[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] شرایط و نحوه اقدام برای تحصیل در دانشگاههای آلمان - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 23:25

شرایط و نحوه اقدام برای تحصیل در دانشگاههای آلمان


زیر آسمان سوئد:
با توجه به شهریه دار شدن دانشگاههای سوئد برای دانشجویان غیراروپایی از ترم پائیز سال جاری میلادی،توجه بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به سوی کشورهایی
بیشتر از پیش معطوف شده است که همچنان امکان تحصیل رایگان بدون پرداخت شهریه تحصیلی در آنها وجود دارد.دانشگاههای کشورهای نروژ و فنلاند کماکان امکان تحصیل رایگان را برای تمامی متقاضیان داخلی و خارجی محفوظ نگه داشته اند و اگر مطالب وبلاگ را دنبال کرده باشید،در دو مطلب جداگانه قبلی به شرایط و مراحل اقدام برای دریافت پذیرش از دانشگاههای این دو کشور شمال اروپا اشاره کردیم اما در این مطلب قصد داریم به سراغ دانشگاههای کشور آلمان برویم که گرچه از سال 2005 میلادی امکان تحصیل کاملا رایگان در مقاطع عالی را برای دانشجویان غیراروپایی با پرداخت شهریه توام نموده است ولی همچنان بخاطر اهمیت و اعتبار جهانی دانشگاههای این کشور و نیز با ثبات بودن شرایط اقتصادی و اجتماعی،تحصیل در یکی از دانشگاههای آلمان همواره در کانون توجه بسیاری از دانشجویان از سرتاسر دنیا بوده است.
در ادامه بصورت گام به گام راهنمایی های لازم در ارتباط با نحوه ارسال مدارک و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان را ارائه خواهیم نمود.


تحصیل به زبان آلمانی یا انگلیسی؟!

تحصیل در بیشتر رشته ها و دوره های تحصیلی در دانشگاههای آلمان تا مقطع کارشناسی معمولا به زبان آلمانی است و متقاضیان باید برای قبولی در این دوره ها و رشته ها دارای مدرک دیپلم و نیز مدرک زبان آلمانی ابتدایی نوع B1 یا تست DAF باشند.برای دریافت این مدارک می‌توان در آزمون‌های زبان ویژه‌ای که هم در ایران و هم در آلمان برگزار می‌شوند شرکت کرد.

اما چند سالیست که دانشگاههای آلمان برای دانشجویان خارجی امکانات بیشتری برای تحصیل در دانشگاههای این کشور به زبان انگلیسی را در مقاطع عالی مهیا نموده اند.

در حال حاضر،در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای آلمان امکان تحصیل در 37 رشته مرتبط با علوم کشاورزی،جنگلداری و علوم تغذیه به زبان انگلیسی وجود دارد.از جمله دانشگاههای ارائه کننده این رشته ها می توان به دانشگاههای گوتینگن،فرایبورگ،درسدن و هامبورگ اشاره نمود.برای رشته های زیرمجموعه هنر هم امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههایی نظیر دانشگاه وایمار شهر بن،دانشگاه کلن و دانشگاه هامبورگ در رشته های متنوع طراحی،هنر،فیلم،سینما و موسیقی امکان پذیر است اما بیشترین تعداد رشته‌ها در این بخش، مربوط به رشته‌های فنی و مهندسی است. 145 رشته در این گروه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود.در بخش علوم پزشکی و داروسازی نیز امکان تحصیل 20 رشته به زبان انگلیسی وجود دارد.

در مقطع دکترا نیز در بخش علوم کشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه، ۹ رشته در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاههای بن، گیسن، گوتینگن و براندن‌بورگ به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.در رشته های فنی و مهندسی نیز در مقطع دکترا امکان تخصیل در 29 رشته متنوع تحصیلی در دانشگاههای درسدن،وایمار،دارمشتات،اشتوتگارت،آخن و کارلسروهه وجود دارد.

در رشته‌های علوم طبیعی نیز در همین مقطع، دانشگاه‌های مونستر، زارلند، کلن، توبینگن و بن، تحصیل 124 رشته به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند.در رشته‌های اقتصاد و علوم اجتماعی‌، امکان تحصیل در مقطع دکترا در 52 رشته فراهم شده است. از میان دانشگاه‌های ارائه‌کننده این رشته‌ها، می‌توان به طور مثال به دانشگاه‌های کنستانس، هایدلبرگ، برمن و گوتینگن اشاره کرد. تحصیل در این رشته‌ها، در دانشگاه‌های نام برده در مقطع دکترا تنها به زبان انگلیسی است.


شرایط و مدارک موردنیاز برای اقدام جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

حداقل مدرک تحصیلی موردنیاز برای اقدام از داخل ایران داشتن مدرک کارشناسی(لیسانس) چهارساله است.مدارک دانشگاههای سراسری دولتی ایران و داشتن معدل بالا (حداقل 16) از معیارهای موفقیت شما در گرفتن پذیرش محسوب می شوند ولی این بدان معنی هم نیست که فارغ التحصیلان دانشگاههای آزاد،پیام نور،غیرانتفاعی و غیره شانسی برای دریافت پذیرش ندارند بلکه مدرک تحصیلی شما توسط کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای آلمان مورد ارزیابی قرار می گیرد.در مورد قبولی و تعداد واحدها،تنها کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه تصمیم خواهد گرفت و قاعده یکسانی وجود ندارد. تنها می‌توان گفت که در این مورد، میان دانش‌آموختگان دانشگاه‌های سراسری و آزاد تفاوتی وجود ندارد اما برای دریافت پذیرش اگر در یکی از دانشگاههای سراسری دولتی ایران با معدل بالا تحصیل نموده باشید،طبیعتا شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهید داشت.درصورتی که از دانشگاههای آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی فارغ التحصیل شده باشید و مدرک شما توسط دانشگاه موردتایید قرار بگیرد،پذیرش شما همانند فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی مستقیم و بدون شرط خواهد بود.

همچنین متقاضیانی که هنوز مدرک کارشناسی خود را دریافت نکرده اند ولی در کنکور سراسری داخل ایران در مقطع کارشناسی قبول شده اند می توانند با گذراندن یک دوره یکساله در یکی از کالج های کشور آلمان و پس از قبولی در آزمون نهایی این دوره یکساله وارد دانشگاه های آلمان شوند و تحصیلات شان را در مقطع کارشناسی در این کشور ادامه دهند.توجه کنید که داشتن قبولی کنکور در مقطع کاردانی مورد قبول دانشگاههای آلمان نیست و برای این کار حتما باید در کنکور سراسری مقطع کارشناسی پیوسته قبول شده باشید.

اگر هم اکنون در ایران زندگی می کنید باید دقت کنید که برای اقدام تمامی مدارک و ریزنمرات شما باید توسط یک دارلترجمه رسمی در ایران ابتدا ترجمه شوند و سپس به‌ تأیید سفارت آلمان در تهران برسند.داشتن دو مهر دادگستری و وزارت امورخارجه بر روی برگه های ترجمه مدارک شما برای تایید مدارک شما در آلمان ضروری است.توجه کنید که برای درخواست پذیرش از هر دانشگاهی در آلمان،تنها به ترجمه‌ی تأیید شده‌ی این مدارک نیاز است و هیچ نیازی به ارسال "اصل مدارک" نیست!

داشتن رزومه یا CV،سوابق کاری،معرفی نامه (رفرنس) از اساتید و کارفرمایان،داشتن مقاله های علمی و غیره از مدارکی هستند که معمولا بعنوان "مدارک تکمیلی" از آنها یاد می شود و برای دریافت پذیرش در دانشگاههای آلمان جزو مدارک اجباری و الزامی به حساب نمی آیند.با این همه برای افرادی که این مدارک را در اختیار دارند،ارسال نسخه انگلیسی و تایید شده آن بی اثر هم نخواهد بود.

شرایط موردنیاز برای اقدام جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا PhD

اولین قدم برای ورود به دوره‌ی دکترا در دانشگاه‌های آلمان، موافقت استاد راهنما با طرح رساله دکترای متقاضی (پروپوزال) است.در صورت موافقت استاد راهنما دانشگاه مدارک متقاضی را بررسی خواهد کرد و در صورت نیاز اگر متقاضی از دانشگاهی در خارج از آلمان فارغ التحصیل شده باشد،بایستی تعدادی واحدهای تطبیقی را نیز بگذراند.بنابراین صرفنظر اینکه در کدام دانشگاه در ایران درس خوانده اید و یا مدرک کارشناسی ارشد خود را در ایران یا خارج از ایران دریافت کرده باشید، شما می توانید برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا اقدام کنید. داشتن یک طرح رساله علمی قوی و قابل توجه،داشتن نمرات خوب در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و نیز داشتن معرفی نامه هایی از اساتیدتان(رفرنس) در زمان تحصیل می توانند مجموعا برگ برنده شما در دریافت پذیرش در مقطع دکترا در آلمان باشند.اما چگونه می توان از دانشگاههای آلمان در مقاطع عالی پذیرش گرفت؟!

دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد،دکترا و بالاتر مستقیما از دانشگاههای آلمان از طریق وبسایت هر دانشگاه انجام می شود.شما می توانید فهرست کامل دانشگاههای آلمان همراه با نشانی وبسایت آنها را در اینجا مشاهده کنید.

چه رشته ای را در کدام دانشگاه آلمان بخوانم؟!

برای اینکه بدانید چه رشته ای را در کدام دانشگاه و در چه مقطعی دنبال کنید،بهترین راه مراجعه به وبساست موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان DAAD در اینجا است.این وبسایت مهمترین و اصلی ترین وبسایتی است که شما برای آشنایی با شرایط تحصیل در آلمان به آن نیاز دارید و از طریق آن می توانید به دانشگاه و رشته موردنظرتان در دانشگاههای آلمان دسترسی پیدا کنید.با تایپ مقطع تحصیلی موردنظرتان و نام رشته تحصیلی تان،اسامی دانشگاههای مرتبط در آلمان را همراه با اطلاعات پذیرش آنها به سادگی بیابید و برای آنها اقدامات لازم را بعمل آورید.

توجه کنید که برای اقدام معمولا بیشتر دانشگاهها از طریق آنلاین درخواست نامه های شما را قبول می کنند و برای این کار هیچ نیازی به مراجعه به شرکتها و موسسات سودجو در زمینه اعزام دانشجو ندارید.تمامی شرایط و مدارک موردنیاز در وبسایت هر دانشگاه در بخش Admissions یا Study به وضوح نوشته شده است اما برای ارسال مدارک و اطمینان از کامل بودن و درستی آنها می توانید از خدمات موسسه آلمانی "اسیسیت" که در ادامه به آن اشاره می شود بهره ببرید.

نحوه ارسال مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی

پس از آنکه دانشگاه و رشته موردنظرتان را انتخاب کردید و همچنین مطمئن شدید که حائز شرایط کامل برای اقدام هستید،نوبت به نحوه ی ارسال مدارکتان به دانشگاه موردنظر برای ارزیابی می رسد.

برای این کار شما دو راه دارید:یکی اینکه از شرایط و مدارک تحصیلی خود مطمئن هستید و می خواهید مستقیما از طریق وبسایت دانشگاه بصورت آنلاین یا پستی مدارک خودتان را ارسال کنید و یا اینکه خیلی از صحت و درستی مدارک تان اطمینان ندارید و گمان می کنید که به یک مرکز مشاوره برای تایید پیش از ارسال مدارک تان نیاز دارید.اگر راه دوم مدنظرتان است،می توانید با پرداخت هزینه مشخصی از خدمات سایت رسمی اتحادیه "اونی اسیستUni-Assist آلمان که اتحادیه‌ای است که مراکز آموزش عالی آلمان (Deutsche Hochschulen) و مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) عضو آن هستند،بهره بگیرید.

دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل در آلمان، پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود و مطلع شدن از داشتن مدارک لازم برای گرفتن پذیرش، می‌تواند با این مرکز ارتباط برقرار کند و مدارک خود را برای آنان از طریق ایمیل یا پست بفرستد.اسیست،مدارک دانشجو را ارزیابی کرده و داوطلب را در تنظیم درخواست‌نامه‌ای بدون عیب و نقص، البته در ازای حق الزحمه‌ای مشخص، یاری می‌‌کند. پس از بررسی اسیست،درخواست دانشجویان واجد شرایط به دانشگاه‌های مورد نظر ارسال می‌شود.خوبی این سیستم برای متقاضیان بخصوص داخل ایران این است که دانشجویان از سوءاستفاده های احتمالی موسسات و شرکتهای سودجوی متفرقه در راه اعزام دانشجو به خارج از ایران در امان خواهند ماند.

از سویی دیگر،وجود "اسیست" از یک سو کمکی است برای دانشگاه‌ها که دیگر گام‌های اولیه‌ی ارزیابی مدارک داوطلبان را پیش رو ندارند و می‌توانند نیروی خود را صرف انتخاب بهترین‌ها کنند و در نتیجه احتمال دادن پذیرش به دانشجویانی که دارای شرایط تحصیل در رشته مورد نظر هستند، افزایش می یابد و نرخ ترک تحصیل نیز کاهش قابل توجهی می یابد.تاکنون 100 مرکز آموزش عالی در آلمان به عضویت "اسیست" درآمده‌اند.یعنی اگر متقاضی تحصیل در یکی از این 100 دانشگاه هستید، بهتر است مدارک خود را مستقیماً به "اونی اسیست" بفرستید.فهرست این دانشگاه‌ها در وبسایت "اسیست" آورده شده است.با دانشگاه‌هایی که نامشان در این فهرست نیست،می‌توان مستقیمآْ ارتباط برقرار کرد.

پس از مشورت با "اسیست" پس از دو هفته که از بررسی مدارک گذشت، متقاضی پاسخی از "اسیست" دریافت می‌کند و در صورت پذیرش مدارک و درخواست نامه، اکنون وارد مذاکره با دانشگاه مورد نظر می‌شود.دادن یا ندادن پذیرش به دانشجو، تصمیمی است که همچنان بر عهده‌ی دانشگاه است اما چیزی که مسلم است این است که درخواست نامه‌ای که توسط اسیست کنترل شده است به احتمال بسیار قوی پذیرش می‌گیرد.

برای اطلاع دقیق از کار" اسیست" می‌توانید به وب سایت این مؤسسه در اینجا مراجعه کنید.در این سایت همچنین راهنمایی‌هایی به فارسی (Tipps für Farsi) برای متقاضیان ایرانی وجود دارد.

شرایط مالی موردنیاز و آشنایی با هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان
تا قبل از سال 2005 میلادی،دانشجویان برای تحصیل در مراکز آموزش عالی دولتی آلمان مجبور به پرداخت شهریه نبودند ولی پس از لغو ممنوعیّت مطالبه‌ شهریه از دانشجویان توسط  دادگاه قانون اساسی دولت فدرال آلمان Bundesverfassungsgericht،در بسیاری از ایالت‌های آلمان دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه شدند.شهریه پرداختی حداقل 500 یورو برای هر ترم تحصیلی است.به این ترتیب و برای نمونه،شهریه تحصیلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان برای یک دوره دو ساله حدودا 2000 یورو  خواهد بود.البته این تمام هزینه ها نیست.هزینه متوسط زندگی در آلمان حداقل 700 یورو در ماه  برای یک زندگی کاملا ساده می باشد.همچنین دانشجویانی که دوران تحصیل آنها به درازا می‌کشد و تعداد نیمسال‌های تحصیلی‌شان از حدّ مجاز پیش‌بینی شده می‌گذرد،باید شهریه ای زیادتر که مقدار آن تا 800 یورو در هر نیمسال تحصیلی می‌رسد پرداخت کنند.موعد پرداخت این شهریه معمولاً پس از ۷ سال تحصیل یا به عبارتی پس از ۱۴ نیمسال تحصیلی است. سوای شهریه‌ای که دانشجویان در بسیاری از دانشگاه‌ها می پردازند،دانشجویان برای هر نیمسال تحصیلی مبلغی به عنوان سهم دانشجو در امور دانشجویی (عوارض دانشجویی) به دانشگاه می‌پردازند که Semesterbeitrag نام دارد. این مبلغ معمولاً بیش از 100 یورو در هر نیم‌سال تحصیلی نیست و به خرج اداره‌ی امور صنفی و فوق‌برنامه‌ی دانشجویی و هچنین شورای عمومی دانشجویی که به اختصار به آن "آستا" Asta می‌گویند می‌رسد. در شهرهای بزرگ،در این مبلغ پرداختی، هزینه‌ی بلیط نیمسال تحصیلی (Semesterticket) هم منظور شده که حقّ استفاده‌ی رایگان از اتوبوس‌ و قطار در محدوده‌ای مشخص را به دانشجویان می‌دهد.

کار دانشجویی در زمان تحصیل در آلمان

در آلمان دانشجویان خارجی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار در آلمان کار کنند اما این اجازه‌ کار محدود است. دانشجویان خارجی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار، ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ نیمه‌روز در سال کار کنند.البته در برخی از ایالتهای آلمان این اجازه‌ کار فقط محدود به تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی است. اگر اداره‌ی کار شهر مربوطه موافقت کند، برای دانشجو افزون بر آن، اجازه‌ی کار دیگری هم صادر میشود که به او اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد.

پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان دشوار نیست به دلیل اینکه دانشجو نیروی کار ارزان قیمت‌تری برای کارفرماست، دانشجویان می‌توانند به آسانی کار پیدا کنند. از سوی دیگر باید به این نکته توجّه شود که با درآمد به‌دست‌آمده از کارساده‌ی دانشجویی، مثل کار در رستوران یا پیتزافروشی، نمی‌توان خرج زندگی و تحصیل در آلمان را تأمین کرد. درآمد کار دانشجویی معمولاً بین ۸ تا ۱۰ یورو در ساعت است مگر این که دانشجو در زمینه‌ای خاص که در مورد آن تقاضا در بازار کار زیاد است، دارای تخصّص ویژه‌ای باشد.برای یافتن یک کار دانشجویی مناسب،بهتر است به اداره‌ی امور صنفی و فوق برنامه‌ی دانشجویی ویا به بخش کاریابی برای دانشجویان Studentenvermittlung، مستقر در اداره‌ کار شهر مربوطه مراجعه کرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزا یا روادید دانشجویی آلمان پس از دریافت نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در آلمان کدامند؟!

پس از دریافت نامه پذیرش در یکی از دانشگاهها یا موسسات تحصیلات عالی در آلمان،شما می توانید با مراجعه به وبسایت سفارت آلمان در تهران از جزئیات بیشتر برای مدارک موردنیاز برای صدور روادید یا ویزای دانشجویی باخبر شوید.

برای سادگی کار شما،اطلاعات لازم در قالب یک فایل PDF در اینجا قابل مشاهده است.شما باید برای تحویل مدارک خود برای دریافت روادید دانشجویی از سفارت وقت قبلی بگیرید.برای این کار به وبسایت سفارت آلمان در تهران در اینجا مراجعه کنید.

چگونه می توانم پس از دریافت پذیرش از دانشگاه،در آلمان خانه پیدا کنم؟!

شما می توانید پس از دریافت نامه رسمی پذیرش از داشنگاههای آلمان،از طریق سایتی که توسط دانشگاه به شما معرفی می شود برای خوابگاههای دانشجویی اقدام کنید.همچنین پس از دریافت ویزای دانشجویی و ورود به آلمان می توانید کماکان از امکاناتی که معمولا روزنامه‌ها، آگهی‌ها یا تابلوهای اعلانات،آپارتمان‌های اشتراکی(Wohngemeinschaft) یا خوابگاه‌های دانشجویی(Studentenwohnheim)در اختیار شما می گذارند استفاده کنید.همچنین اداره امور صنفی و فوق برنامه دانشجویی(Studentenwerk) و بخش روابط بین الملل در دانشگاه موردنظرتان

(Akademisches Auslandsamt) هم در یافتن مکانی برای زندگی به شما کمک خواهند نمود.

آیا ویزای دانشجویی آلمان شامل حال افراد خانواده شخص دانشجو نیز می شود؟!

خیر، ویزای دانشجویی تنها برای شخص داوطلب صادر می‌شود.در واقع متقاضی ویزای دانشجویی شخصی است که از یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش دریافت کرده است. به همین سبب ویزای دانشجویی نیز تنها برای این شخص صادر خواهد شد و نه اعضای خانواده‌ی وی.با ویزای دانشجویی آلمان می توان به تمامی کشورهای عضو شنگن سفر نمود.

آیا امکان انتقال دانشجو از دانشگاهی در خارج از آلمان به آلمان و بالعکس وجود دارد؟!

این امکان تنها در صورتی میسر خواهد بود که دانشگاه محل تحصیل متقاضی با یکی از دانشگاه‌های آلمان تبادلات آکادمیک داشته باشد.انتقال دانشجو به صورت شخصی امکان‌پذیر نیست و تنها از طریق دانشگاه ممکن است.


منابع و پیوندهای مربوط:

www.dw-world.de

سایت سفارت آلمان در تهران

سایت رسمی و بین المللی تحصیل در آلمان

سایت فارسی زبان و بسیار مفید ApplyAbroad

آخرین فهرست رده بندی(رنکینگ) دانشگاههای آلمان


تهیه،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (35)
فریبا شجاع ||
دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 19:46
سلام.با تشکر فراوان از مطالب بسیار عالی و مفید شما...من میخواستم دوره دکتری را در رشته علوم تربیتی در یکی از دانشگاههای سوئد ادامه تحصیل بدم ولی مثل اینکه شرایط پیدا کردن کار در آنجا خیلی سخت هست!!
امتیاز: 7 5
پاسخ:
درود دوست من و سپاس از توجه شما
بهتر است ابتدا از دوره فوق لیسانس آغاز کنید
رعنا ||
یکشنبه 3 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 07:03
سلام
سپاس از مطالب خوبتون
من لیسانس نرم افزار دارم از دانشگاه پیام نور میخوام ویزای تحصیلی آلمان برای لیسانس زبان و ادبیات آلمانی بگیرم دانشگاه هاشو پیدا کردم فقط میخواستم بدونم میشه در خواستم رو به چند تا دانشگاه بفرستم یا فقط یکی..؟ممنون
امتیاز: 14 8
پاسخ:
درود
بله. شما بایستی برای هر دانشگاه جداگانه مدارک تان را ارسال کنید. اطلاعات کامل در داخل سایت دانشگاه در بخش admissions موجود است
شیوا ||
شنبه 27 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 10:18
با سلام و درود...
جسارتا میخواستم بپرسم که امکان اینکه با دیپلم کاردانش(طراحی صفحات وب) توی دانشگاه های آلمان به طور رایگان تحصیل کنم وجود داره؟؟؟
امتیاز: 22 8
پاسخ:
درود شیوا جان
لطفا به سایت مرجع مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی را در آنجا جستجو کنید. این مطلب تنها برای اطلاع رسانی عمومی بود.پیروز باشید
مونا ||
شنبه 7 دی‌ماه سال 1392 ساعت 18:12
سلام
من در حال حاضر در رشته ی مترجمی زبان دانشگاه غیر انتفاعی کارشناسی پیوسته میخونم. میتونم به صورت رایگان در یکی از دانشگاه های آلمان رشته ی زبان و ادامه بدم؟
امتیاز: 20 16
پاسخ:
درود مونا جان
بله.میتونید.همین مطلب را خوب بخوانید و کمی بیشتر در سایتها جستجو کنید
رها ||
جمعه 13 دی‌ماه سال 1392 ساعت 08:57
سلام ممنون از اطلاع رسانی شما
من در حال حاضر دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی پیام نور هستم و لیسانس ادبیات داستانی از دانشگاه خوارزمی تهران را هم دارم.به نظر شما با وجود 28 سال امکان ادامه تحصیل در رشته زبان شناسی برای من وجود دارد یا نه.و اینکه آیا شرایط سنی هم در بررسی مدارک دخیل هست یا نه.
ممنون
رها
امتیاز: 6 6
پاسخ:
درود دوست من
هیچ شرط سنی در هیچ دانشگاهی در دنیا وجود ندارد.شما نود ساله هم که باشید می توانید دانشجو شوید
Sona ||
جمعه 13 دی‌ماه سال 1392 ساعت 18:58
سلام سالهاست که وبلاگتون رو مطالعه میکنم باید بگم که بهترین اطلاعات و جدیدترینهارو در اختیار ما میگذارید اون موقع که تقریبا تو هیچ منبع فارسی گرین کارت دانمارک نبود وبلاگتون اطلاعات جامعی داشت و سخاوتمندانه اطلاعات در اختیار مردم میگذارید امیدوارم در همه مراحل زندگیتون موفق باشید .دوتا سوال دارم که ممنون میشم جواب بدین:1.همسرم سال 87 فارق التحصیل شدن فوق مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد دارن میخوان پذیرش بگیرن اما از خیلیها شنیدیم که احتمال گرفتن پذیرش بخاطر گپ زیاد خیلی کمه میخواستم نظر شمارو هم بدونم
2.آیا به من ویزای الحاق به همسر میدن و آیا من اجازه کار خواهم داشت؟
باز هم ممنونم
امتیاز: 8 10
پاسخ:
درود دوست قدیمی من و سپاس فراوان از مهرت
همسر شما می تواند اقدام کند و هیج مشکلی نیست.بله.شما هم می توانید به همسرتان بپیوندید و کار کنید
ثمین ||
جمعه 27 دی‌ماه سال 1392 ساعت 09:22
یه سوال کسی که کنکور ایران نداده و تازه پیش دانشگاهی رو تموم کرده نمیتونه تو دانشگاه های آلمان درس بخونه.؟
آخه مثل اینکه توی مدارک باید رتبه ی کنکور هم باشه!!!!!!!!
امتیاز: 13 7
پاسخ:
درود دوست عزیز
دستکم مدرک دیپلم را باید داشته باشید
اشکان ||
چهارشنبه 2 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 15:35
سلام-من لیسانس کشاورزی از دانشگاه آزاد -34 سال سن و در سال 1381 فارغ التحصیل شدم .میخوام اگه ممکنه راهنمایی ام کنید که آیا به من ویزای تحصیلی میدن با توجه به سنم یا خیر؟ شرایط سنی داره؟
امتیاز: 6 6
پاسخ:
درود
بله.شما می توانید برای دوره ارشد اقدام کنید.شرایط سنی در هیچ دانشگاهی در دنیا وجود ندارد
اشکان ||
پنج‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 15:15
با سلام-بنده مطلع هستم که در هیچ دانشگاهی در دنیا شرایط سنی وجود نداره .منظورم بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه، سفارت آلمان در ایران ویزا میده؟چون من شنیدم سفارت سخت گیری میکنه برای اونایی که سنشون بالاست و گپ زیادی از زمان فارغ التحصیلیشون دارن؟این حقیقت داره؟
امتیاز: 2 5
پاسخ:
اطلاعی از این موضوع ندارم.به شایعه ها توجه نکنید
فرشته ||
جمعه 4 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 22:06
سلام مرسی از سایتتون
میشه لیست دانشگاههایی که دکترای رشته طراحی محیط زیست رو دارن بگین؟ مرسی لیست کل دانشگاهها رو در آوردم ولی زیادن و اینکه نمیدونم چطور رشتمو پیداکنم
امتیاز: 3 2
پاسخ:
درود فرشته جان
همین مطلب را دوباره بخوانید.تمامی اطلاعات داده شده است
مهدی ||
چهارشنبه 9 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 06:18
با عرض سلام
من 17سالم میخواستم برای تحصیل به المان بروم ولی زبان المانی بلد نیستم ایا میشود برای اموزش زبان به المان برو م بعد از اتمام دوری اموزشی در کشور المان مستقم وارد دانشگاه شود با تشکر
امتیاز: 6 3
پاسخ:
درود
بله.امکانش هست.سایت دانشگاه موردنظرتان را چک کنید
علی ||
شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 10:50
سلام
من لیسانس مدیریت تبلیغات تجاری از دانشگاه علمی کاربردی دارم
معدلم 19.5 هست. عضو پژوهشگران و نخبگان هم هستم. مقاله بین المللی و داخلی هم دارم.
میتونم از بورس کامل تو سوئد یا آلمان استفاده کنم.آیا رشته مرتبط با مدرک من دارند؟
با تشکر
امتیاز: 3 1
پاسخ:
درود
تلاش خودتان را بکنید.اطلاعی در مورد رشته شما ندارم
نوید ||
دوشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 12:05
سلام
من فوق لیسانس کامپیوتر (معماری سیستم های کامپیوتری) از دانشگاه آزاد نجف آباد دارم، معدلم 16.30 هست. کنفرانس ملی و زورنال داخلی هم دارم .
آیا امکان پذیرش دکترا از دانشگاه آلمان وجود دارد؟
امتیاز: 6 3
پاسخ:
درود
بله.چرا که نه! حتما تلاش خودتان را انجام دهید
مریم ||
جمعه 15 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 21:38
درود
ضمن تشکر از مطالب سودمندتون ، من کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد مشهد با معدل15/75هستم؛ می خواستم بدونم امکان پذیرش رشته مرتبط با رشته تحصیلی من در آلمان وجود داره؟ و اگه وجود داره قبولی من در مقطع دکتری در ایران، کمکی به گرفتن پذیرش میکنه ؟؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدید.
امتیاز: 3 4
پاسخ:
درود مریم جان
متاسفانه دانشگاههای محدودی اینگونه رشته ها را ارائه می کنند.بایستی در گوگل جستجو کنید.امکان پذیرش همیشه هست
پریسا ||
دوشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 15:49
سلام،ببخشید می خواستم بدونم دانشگاه های المان در مقطع فوق لیسانس برای اخذ پذیرش شرط معدل دارن؟ با تشکر فراوان
امتیاز: 4 3
پاسخ:
درود
بله.معمولا باید معدل تان متوسط به بالا باشد
فهیمه ||
پنج‌شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 21:06
با سلام و تشکر از توجه شما
من کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دارم اما میخام دکتریمو در رشته ی شرق شناسی در یکی از دانشگاههای اروپا بگذرونم. ایا میتونم این تغییر رشته رو در دوره ی دکتری داشته باشم ؟ یا چون رشته ام ادبیات فارسی است باید برای کارشناسی شرق شناسی در خارج پذیرش بگیرم و ادامه تحصیل بدم؟
امتیاز: 3 4
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
مسعود ||
جمعه 22 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 07:34
با تشکر از مطالب سودمند و بسیار مفید شما
آیا کسی که لیسانس دانشگاه آزاد رو داره برای ادامه تحصیل در آلمان باید دوباره از دیپلم شروع کنه؟!چون پرسیدم میگن مدرک دانشگاه آزاد رو زیاد قبول ندارن؟!
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
maryam ||
سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 09:12
ba salam

daneshgahe siegen dar alaman daneshgah khobi baraye PHD modiriyat hast? va hodode hazineye zendegi dar in shahr cheghadr va az nazare emkanat ?
امتیاز: 2 5
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
amir ||
سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 19:47
با سلام من 16 سال سن دارم و میخوام بعد از گرفتن دیپلم برم المان الان هم دارم زبان المانی میخونم میخواستم بدونم امکانش هست که بتونم برم تو این سن ?
با تشکر
امتیاز: 17 1
پاسخ:
اطلاعی ندارم
حامد ||
چهارشنبه 27 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 18:00
با سلام
من دانشجوی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان هستم خواستم بپرسم برا ارشد میتونم در کشور المان تحصیل کنم.البته تعهد خدمتم دارم و میتونم سند بزارم و بعد از ادامه تحصیل بر گردم و تعهدما بدم؟
امتیاز: 4 0
پاسخ:
اطلاعی ندارم
kiana ||
سه‌شنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 08:55
سلام میخواستم بدونم اگر زوجی فقط یکی از انها ویزای تحصیلی گرفته باشه همسرش را میتواند با خودش ببرد اگر نمیتواند چگونه میتوانند با یکدیگر بروند؟
با تشکر از راهنماییهای خیلی خوبتون
امتیاز: 3 3
پاسخ:
پس از ورود می تواند برای همسر هم اقدام شود
علیرضا ||
چهارشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 00:43
برای ارسال مدارک زمان مشخصی تعیین شده؟
آیا میشه بعد از تحصیلات اقامته آلمان و گرفت؟
امتیاز: 2 4
پاسخ:
درود
لطفا به سایت دانشگاه موردنظرتان بروید
Manouchehr ||
جمعه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 10:32
به نظرتون شانس پذیرش دارم؟ بورس چطور؟(خیلی پرو ام؟؟ )لطفا راهنمایی بفرمیید واسه چه دانشگاه هایی شانس دارم؟
معدل =18.03
دانشگاه قبلی = دانشگاه آزاد شهرستان
رشته =نرم افزار
مقالات خارجی =0
مقالات داخلی = 0
تالیف کتاب = 1 کتاب همراه با یکی از استادانم
سابقه کار =ندارم
مدرک زبان = IELTS 6
سایر افتخارات و مدارک = نفر اول دوره کاردانی با معدل 19.18 دارای 7 مدرک تخصصی برنامه نویسی از مجتمع فنی تهران با میانگین نمرات 95 از 100

دانشگاه مورد نظر در آلمان = پیشنهاد شما چیه؟
رشته مورد نظر در دانشگاه= نرم افزار
امتیاز: 7 9
پاسخ:
درود
شانس تان بد نیست. بهتر است برای چندین دانشگاه در چند کشور دنیا اقدام کنید تا فرصت های بیشتری نصیب تان شود
مونا ||
شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 10:32
سلام و عرض ادب.فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار کامپیوتر هستم.معدلم 14 از دانشگاه غیرانتفاعی سجاد مشهد.سابقه تدریس در دانشگاه و شرکت بازرسی کیفیت دارم به مدت 5 سال.شانسم برای پذیرش در المان رایگان چقدر است.ممنون
امتیاز: 4 2
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
Ghazale ||
جمعه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 11:21
سلام
من لیسانس موسیقى هستم از دانشگاه علمى کاربردى
میخواستم بدونم آیا امکان ادامه تحصیل در کشور هاى دیگر ممکنه یا نه ؟ یعنى کشور هاى اروپایى یا آمریکا مدرک موسیقى ایران رو قبول داره ؟
مرسى
امتیاز: 4 3
پاسخ:
درود
بله.مشکلی نیست
سارا ||
دوشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:07
با سلام خدمت شما

من در کنکور کارشناسی ارشد مجاز انتخاب رشته در دانشگاه سراسری شده ام.
سوالی که دارم این است که با رتبه ام میتوانم اقدام کنم

اگر امکانش هست کامل توضیح دهید

با تشکر فراوان
امتیاز: 2 4
پاسخ:
درود
خیر
مهدی ||
یکشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:01
سلام.من اگر از دانشگاهی در المان پذیرش بگیرم ایا همسرم روهم میتونم ببرم؟

آیا باید زبان آلمانی رو در ایران حتما آموخت یا میشه در آلمان هم؟برای مقتع فوق لیسانس جامعه شناسی؟
امتیاز: 3 2
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
رضا ||
جمعه 2 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 12:04
درود
من دانشجوی مهندسی عمران هستم در دانشگاه ازاد. معدلم پایین است معدل دیپلم و پیش دانشگاهی من هم نیز پایین است .
میتونم برای دوره ی کارشناسی به المان برم ؟
اگه بدونم میشه از هیچ تلاشی دریغ نمیکنم
امتیاز: 5 6
پاسخ:
درود رضا جان
بهتر است سایت دانشگاههای آلمان یا نروژ را چک کنید.اگر مدرک زبان با نمره خوبی داشته باشید می توانید پایین بودن معدل تان را جبران کنید.مطالب بخش تحصیلی را در داخل وبلاگ بخوانید
فاطمه ||
شنبه 3 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 12:47
سلام
میخواستم بپرسم اگر برای مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش در رشته ای بگیرم که به زبان انگلیسی ارائه شده، باز هم نیاز به اخذ مدرک تست DAF می باشد یا گذراندن زبان آلمانی در حد B1 کفایت می کند. در حالیکه مدرک آیلتس با نمره های درخواستی در دانشگاهای آلمان رو دارم
امتیاز: 6 3
پاسخ:
درود
لطفا از اطلاعات داخل سایت مرجع کمک بگیرید
amir ||
سه‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 22:27
سلام.بنده دانشجوی کارشناسی راهسازی در دانشگاه دولتی با معدل 16 هستم و
مقام اول و دوم انجمن بتن آمریکا ACI و همچنین 1 مقاله به ثبت رسیده در انجمن بتن ایرانICI را دارم. همچنین فعالیت هایی رو در انجمن علمی دانشجویی و همچنین انجمن پژوهشی دانشکده داشتم.
با این تفاسیر به نظر شما میتونم بورسیه در دانشگاه های آلمان بگیرم؟
امتیاز: 4 4
پاسخ:
درود
بنده اطلاعی ندارم اما بهتر است شانس تان را بیازمایید
makan ||
یکشنبه 11 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:14
با عرض سلام وخسته نباشید.من مدرک کاردانی رو سال 86 در دانشگاه علمی-کاربردی با معدل 17/44 اخذ کردم و بعد مدرک کرشناسی از دانشگاهه آزاد سمنان با معدل 13/92 در سال 89. میخواستم بدونم میتونم برای ارشد از دانشگاههای آلمان پذیرش بگیرم برای رشته های مدیریتی اگه میشه دانشگاههای مربوطه رو هم بگید ممنون.
امتیاز: 3 4
پاسخ:
درود
همین مطلب را خوب بخوانید.هر چیزی که می دانستم را اینجا با شما به اشتراک گذاشتم
hadi ||
چهارشنبه 21 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:33
من فوق لیسانسه مکانیکم از دانشگاه آزاد
آیا برای ادامه تحصیل تو مقطع دکترا به زبان انگلیسی باید شهریه بپردازم ؟
چون میگن تنها در صورتی تحصیل رایگانه که به زبان آلمانی تدریس میشه....
امتیاز: 8 4
پاسخ:
درود هادی جان
خیر.دوره دکترا به شرط داشتن فاند حقوق ماهیانه دارد.اطلاعات بیشتر در همین مطلب موجود است
امین ||
پنج‌شنبه 22 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:00
سلام خسته نباشید بنده لیسانس پرستاری دارم و میخواستم واسه ادامه تحصیل در رشته پزشکی برم آلمان... نمیدونید دورش چند سالسو شرلیطش چیه؟؟؟؟
امتیاز: 11 9
پاسخ:
درود امین جان
اطلاعی ندارم.گوگل کنید
بانو ||
یکشنبه 23 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 08:10
سلام
میخواستم صمیمانه از مطالب وبلاگتون تشکر کنم و از اینکه در مورد آژانسهای مسافرتی و شرکتهای سودجو هشدار دادین بنده خودم داشتم سر نداشتن اطلاعات درست چند ده میلیون به باد میدادم که خدا با من یار بود و فهمیدم و گرنه آژانس داشت به راحتی سرم کلاه میذاشت، دقیقا برای ویزا از هر نوع تحصیلی و توریستی و... فقط باید خود شخص و با مراجغه به سایت سفارتها اقدام بکند.
بینهایت سپاسگزارم
امتیاز: 28 6
مهدی ||
دوشنبه 27 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 21:26
عالیییییییییییییییییییییی بود خداوند اجرتون بده واقعا ایول دارین.
امتیاز: 14 5
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد