[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] مقاله ی جنجالی یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی علیه دولت نروژ - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 @ 22:52

مقاله ی جنجالی یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی علیه دولت نروژ


زیر آسمان سوئد: مقاله ی جنجالی و پر از انتقاد یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی به نام "احسان فداکار"-مدیر بخش رسانه های اجتماعی روزنامه سوئدی Aftonbladet- در انتقاد از سیاست های کشور نروژ موجب واکنش شدید و تند نروژی ها در روزهای اخیر شده است بطوریکه در مدت چند روز هزاران پست الکترونیکی از سوی نروژی ها روانه صندوق الکترونیکی این جوان ایرانی روزنامه نگار شده است .احسان فداکار 31 ساله در مقاله هفته گذشته خود در روزنامه پرتیراژ و مشهور "افتون بلادت"،سیاستمداران نروژی را "خودخواه" و "نژادپرست" نامید که با مردمان فقیر اروپا مثل "حیوان" رفتار می کنند.

احسان فداکار مقاله ی تند و تیز خودش را اینچنین آغاز می کند: " هر چه بیشتر در مورد نروژ می خوانم،بیشتر قانع می شوم که فضای اجتماعی نروژ فاسد است.انگاری [داستان] "آندرس بهرینگ برویک [قاتل نروژی] هرگز اتفاق نیفتاده است.همین چند هفته پیش بود که مشخص شد "برویک" عضو [سابق] حزب "پیشرفت" بوده است.این حزب بارها از واژه ی "برویک" استفاده می کند که  [به نظرم] وحشتناک است.همانند همین حزب دموکراتهای سوئد.نروژ باید از استفاده ی واژه "اسلامیزه شدن دزدکی"  و مقایسه "اسلام" با "نازیسم" دست بردارد."

وی در ادامه ی این مقاله می گوید: " خانم "سیو ینسن" که رهبر حزب پیشرفت است،از مردم نظرخواهی می کند که "روماها" [کولی های رومانیایی مقیم نروژ] را از کشور بیرون بیاندازد.آنها را سوار اتوبوس کند و به کشورشان پس بفرستد! شرم آور است! ثروتمندترین کشور دنیا با فقیرترین مردمان اروپا مثل حیوان رفتار می کند! نژادپرستی در نروژ دیگر شورش را در آورده است! "

این روزنامه نگار ایرانی-سوئدی در ادامه می افزاید: " بنظر میرسد هر چیزی که برای حفظ فرهنگ نروژی هاست بایستی ارزش آن را هم داشته باشد. نروژی ها نمی توانند لقب ملت سخت کوش،باهوش و مبتکر را یدک بکشند در حالیکه ثروتمند شدن و آنهم بخاطر نفت مثل برنده شدن در یک مسابقه بخت آزمایی (لاتاری) است.ممکن است خیلی خوب و مرفه زندگی کنید اما شما هرگز بهتر و برتر از دیگران نیستید.قبل از [کشف] نفت،کشور [نروژ] یک کشور فقیر بود.پس از [کشف] نفت،حالا کشور پول دارد اما نه بیشتر از آن.[نروژ] نه IKEA دارد،نه Ericsson دارد و نه Nokia. سهم مشارکت شما در جهان چیست؟ جوانان نروژی ای که علاقه ای به کارکردن ندارند؟! در ضمن،نروژ به نیروی کار خارجی وابسته است.یک نفر باید باشد که آشپزی کند و ظرفها را بشورد. سوئدی ها هم [می توانند] بلوند و چشم آبی باشند و سوئدی صحبت کنند.خب دیگر پس همه چیز برای داشتن یک "شوک فرهنگی" کافی بنظر میرسد. نه! بنظر میرسد که نروژ در یک چیز خوب است و آنهم این است که فقط از خودشان نگهداری کنند و یا همانگونه که یک روزنامه نگار نروژی یک نروژی را توصیف کرد و گفت "ما نمی خواهیم چیزی را با دیگران شریک شویم".شاید این گفته اینکه چرا حالا دولت جدید نروژ تعداد پناهندگان سوری به نروژ را به نصف کاهش داده است،کاملا توجیه می کند."

واکنش تند روزنامه نگاران نروژی در نروژ به مقاله ی احسان فداکار

اما ساعاتی پس از انتشار این مقاله در روزنامه سوئدی،افکار عمومی و رسانه های ارتباط جمعی در کشور خواهر و همسایه یعنی در نروژ واکنش های بسیار تندی را علیه این مقاله از خود نشان دادند.

Åsne Seierstad و Bergens Tidende که دو روزنامه نگار نروژی تبار هستند معتقد هستند که "احسان فداکار " تصور نادرستی از نروژ را ارائه داده است. آنها فداکار را به سوءاستفاده از نقل قول های پراکنده از سیاستمداران نروژی برای اثبات صحت ادعاهایش متهم کردند.در یکی از قدرتمنترین انتقادهای مطرح شده از سوی نروژی ها،یک نویسنده نروژی به نام Aslak Nore در توئیتر خودش نوشت:

I have rarely seen a less intelligent social commentator than this Swedish @ ehsanfadakar

What an ignorant idiot crown

" من به ندرت یک منتقد اجتماعی کم هوش مثل "احسان فداکار" دیده بودم.چه تاج [کنایه از یک سوئدی] احمق و نادانی!"

توئیت وی تا شب چهارشنبه گذشته با 26600 پیروی کننده Follower همراه بود.

اما در پاسخ به این توئیت،احسان فداکار ضمن رد این اظهارنظر که او از گفته های سیاستمداران نروژی سوءبرداشت کرده است به روزنامه نروژی VG اینچنین نوشت: "ما در اینجا در یک کانال تلویزیونی نشسته ایم و برای روزنامه های آنلاین کار می کنیم. آنها می توانند به آنچه آنلاین می خوانند اعتماد نکنند. من نیازی به دفاع از گفته هایم نمی بینم اما من دوستان زیادی در نروژ دارم و بارها و بارها در نروژ بوده ام."

احسان فداکار در ادامه پاسخ هایش به روزنامه نگاران نروژی می گوید: " ما هم خودمان در سوئد نژادپرست داریم اما آنها [سیاستمداران نروژی] در داخل [اکثریت] دولت شان نژادپرست دارند."

وی در پایان می گوید:" اگر من این حرفها را نزده بودم،نروژی ها هرگز درباره نژادپرستی در داخل دولت جدید به بحث و جدل نمی پرداختند.فداکار از اینکه چگونه نروژی ها با انتقاد از فضای خارج رفتار می کنند ابراز نگرانی کرد و در پایان افزود که "افتون بلادت" از "سیو ینسن"_ رهبر حزب "پیشرفت" نروژ- و سایر اعضای این حزب برای مشارکت در این بحث دعوت کرد اما هیچکدام از آنها برای مشارکت در بحث تمایلی نشان ندادند.

پشتیبانی یک روزنامه نگار ایرانی-نروژی در نروژ از مقاله ی "احسان فداکار"

Mina Adampour

اما "مینا آدم پور"-یک روزنامه نگار جوان ایرانی دیگر که در نروژ برای روزنامه نروژی Aftenposten می نویسد،صحبت های احسان فداکار را "شجاعانه" توصیف کرد و در مقاله ای در این روزنامه نوشت:

" اول باید پرسید که در نروژ مقوله ی فرهنگ نروژی و تهدید مهاجرت به چه معناست؟ اول بهتر است به گفته ی "سیو ینسن"-رهبر حزب "پیشرفت" نروژ- دقت کنیم.وی اخیرا گفته است: "ما باید درباره این حقیقت که بسیاری از مدارس در اسلو حالا تماما از کودکان خارجی تشکیل می شوند بحث کنیم.این روشن است که این برای ما یک معضل است." از این گفته ی وی کاملا مشخص است که موضوع نگرانی وی از این گفته،کودکان نروژی تبار با سیتیزن شیپی نروژی بوده است.به نظرم،یک سیاستمدار قدرتمند باید بسیار بالاتر از این حرفها سخن بگوید.اینکه جهانی دوقطبی از نروژی و غیرنروژی ساخته شود و حجم کودکان مهاجر بعنوان یک معضل اجتماعی مطرح شود بسیار بی معنی ست.

آدم پور همچنین درباره انتقادهای مطرح شده درباره سیاست مهاجرتی نروژ در قبال پناهندگان گفت: "ممکن است خیلی ها صحبت های احسان فداکار را اغراق آمیز بدانند اما بهتر است به این حقیقت هم توجه کرد که سوئد تاکنون از بیش از 15000 پناهنده سوری استقبال کرده است و به آنها حق اقامت دائمی در سوئد را داده است درحالیکه در نروژ در حدود 4500 پناهنده که حق اقامت دائمی خودشان را هم دریافت کرده اند هنوز در صف پذیرش برای افامت در مناطق مربوط به شهرداری هایی هستند که حاضر به پذیرش آنها نیستند.دستکم 27 شهرداری-کمون-در نروژ رسما اعلام کرده اند که دیگر هیچ پناهنده ای را قبول نخواهند کرد."

روزنامه نگار جوان ایرانی-نروژی در ادامه ی مقاله ی خود می افزاید:

" این خیلی دردناک است که در یک دوگانگی زندگی کرد. من به اینکه یک مهاجر هستم افتخار می کنم و همزمان به اینکه نروژی هم هستم بیش از آن افتخار می کنم اما ترجیح می دهم جزو اقلیت نروژی هایی باشم که کمی بیشتر از خودشان حرف میزنند تا اینکه جزو آن دسته ای باشم که کاملا خودشان را از حقایق دور کرده اند.برای اینکه متوجه شویم که چقدر درد درونمان وجود دارد،باید شجاعانه برای سیاست پناهندگی انسانی و برای "روماها" [کولی های رومانیایی مقیم نروژ] بایستیم.آنهایی که با احسان فداکار مخالفند،با فضای باز انتقادپذیری سیاسی در این کشور همخوانی ندارند.روزنامه نگاران نروژی احسان فداکار را "احمق" و "نادان" خطاب کردند اما من احسان فداکار را انسانی "دلیر" خطاب می کنم."


منابع و پیوندهای مربوط:


متن کامل مقاله ی "احسان فداکار"-روزنامه نگار ایرانی-سوئدی در روزنامه "افتون بلادت" سوئد:

http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/ehsanfadakar/article17831957.ab

متن کامل مقاله ی "مینا آدم پور" در نقد مقاله ی احسان فداکار در روزنامه "افتن پستن" نروژ:

http://www.aftenposten.no/meninger/debatt/En-virkelighetsfjern-norsk-kulturelite-7374960.html

بازتاب این خبر در رسانه های نروژی:

http://www.tnp.no/norway/panorama/4109-swedish-journalist-enrages-norwegians-calling-selfish-and-rotten

http://www.aftenposten.no/meninger/debatt/Norge-r-ett-sjlviskt-land-som-behandlar-de-fattigaste-som-djur-7372233.html

صفحه توئیتر احسان فداکاربرگردان،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم

نظرات (3)
حسین ||
پنج‌شنبه 30 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 14:46
خدایش نظر خودت چیه اقا علی؟
امتیاز: 4 1
پاسخ:
درود حسین جان
کشورهای اسکاندیناوی تا دو سه دهه ی پیش با موضوع مهاجرت آشنایی نداشتند.این موضوع در فرهنگ آنها پدیده ای تازه محسوب می شود و طبیعتا با خود چالش ها و تقابل های فرهنگی زیادی را به همراه می آورد.سوئد و نروژ کشورهای دوست و همسایه و خواهر و برادر هستند.اینگونه بحث ها در جوامع آزاد کاملا پذیرفته شده و قابل درک است.ضمن اینکه هر کسی نظر شخصی خودش را از دیدگاه خودش ابراز می کند و صرفا هر نظری بیانگر تمامی حقایق نمی تواند باشد.نروژ علاوه بر تکیه بر ثروت نفتی دارای فرهنگ اجتماعی سازنده ای است که جامعه را بسوی جلو پیش می برد.مدیریت هوشمند اقتصادی و نحوه ی اداره ی جامعه به شکلی که توده ی مردم از یک رفاه نسبی برخوردار باشند و روحیه ی همکاری و همیاری مردم با یکدیگر برای هرچه بهترشدن همه و همه موجب ترقی و رفاه نروژی ها شده است.منابع طبیعی به خودی خود موجب پیشرفت یک مملکت نمی شوند کمااینکه مردم بسیاری از کشورهای نفت خیز دنیا لزوما در رفاه زندگی نمی کنند.در مجموع مردم و سیستم هر دو مشترکا نقش دارند و نمی توان آنها را از هم جدا دانست.نقش مردم بیشتر است چون آگاهی و بیداری و هوشمندی مردم است که دولتها را متحول می کند.بحث بسیار چندبعدی و مفصلی ست که در اینجا نمی گنجد اما تلاش می کنم در بخش های مختلف فرهنگی در داخل همین وبلاگ گوشه هایی از آن را در قالب مطالب مختلف فرهنگی و اجتماعی با همه ی دوستان به اشتراک بگذارم.
حسین ||
یکشنبه 3 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 13:09
ممنون از اینکه جواب دادی.همیشه موفق و سلامت باشی.بازم بهت سر میزنم.
امتیاز: 4 0
علی (فونیکس) ||
شنبه 16 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 10:40
سلام علی عزیز
این پست رو که خوندم کلی ابهام و سوال توی ذهنم ایجاد شد
اما از نگاه دیگه باید بگم واقعا شجاعت این آقای احسان قابل تقدیره چراکه وقتی خودمو جای اون میگذارم میبینم امکان نداره همچین قلمی بزنم و این همه خودمو در معرض انتقاد قرار بدم
راستی
ببخش که مدتی نبودم و نتونستم از مطالب مفیدت استفاده کنم
امتیاز: 3 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد