[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] فرصت تحصیل در دانشگاه صنعتی دلفت هلند - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 23:35

فرصت تحصیل در دانشگاه صنعتی دلفت هلند


زیر آسمان سوئد:
دانشگاه صنعتی دلفت Delft هلند یکی از مشهورترین دانشگاههای هلند و اروپا در زمینه رشته های فنی-مهندسی و فناوری محسوب می شود که بر اساس رده بندی جهانی معتبرترین و بهترین دانشگاههای دنیا جزو 200 دانشگاه برتر دنیا بشمار می آید.این دانشگاه دولتی در سال 1842 میلادی توسط پادشاه "ویلیام دوم" هلند در شهر "دلفت" در جنوب کشور هلند تاسیس شد.در ادامه با شرایط و نحوه دریافت پذیرش تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی در این دانشگاه بیشتر آشنا می شویم.

دانشگاه صنعتی دلفت TU DELFT دارای هشت دانشکده می باشد:

دانشکده معماری
دانشکده مهندسی مکانیک،مهندسی دریا و مهندسی مواد
دانشکده مهندسی عمران و زمین شناسی
دانشکده مهندسی برق،ریاضیات و مهندسی کامپیوتر
دانشکده مهندسی طراحی صنعتی
دانشکده هوافضا
دانشکده فناوری،سیاست و مدیریت
دانشکده علوم پایه یا کاربردی

تحصیل در مقطع کارشناسی(لیسانس) در دانشگاه دلفت هلند
تحصیل در مقطع لیسانس در بیشتر رشته های این دانشگاه همانند سایر دانشگاههای هلند به زبان هلندی است اما برای ارائه تقاضای پذیرش داشتن مدرک زبان انگلیسی کافیست و شما می توانید پس از دریافت پذیرش و قبل از شروع دوره در هلند،در ایران و یا در هلند زبان هلندی رو بخوانید و مدرکش رو تا زمان قبل از شروع کلاسها ارائه کنید.
نحوه اقدام برای ثبت نام و ارسال تقاضانامه پذیرش برای دوره های لیسانس
فهرست کامل دوره هایی که در این دانشگاه در مقطع لیسانس ارائه می شوند در اینجا قابل مشاهده است.
مهمترین مدارکی که در ابتدای کار اقدام نیاز دارید اینها هستند:
- ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات مربوطه
- ترجمه رسمی شناسنامه و رونوشت از گذرنامه
- مدرک زبان آیلتس آکادمیک یا جنرال با نمره حداقل 5.5 و یا مدرک تافل IBT با نمره حداقل 70(توجه کنید که برای هر رشته حداقل سطح این نمرات متفاوت می تواند باشد)

آخرین مهلت ارسال مدارک و تکمیل فرم اینترنتی آنلاین ثبت نام، اول آوریل سال 2012 میلادی (11 فروردین 1391) می باشد و تقریبا پس از دو ماه نتایج پذیرش تان مشخص خواهد شد و در صورت مثبت بودن،تقریبا دو سه ماه هم طول خواهد کشید تا ویزای دانشجویی تان آماده شود تا بتوانید در ماه آگوست(شهریور) به هلند بیایید.
اگر تا ماه آگوست که وارد هلند می شوید، مدرک زبان هلندی را گرفته باشید می توانید از اول سپتامبر سال 2012 میلادی درسها را شروع کنید. در غیراینصورت،بایستی در کلاسهای زبان هلندی دانشگاه شرکت کنید که هر دوره اش حدودا 725 یورو هزینه برایتان دارد.طول دوره زبان هلندی هشت ماه شامل چهار دوره دو ماهه است.بنابراین کل هزینه آموزش زبان هلندی در هلند معادل تقریبا 2900 یورو می شود.پس از پایان هشت ماه،در یک آزمون نهایی شرکت می کنید که در صورت قبولی در آن می توانید درسهای رشته اصلی تان را آغاز کنید.این یعنی آنکه تقریبا یکسال دیرتر از سایرین( اول سپتامبر 2013میلادی) تحصیل را آغاز می کنید.توجه کنید که دانشگاه دلفت برای اول فوریه پذیرشی ندارد و در هر سال تنها یکبار پذیرش دارد.
تنها در یک رشته در مقطع لیسانس،داشتن مدرک زبان هلندی اجباری نیست و آنهم رشته مهندسی هوافضاست که برای پذیرش در آن علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا به نمره زبان آیلتس 6.5 و یا تافل اینترنتی با نمره 90 نیاز دارید.

هزینه های تحصیل و زندگی در هلند بعنوان دانشجوی دوره لیسانس
در صورتی که از بورسیه و یا کمک هزینه ها یا فاندهای تحصیلی خاصی برخوردار نیستید،باید بدانید که هزینه شهریه تحصیلی در دانشگاه های هلند بالاست که اگر آن را با هزینه زندگی در هلند که چیزی در حدود 12000 یورو در سال می شود جمع کنید،کل هزینه متوسط تحصیل و زندگی شما در یکسال اول به رقم 17000 یورو می رسد.
اگر هم به دوره زبان هلندی نیاز داشته باشید و نیاز باشد که یکسال اول را در هلند زبان هلندی بخوانید،بایستی 2900 یورو هزینه این دوره و نیز 12000 یورو هزینه یکسال زندگی در طول این مدت را به کل هزینه ها اضافه کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) در دانشگاه دلفت هلند
شما می توانید فهرست کامل تمامی دوره ها و رشته هایی که در مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند را در اینجا مشاهده کنید.
پس از اینکه رشته مورد دلخواه خودتان را انتخاب کردید روی لینک آن کلیک کنید تا به صفحه موردنظر آن رشته منتقل شوید.سپس از منوی سمت چپ صفحه گزینه Application and admission را انتخاب کنید تا فهرست تمامی مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش در آن رشته را مشاهده کنید.
بطور نمونه و مثال، مدارکی که برای رشته "مهندسی کامپیوتر" در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی برای دانشجویان غیراروپایی موردنیاز است اینها هستند:
-ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن
-داشتن معدل لیسانس بالا (15 به بالا)
- داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5 یا تافل 90
- Motivation Letter یا تهیه یک نامه که در آن دلایل و اهداف اصلی شما از تحصیل در این رشته و یا در این دانشگاه مشخص شده باشد
- معرفی نامه یا رفرنس از دو استاد/استاد راهنما یا دو کارفرمای سابق که شما را برای تحصیل در این دانشگاه و یا در رشته موردنظرتان سفارش کنند
- رزومه یا CV شخصی تان به زبان انگلیسی
- گذرنامه
شما می توانید خودتان در اینجا فهرست کامل را برای این رشته نمونه مشاهده کنید.
* توجه کنید که مدارک و شرایط افرادی که برای دوره معماری در این دانشگاه قصد تحصیل دارند با سایر رشته ها متفاوت است.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند بعنوان دانشجوی دوره فوق لیسانس
شهریه تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس در دانشگاه دلفت کمی بیشتر از دوره های لیسانس است یعنی 8818 یورو در سال.اگر این هزینه را با هزینه متوسط زندگی در هلند یعنی 12000 یورو در سال جمع کنید،هزینه متوسط تحصیل و زندگی در هلند بعنوان یک دانشجوی فوق لیسانس معادل 28000 یورو در سال می شود.

کمک هزینه های تحصیلی(بورس تحصیلی)
در جدول فاندهای تحصیلی دانشگاه دلفت،تعدادی برنامه خاص برای اختصاص کمک هزینه های تحصیلی(نه زندگی) به دانشجویان وجود دارد که آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.
همچنین برای تعدادی از رشته ها بطور جداگانه کمک هزینه های تحصیلی در اینجا وجود دارد که می توانید برای آنها از ابتدای سپتامبر هر سال تا ابتدای نوامبر هر سال اقدام کنید.

نحوه اقدام برای ثبت نام و ارسال تقاضانامه پذیرش برای دوره های فوق لیسانس
ابتدا باید دقت داشته باشید که آخرین مهلت ارسال تمامی مدارک موردنیاز اول آوریل سال 2012 میلادی یعنی 13 فروردین 1391 شمسی است.
پس از آنکه رشته موردنظرتان را انتخاب کردید،نوبت به ثبت نام و ارسال مدارک می رسد.برای ثبت نام شما بایستی یک فرم آنلاین را تکمیل و همراه با مدارک خود به دانشگاه ارسال کنید.
فرم آنلاین ثبت نام را می توانید در اینجا بیابید.ابتدا یک حساب کاربری برای خودتان ایجاد می کنید و سپس طبق دستورالعمل های سایت پیش می روید.
کل فرایند اقدام بطور کامل از ابتدا تا پایان در اینجا تشریح شده است.
توجه داشته باشید که در زمان تکمیل و ارسال فرم،شما بایستی 50 یورو بابت هزینه اقدام یا هزینه Application Fee توسط کارت اعتباری Credit Card یا ارسال پول از طریق بانک Bank Transfer پرداخت شود تا تقاضای شما مورد بررسی قرار گیرد.

تحصیل در مقطع دکترا PhD در دانشگاه دلفت هلند
دوره دکترا در هلند یک شغل محسوب می شود و برای آن حقوق ماهیانه وجود دارد.برای ارسال تقاضانامه برای دریافت پذیرش در دوره دکترا ددلاین یا مهلت مشخصی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمان برای آن اقدام نمایید.
فهرست تمامی فرصت های دوره دکترا در دانشگاه دلفت بصورت دوره ای و برای تمامی رشته های تحصیلی در اینجا اعلام و بروز می شود.سعی کنید هر چند وقت یکبار این صفحه را چک کنید تا از موقعیت های خالی یا بعبارتی دیگر از فرصت های شغلی جدید بموقع مطلع شوید.
حقوقی که برای دوره های دکترا پرداخت می شود در واقع فاند یا کمک هزینه تحصیلی است که بخشهای دولتی یا خصوصی هلند یا بخشهای دولتی یا خصوصی سایر کشورها برای انجام برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی به دانشگاه ها می پردازند و در نتیجه دانشجو نیز بخش کوچکی از آن را بعنوان حقوق ماهیانه دریافت خواهد کرد.بنابراین کاملا طبیعی است اگر مشاهده شود که بیشتر دوره های دکترا فاند خاصی ندارند و بهمین خاطر دانشجویانی که بتوانند از کشور خودشان فاند یا بورس تحصیلی بگیرند در اولویت قرار می گیرند.در طی این سالها بسیاری از دانشجوهای چینی با این امکان در دانشگاه دلفت پذیرش دکترا گرفته اند.یعنی آنها حقوق شان را بجای اینکه از دولت هلند بگیرند از دولت کشور خودشان دریافت می کنند.شما هم اگر بتوانید از دانشگاههای داخل ایران بورس بگیرید(یا گواهی رسمی از هر شرکت یا سازمانی که هزینه 4 سال زندگی شما را در هلند تامین کند) می توانید بصورت محقق میهمان یا Guest Researcher به هلند بیایید.برای این کار باید ایمیلی به استاد راهنمای مربوطه بفرستید و شرایط و مدارک خودتان را ارائه کنید.همچنین می توانید از وی در مورد پروژه های تحقیقاتی جاری اطلاعات بگیرید.
توجه کنید که دانشگاههای هلند معمولا درخواست های افرادی که تحت عنوان Self-financed یا افرادی که ادعا دارند که هزینه زندگی خودشان را شخصا تامین می کنند را مورد توجه قرار نمی دهند چون در بسیاری از موارد اینگونه افراد پس از ورود به هلند ادعا می کنند که پولی ندارند.بهمین خاطر دانشگاههای هلند ریسک پذیرش دادن به چنین افرادی را دیگر قبول نمی کنند.

صفحه فیسبوک Facebook دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در دانشگاه دلفت هلند
آمارها نشان می دهند که بسیاری از دانشجویان ایرانی در حال حاضر در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه دلفت مشغول به تحصیل هستند.شما برای آنشایی بیشتر با آنها و شرایط تحصیل در هلند می توانید از طریق صفحه فیسبوک آنها در اینجا با دوستان خود در ارتباط باشید.

نکته پایانی
برای دریافت پذیرش در دانشگاههای هلند برای تمامی مقاطع،شما نیازی به هیچ شخص یا کمک هیچ موسسه و شرکتی ندارید.تمامی مراحل را خودتان می توانید انجام دهید.اگر دیدید یا شنیدید که کسی از طریق شرکتهای اعزام دانشجو پذیرش گرفته بدانید که یا جیبهاشو خالی کرده و پولشو ریخته توی جیب یک سری کلاهبردار و یا در حال حاضر در یک کالج یا دانشگاه درجه چندم اروپا در حال تحصیل با هزینه هایی بمراتب چند برابر آنچه بقیه پول می دهند می باشد.اگر در این زمینه علاقمند به دانستن فوت و فن های اینگونه موسسات هستید،مطلب قبلی وبلاگ در این مورد را در اینجا بخوانید.
به هر صورت اگر شرایط و مدارک موردنیاز را دارید،با استفاده از همین اطلاعات اولیه که در بالا آورده شد خودتان دست بکار شوید.همیشه و در همه حال شاد و پیروز باشید.

منابع و پیوندهای مربوط:

سایت دانشگاه دلفت TU DELFT

سایت هلندی ها

وبلاگ بسیار مفید یک ایرانی دانشجوی دکترا در دانشگاه دلفت

آخرین رده بندی(رنکینگ) دانشگاههای هلند در دنیا

تهیه،نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در

جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (2)
mahan ||
دوشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 17:06
سلام
خواستم بپرسم همه دانشگاههای هلند برای ارشد شهریه دارن؟ مث اینکه مثلا دلفت شهریه بالایی داره. یعنی بچه هایی که رفتن اونجا با هزینه شخصی بوده و این هزینه رو دادن؟ نمیشه ویو بشه مثلا اگه همسر ادم اونجا دکترا بخونه؟ یا بورسهایی باشه که بشه گرفت مث اراسموس و ...؟؟
فنلاند هم همینطوره؟
ممنونم
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود دوست گرامی
اگر پذیرش دکترا با فاند بگیرید مشکلی نیست اما برای ارشد به هر صورت باید هزینه کنید
mahan ||
سه‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 06:19
منظورتونو متوجه نشدم یعنی اگه همسرم دکترا اونجا پذیرش بگیره از من برا ارشد شهریه نمیگیرن یا نه در هرصورت بایدشهریه داد؟
روی بورسها میشه حساب کرد؟؟
ممنون
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود
دوره دکترا با فاند حقوق ماهیانه دارد اما برای دوره ارشد باید پذیرش رسمی از دانشگاه داشته باشید و مشمول پرداخت شهریه می شوید.بنده از قوانین هلند اطلاعی ندارم
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد