[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از شماره ملی‌ سوئد (پرشون نومر) - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 23:12

نکته ها از شماره ملی‌ سوئد (پرشون نومر)


زیر آسمان سوئد: شماره شناسایی ملی Personal Number یا به زبان سوئدی "پرشون نومر" Personnummer همانطوری که از نامش هم پیداست مهمترین شناسه هویتی هر فرد مقیم در سوئد است.استفاده از این شماره ملی که از سال 1947 میلادی در سوئد باب شد،فصلی جدید را در تسهیل فرایند سرشماری و شناسایی مشخصات فردی هر فرد مقیم در سوئد رقم زد. این شماره ده رقمی توسط اداره مالیات سوئد Skatteverket صادر می شود و هر فردی که برای مدت بالاتر از 12 ماه قصد اقامت در سوئد را داشته باشد برای کارهای مختلف و متنوعی از جمله در مراجعه به دانشگاه،بیمارستان،بانک،بیمه،ثبت قرارداد،خرید یا اجاره خانه،خودرو،ثبت قرارداد تلفن،برق،اینترنت و غیره به آن نیاز دارد.

شش رقم اول این شماره ده رقمی،تاریخ تولد هر فرد را به ترتیب بصورت سال،ماه و روز YYMMDD تشکیل می دهد اما آیا می دانید که چهار رقم باقیمانده دیگر چگونه تعیین می شود؟!


نکته اول:

اگر تاکنون به این شماره ده رقمی دقت کرده باشید،یک علامت "خط تیره" یا "منها" بین شش رقم اول و چهار رقم باقیمانده وجود دارد.

بطور نمونه پرشون نومر یک فرد نوعی بدین صورت است 3455-840722 که یعنی‌ این فرد در تاریخ ۲۲ جولای سال ۱۹۸۴ میلادی متولد شده است.

وجود این خط تیره بدین معناست که فردی که پرشون نومر به وی تعلق دارد،کمتر از 100 سال سن دارد.برای افرادی که از مرز 100 سالگی گذر می کنند،پرشون نومر مجددی با همان شماره ها ولی اینبار با علامت "مثبت" جایگزین شماره قبلی می شود و در واقع شماره شناسایی ملی جدید شخص خواهد شد 3455+840722

نکته دوم:

شاید تابحال دیده باشید که پرشون نومر برخی افراد بجای داشتن شش رقم در سمت چپ آن دارای هشت رقم است و در واقع در مجموع پرشون نومر بجای 10 رقم معمول از 12 رقم تشکیل می شود.بطور مثال هست 3455-19840722

این مساله بخاطر آن است که در برخی کمونها (از جمله در کمون استکهلم) از  کد دوازده رقمی در ID-KORT ها و کارت های سلامتیEU HEALTH KORT هم استفاده می شود.

نکته سوم:

از چهار رقم سمت راست پرشون نومر، اگر سه رقم اول عددی "فرد" را تشکیل دهد یعنی آنکه فرد "مرد" است و اگر "زوج" باشد یعنی آنکه فرد "زن" است.در مثال بالا عدد سه رقمی سمت چپ پرشون نومر 345 است پس فرد موردنظر "مرد" است.

نکته چهارم:

آخرین رقم یعنی نخستین رقم از سمت راست پرشون نومر، یک "رقم کنترل" یا control digit محسوب می شود که بصورت زیر محاسبه می شود:

- 9 رقم اول پرشون نومر بصورت متناوب(یک در میان) به ترتیب در ارقام 2 و 1 ضرب می شوند و اگر مجموع حاصلضرب دو رقم بالا از 9  بیشتر باشد،ارقام بدست آمده از مجموع حاصلضرب به هم اضافه می شوند.

سپس اولین رقم از سمت راست مجموع به دست آمده را از عدد 10 کم کنید.رقمی‌ که به دست می‌‌ آید همان رقم چهارم یا همان رقم کنترل است.

در مثال بالا نه‌ رقم اول اینها هستند:

5 4 3 2 2 7 0 4 8

X

2 1 2 1 2 1 2 1 2

1+6+4+0+7+4+2+6+4+1+0=

35=

5=10-5

بنابراین آخرین رقم (رقم کنترل) که 5 است بدین شکل بدست می‌‌آید.دقت کنید که اگر رقم نهایی در مرحله آخر 10 شود، رقم کنترل 0 خواهد بود.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت دریافت پرشون نومر،داشتن گذرنامه معتبر و داشتن گواهی یا اجازه اقامت شما در سوئد است که میتواند یک اقامت کاری،دانشجویی یا هر گواهی اقامت طولانی‌ مدت دیگر باشد.لازم به ذکر است که برای دانشجویانی که طول دوره تحصیل‌شان در سوئد یک سال یا کمتر است، "پرشون نومر موقت" صادر می شود.اداره مالیات سوئد وظیفهٔ صدور پرشون نومر را دارد.برای اطلاعات بیشتر به سایت اداره مالیات سوئد در اینجا مراجعه کنید.
منبع:

www.skatteverket.se


تهیه،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد