[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد-قسمت شانزدهم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:53

نکته ها از سوئد-قسمت شانزدهم

زیر آسمان سوئد: مواجهه با تنوع آداب و رسوم در ملل مختلف دنیا و آشنایی با فرهنگ زندگی مردم در گوشه و کنار جهان یکی از جذاب ترین بخش های تجربیات سفر کردن و یا کوچ و مهاجرت محسوب می شود. در پانزده بخش پیشین سلسله مطالب "نکته ها از سوئد" در این وبلاگ به بسیاری از این تفاوتها اشاره نمودیم.اما امروز می خواهیم به یک فرهنگ و یا سنت دیرین سوئدی ها اشاره کنیم که شاید کمتر بدان توجه شده است. سنت درآوردن کفش هنگام ورود به خانه!

در برخی از کشورها وارد شدن با کفش به خانه امری کاملا عادی محسوب می شود و معمولا کسی از شما نمی پرسد که چرا با کفش وارد شده اید ولی در سوئد همانند ایران این کاملا یک امر عادیست که هنگام ورود به خانه ابتدا کفش هایتان را از پایتان در آورید و سپس وارد شوید.این مساله یعنی با کفش وارد نشدن به خانه در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی نیز یک سنت دیرینه و نهادینه شده است. در ادامه به فهرست برخی از کشورهایی که در آنها این سنت رعایت می شود و یا نمی شود اشاره می کنیم و نظرات موافقین و مخالفین با این موضوع را مرور می کنیم.

موافقان و مخالفان پوشیدن کفش ها چه می گویند؟

* برخی افراد موافق با پوشیدن کفشها بصورت کلی با کفش وارد شدن به خانه را نمی پسندند ولی در زمان پارتی ها و میهمانی های خانوادگی یا دوستانه آن را تنها زمان "مجاز" می دانند.اینگونه افراد موافق دو دسته اند: میزبان موافق و میهمان موافق! میزبانان موافق اعتقاد دارند که در زمان میهمانی ها معمولا میهمانان از کفش های نو و خاصی استفاده می کنند که تنها مختص میهمانی ست و آنها را در بیرون از خانه نمی پوشند ولی برای احتیاط بیشتر معمولا در اینگونه زمانهای خاص در ایران خودمان فرشهای نفیس خانه یا جمع می شوند و یا به پشت رو پهن می شوند تا کفشهای پاشنه بلند خانمها آنها را زخمی نکند و یا چیزی روی آنها نریزد تا کار شستن و تمیز کردن آنها را سخت تر کند ولی با همه مخالفان پوشیدن کفشها معتقدند که علیرغم این اقدامات احتیاطی برای حفظ فرشهای خانه، باز هم امکان ورود آلودگی های مختلف به خانه آنهم مخصوصا در فصول بارانی و سرد سال که کفشها به انواع و اقسام آلودگی های بیرون از خانه آلوده هستند وجود دارد.این مساله برای کشورهایی که عموما دارای آب و هوای بارانی هستند (نظیر انگلستان که در آن ورود با کفش امری عادی محسوب می شود) مشکلی مضاعف خواهد بود!


* از طرفی دیگر، میهمانان موافق دلیل دیگری نیز برای توجیه رفتار خود دارند. بسیاری از این دسته از موافقان که اغلب آنها خانمها هستند میهمانی های رسمی را زمانی بسیار مهم و حساس برای معاشرت و دوستی می دانند و معمولا کفش های شان را متناسب با رنگ و مدل لباس خود انتخاب و خریداری می کنند و درآوردن کفشها مساوی ست با برهم خوردن تیپ ظاهری آنها! از سویی دیگر بسیاری از آقایان هم نمی توانند با پوشیدن کت و شلوار رسمی قبول کنند که کفش رسمی خودشان را در زمان ورود به میهمانی از پا درآورند! مخالفان تصمیم گیری در این زمینه را معمولا بسته به رسمی یا غیررسمی بودن میهمانی به عهده میزبان می گذارند اما گذشته از نظرات موافق و مخالف، نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برگزار کننده میهمانی یا میزبان هم باید در اینجا کمی هوشمندی و در واقع آینده نگری خود را نشان دهد و قبل از برگزاری میهمانی از هر طریق ممکن(ارسال کارت،پیامک،ایمیل،فیسبوک و...) به میهمانان خود بگوید که این یک shoes-off party ست یا یک shoes-on party! بدین ترتیب تمامی میهمانان بجای انکه در زمان ورود به میهمانی شوکه شوند از قبل در جریان قرار می گیرند که چه لباس و چه کفشی را برای ورود به میهمانی انتخاب کنند و مشکل از این طریق حل خواهد شد.

* برخی موافقان پوشیدن کفشها فکر می کنند که سنت درآوردن کفش زمان ورود به خانه ارتباط تنگاتنگی با شرایط آب و هوایی کشورها دارد. آنها بر این عقیده اند که در کشورهای با آب و هوای خشک و سرد نظیر کانادا،فنلاند،سوئد و یا روسیه بخاطر بالا بودن امکان ورود آلودگی به خانه از طریق کفشها، هیچ کسی با کفش وارد خانه نمی شود و در مقابل در کشورهایی با آب و هوای مدیترانه ای و نسبتا گرم مثل ایتالیا و اسپانیا بخاطر کمتر بودن امکان ورود آلودگی از طریق کفشها، عموم مردم با کفش وارد خانه می شوند و مشکلی در این زمینه نمی بینند.

اما این مطلب به عقیده مخالفان نمی تواند درست و منطقی باشد چون کشورهای گرم و مرطوب دیگری در دنیا نیز هستند که در آنها کسی با کفش وارد خانه نمی شود.بطور نمونه می توان به کشورهای زیر اشاره نمود که سنت درآوردن کفش زمان ورود به خانه در آنها عموما رعایت می شود: هندوستان،مالزی،بنگلادش،تایلند،مالدیو،سری لانکا،عربستان سعودی،امارات متحده عربی،فیجی و بسیاری دیگر.

از سوی دیگر در برخی کشورهای اروپایی حتی با آب و هوای سرد در زمستان باز هم این سنت مورد احترام عموم مردم است.کشورهایی مثل سوئد،کرواسی و آلبانی.

بنابراین مشاهده می کنید که مقوله اقلیم آب و هوایی نمی تواند دلیل خوبی برای توجیه رعایت یا رعایت نکردن این سنت باشد.بعلاوه اینکه حتی در آب و هوای گرم و مرطوب هم آلودگی می تواند همچنان از طریق کفشها وارد حریم خانه شود.

* اما فرض کنید که بنا به هر دلیلی شما میزبان هستید. اولین بارست که میهمان شما وارد خانه شما می شود. خیلی هم با او صمیمی و گرم نیستید و برایتان وارد نشدن وی با کفش امری خیلی مهم و حیاتی ست و از طرفی هم می خواهید به مودبانه ترین و زیباترین حالت از وی بخواهید که کفش هایش را از پا درآورد؟!

در این مواقع اگر میهمان شما هموطن شما باشد معمولا نیاز به گفتن ندارد و خودش بهتر می داند که باید چکار کند ولی اگر میهمان شما خارجی باشد معمولا کمی گفتنش سخت تر است! جملات پیشنهادی که می توان در این مواقع حساس داشت اینها می توانند باشند:


1. You can take your shoes off here if you like!
2. We take our shoes off here!

3. We do like friends to take their shoes off here!

4. Are you alright with taking your shoes off?!
5. You don't mind taking your shoes off, do you?!
6. Could you take your shoes off, please?!
7. Take your shoes off, please!


* یک راهکار عملی دیگر هم استفاده از موکت های آماده در بازار است که بر روی آن خواسته مورد نظر شما از میهمانان تان نمایش داده شده است.دو نمونه آن را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 

* در مجموع، اگر دوستان یا آشنایان نزدیک و دوری از کشورهای اروپایی زیر دارید، باید بدانید که در این کشورها سنت درآوردن کفشها هنگام ورود به خانه عموما رعایت می شود.بنابراین بهتر است در برخورد و معاشرت با اینگونه افراد آگاهی قبلی را پیدا کنید که پیشاپیش اگر میهمان خانه های انها می شوید آماده درآوردن کفشها باشید و یا اگر میزبان آنها در آینده نزدیک یا دور هستید، بدانید که نیازی به یادآوری به آنها ندارید! برای اکثر کشورهای آسیایی نیز معمولا نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد.

اما برخی از کشورهای اروپایی که در آنها این سنت رعایت می شود عبارتند از:

سوئد-فنلاند-دانمارک-نروژ-ایسلند-اتریش-فرانسه-آلمان-لهستان-روسیه-بلاروس-رومانی-بلغارستان-اوکراین-صربستان-کرواسی-اسلوونی-لیتوانی-لتونی-اسلواکی-استونی-مولداوی-مونته نگرو-گرجستان-مقدونیه-جمهوری چک-آلبانی و...

* اگر هم دوستان و آشنایان نزدیک و دوری از کشورهای زیر دارید و از طرفی وسواس نظافت خانه را دارید باید بدانید که عموما در این کشورها مردم با کفش وارد خانه می شوند-البته همواره استثنائات وجود دارد- ولی بهتر است هفت جمله پیشنهادی بالا را از قبل آماده کنید و یا به آنها از قبل اطلاع دهید که میهمانی شما یک میهمانی shoes-off party است!

برخی از این کشورها که در آنها وارد شدن با کفش امری عادی محسوب می شود عبارتند از: آمریکا،انگلستان،اسکاتلند،ایرلند،ایتالیا،اسپانیا،یونان،پرتغال و بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی


تنظیم و نگارش : علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد