[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت دوم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 00:48

نکته ها از سوئد- قسمت دوم

* در سوئد کسی از بوق اتومبیلش استفاده ای عملا نمی کند.هر کسی هم که بوق بزند،حتما خارجیست!


* سوئدی ها مانند خیلی از مردم اروپا محال است در قطار،تراموا،اتوبوس،خیابان و... با شما مستقیما چشم تو چشم شوند! حتی بچه ها! این جزو فرهنگ آنهاست.


* در سوئد در هر اداره یا سازمان و در هر فروشگاه یا رستوران برای دریافت خدمات چه فقیر و چه دارا همه باید در صف بایستند!


* یکی از منظم ترین خطوط حمل و نقل شهری و بین شهری که سروقت بودنشان بسیار اهمیت دارد در شهرهای کشور سوئد جریان دارد.

* یکی از عادات مهم سوئدی ها که نشانه ادب شماست این است که وقتی وارد محیط سربسته ای می شوید باید درب را برای نفر بعدی که بلافاصله پشت سر شما قصد وارد شدن دارد نگه دارید!


*سوئدی ها روبوسی(مدل ایرانی) ندارند و بجای آن از در آغوش کشیدن همدیگر بطوری که شانه هایشان بهم بخورد به همراه چند ضربه آرام دستشان بر پشت همدیگر استفاده می کنند.


* اگر در اتوبوس به اجبار روی صندلی های نزدیک دربهای ورودی اتوبوس نشسته اید، به محض ورود یک سالمند یا یک فرد کم توان از جای خودتان بلند شوید.نیازی هم به گفتن اینکه بفرمایید جای من بنشینید هم نیست چون جای شما از اول آنجا نبوده است!


* در بانک،در دفاتر exchange، در فروشگاههای بزرگ،در دفاتر accommodation و... همیشه به دنبال دستگاه سیستم نوبت دهی بگردید ولی در دانشگاه، در دفاتر student center  یا رستوران دانشگاه در صف قرار بگیرید.


* برای احترام به قانون و حقوق مردمی که مثل شما سوار tram یا اتوبوس شهری شده اند، در زمان ورود کارت tram یا اتوبوس خود را در دستگاه کارت خوان درب ورودی هربار چک نمایید.


* تا حد امکان هیچوقت وسط حرف کسی نپرید و حرف کسی را قطع نکنید(حتی با ذکر عذرخواهی که مثلا ببخشید که میون حرف شما میپرم!).سوئدی ها این را نشانه خوبی نمی دانند.


* اگر با کسی دوست می شوید و او را هر روز می بینید با او دست ندهید. سلام ساده کافی است. فقط در ملاقات اول دست بدهید.


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد