من الان دیدم یک کرون غیر مرجع 370 تومان و مرجعش 180 تومانه. اینقد ارزشش کمه؟
+هزینه خونه گرفتن با وسایلش (برای زندگی کردن نه دانشجویی) چقدره تقریبا تو گوتنبرگ؟
+اگه واسه اقامت اقدام کنیم(اونجا عموم زندگی میکنه ساپورت هم میکنه) چقدر طول میکشه تا اوکی شه؟
ممنون میشم همه رو جواب بدین،خیلی مهمه!
امتیاز: 4 3
پاسخ:
درود دوست من
کرون سوئد در حال حاضر برابر با 530تومان است.احیانا شما نرخ ارز دولتی را دیده اید.هزینه زندگی در سوئد در یک پست جداگانه در بخش فهرست موضوعی وبلاگ درج شده است.لطفا آن مطلب را کامل بخوانید.برای دریافت اقامت سوئد راههای زیادی از جمله راه اقامت دانشجویی،اقامت کاری و غیره هست.لطفا بخش پاسخ به پرسش های متداول شما از سوئد را در وبلاگ مطالعه نمایید.پیروز باشید
یاسمین ||
یکشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 13:34
سلام.
سپاس برای مطالب مفیدتون.من یه سوال ازتون داشتم.میخواستم بدونم که اگر همسر من بیاد سوئد و از طریق پناهندگی بتونه اقامتشو بگیره میتونه من رو هم ببره و اگه بله چه جوری؟و فکر میکنین نهایتا چقدر زمان ببره؟اگه جواب بدید واقعا ممنونتون میشم.
امتیاز: 4 2
پاسخ:
درود دوست من
اطلاعی ندارم
کامیار ||
یکشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 21:27
سلام خسته نباشید
من ده روز دیگه پرواز دارم برای سوئد
1 ماه بیشتر پاسم اعتبار نداره ولی
نمیخوام برگردم و میخوام برای گرفتن اقامت اونجا بمونم.میشه یه کوچولو راهنماییم کنین که شرایطش چجوریه
برادرم مقیمه اونجاست و اون دعوتم کرده و میخوام پیشه اون بمونم.
امتیاز: 0 5
پاسخ:
درود کامیار جان
تنها راه درخواست پناهندگیست و از آنجایی که بصورت قانونی و بدون مشکلی وارد منطقه شنگن می شوید،گمان نمی کنم درخواست پناهندگی شما با پاسخ مثبت همراه شود
کامیار ||
دوشنبه 1 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 18:42
جدی میفرمایید؟؟!! میشه یکم بیشتر راهنمایی کنین. اخه برادرم گفت که بیای اینجا معرفیت میکنم بعدش حتما اوکی میشه میتونی پناهندگی بگیری
امتیاز: 6 10
پاسخ:
http://www.underskyofsweden.blogsky.com/1391/09/22/post-126/
کامیار ||
چهارشنبه 3 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 09:36
سپاسگذارم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
خواهش می کنم البته سپاسگزار درست است
فریدون ||
جمعه 5 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 23:07
با تقدیم درود و سپاس بیکران
من 10 ساله اقامت دارم و پدر و مادرم 70 سال دارن و تو ایران زندگی مکنن ایا با طرح آنی لوف"-رهبر حزب مرکزی سوئد پدر و مادرم میتونن به راحتی برای زندگی بیان سوید؟
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود دوست من
این صحبت هنوز در حد پیشنهاد است.باید منتظر ماند
فریدون ||
چهارشنبه 10 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 12:43
ممنونم
امتیاز: 1 1
پاسخ:
پیروز باشید
vanci ||
سه‌شنبه 7 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 12:32
چه قدر زشت که یک عده ایرانی بی غیرت زیر این پست در مورد نحوه اقامت و پناهندگی خودشون سوال میکنن.....چقدر زشت که مثل کشور های دیگه پشت هم نیستیم...هی ایرانی های عزیزی که توی سوید زندگی میکنید ..ایا اینقدر هموطنتون مهم نبود که یک روز دور هم جمع بشید و بخاطر اون سه تا کودک چند تا پلاکارد دستتون بگیرید ...روش هم فقط این و بنویسید..فرزندان مملکت من احتیاج به اموزش و جای خواب دارن....واقعا که متاسف شدم ..وقتی خودمون اینطوری هستیم چه توقعی از مردم و دولت یک مملکن دیگه دارید؟؟؟؟
امتیاز: 34 13
م. ک ||
سه‌شنبه 26 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 20:35
گل گفتی vanci جان. شما که در مملکتی زندگی می کنین که ادعای حقوق بشر داره پس باید غیرت بخرج بدید و رفتارشون با نوع بشر رو به رخشون بکشید.
امتیاز: 13 2
عظیم ||
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 10:33
من یک مهاجر افغانی در ایران هستم وشرایط لازم برای پناهندگی را دارا میباشم من مدارک لازم را به سفارت سوئد در تهران ببرم جواب میگیرم یانه؟
امتیاز: 3 0
پاسخ:
دوست عزیز
برای درخواست پناهندگی بایستی درخواست خودتان را در کشوری غیر از کشور محل سکونت تان ارائه کنید
Aziz Ameli ||
یکشنبه 14 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 11:09
Its a shame, it looks like any person even with a little bit of kindness in heart will certainly step ahead and extend a helping hand and make sure that those kids (triplets) are alright , we should care more than this
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد