[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] چگونه در سوئد خانه پیدا کنیم؟ - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:44

چگونه در سوئد خانه پیدا کنیم؟

زیر آسمان سوئد: یافتن مسکن مناسب برای هر فرد مهاجر به سوئد یکی از مهمترین نگرانی ها و دغدغه های مهاجرت خصوصا در روزهای نخست ورود به یک کشور غریب است.برای یافتن مسکن مناسب در سوئد معمولا نیاز به حضور طولانی مدت در صف های انتظار مسکن دارید ولی هرچقدر زودتر برای ثبت نام اقدام کنید، طبیعتا زمان کمتری برای اجاره مسکن موردنظرتان در انتظار خواهید بود.طبق آمار رسمی، هم اکنون به صورت میانگین سالانه 28 هزار واحد مسکونی در این کشور ساخته می‌شود ولی این میزان پاسخگوی تقاضای مسکن موجود و روزافزون کنونی در سوئد نیست و طبق برآوردها این میزان باید حداقل سالانه به 35 هزار واحد مسکونی برسد.

در ادامه به معرفی انواع مختلف مسکن، قراردادهای مسکن،سایت های مسکن یابی دولتی و خصوصی و نیز نحوه اقدام برای یافتن مسکن در سوئد خواهیم پرداخت.

نحوه یافتن خانه در سوئد از طریق اداره مسکن یابی

برای خانه دار شدن در سوئد ابتدا باید به اداره مسکن یابی یا "بوستاد فورمدلینگ" مراجعه کنید. شروط لازم جهت قرارگرفتن در صف اداره مسکن یابی دارا بودن 18 سال تمام و دارا بودن شماره ده رقمی ملی سوئدی ست ولی در هنگام عقد قرارداد شما باید نشان دهید که دارای درآمد کافی برای پرداخت مبلغ اجاره خود هستید.در زمان قرار داشتن در صف نوبت نیازی به نشان دادن درآمد ندارید.

همه صاحبان واحدهای اجاره ای موظف هستند تا بخشی از واحدهای خود را جهت اجاره در اختیار ادارات مسکن یابی که در برخی شهرهای سوئد وجود دارد قرار دهند. این ادارات سپس بر اساس نوبت انتظار افراد, این واحدهای مسکونی را بنوبت در اختیار متقاضیان قرار میدهد. از دیگر محاسن این سیستم جلوگیری از اعمال هر گونه تبعیض احتمالی است که برخی صاحبان واحدهای اجاره ای ممکن است نسبت به متقاضیان متعلق به اقشار مختلف جامعه اعمال نمایند.

البته این اداره مسکن یابی در تمامی کمونها(شهرداری ها)ی سوئد وجود ندارد.بطور نمونه شهر استکهلم از 24 کمون یا شهرداری مستقل تشکیل شده است که همه کمونها دارای اداره مسکن یابی نیستند و طبیعتا برای اینگونه کمونها که دارای اداره مسکن یابی نیستند باید به بنگاه های خصوصی مسکن یابی مراجعه کنید.

اداره مسکن یابی واسطه بین شما و صاحبان یا متقاضیان مسکن است.پس از مراجعه به این اداره شما در نوبت مسکن قرار خواهید گرفت و پس از مدت مشخصی مسکن مناسبی به شما پیشنهاد خواهد شد.اگر از درآمد مناسبی هم برخوردار نباشید، می توانید از کمک هزینه ای که "بوستاد بیدراگ" نام دارد و توسط صندوق بیمه یا "فورشک رینگز کاسان" پرداخت می شود استفاده کنید تا بتوانید صاحب مسکن شوید.البته طبیعتا برای استفاده از این کمک هزینه باید قبلا در این صندوق عضو شده باشید.در زمان عقد قرارداد اجاره نیز 1000 کرون هزینه مسکن یابی به اداره مسکن یابی پرداخت خواهید نمود.

نحوه یافتن خانه از طریق سایت بنگاه های مسکن یابی دولتی و خصوصی

در سوئد، تملک اغلب بنگاه های فروش و اجاره مسکن جهت جلوگیری از شکل گیری بازار سیاه مسکن و فعالیت دلال های بخش مسکن در انحصار بخش دولتی و یا تحت نظارت دولت قرار دارد و بخش کوچکی هم بصورت خصوصی اداره می شود.بهمین خاطر مثل ایران نمی توانید در سوئد بنگاه های معاملات ملکی در سر هر کوچه و خیابان پیدا کنید.بلکه برای خرید یا اجاره مسکن باید به موسسات و سازمانهای مشخصی مراجعه کنید.همانطور هم که می دانید اصولا در سوئد برای ثبت نام در بنگاه های مسکن و یا هرگونه مکاتبه رسمی و غیررسمی اعم از درخواست برای کار،ثبت نام در دانشگاه،پرداخت قبوض،دریافت خدمات دولتی و غیره باید بصورت آنلاین و از طریق اینترنت اقدام کنید.برای قرارگرفتن در صف نوبت این بنگاه های مسکن هم مطلقا نیازی به حضور فیزیکی در محل ندارید.در هر شهر سوئد هم اسامی این بنگاههای ملکی متفاوت و مشخص است.

معروفترین این بنگاههای مسکن دولتی در سه شهر اصلی و پرجمعیت سوئد عبارتند از:

Stockholm stads bostadsförmedling  : در شهر استکهلم

بروشور فارسی مسکن یابی این بنگاه را می توانید در اینجا مطالعه کنید*


Boplats  : در شهر گوتنبرگ

www.boplats.se
برای یافتن محل اقامت از طریق این سایت می توانید به بخش انگلیسی زبان سایت این شرکت از اینجا مراجعه نمایید.سپس بهتر است در سایت ثبت نام نمایید تا بتوانید محل اقامت خود را بعدها بصورت قرارداد رسمی ثبت نمایید.برای این کار به بخش Register  رفته و مشخصات فردی خود را وارد نمایید.درصورتی که دارای شماره ده رقمی یا "پرشون نامر" نیستید،تاریخ تولد خودتان را در بخش موردنظر وارد کنید.پس از ثبت نام در سایت می توانید براحتی از گزینه Available apartments استفاده کنید.توجه داشته باشید که پیداکردن محل اقامت از این سایت معمولا ممکن است تا یکسال هم طول بکشد.بنابراین ثب نام زودهنگام شما و قرارگرفتن در صف متقاضیان بیشمار این سایت، تاثیر بسزایی در نتیجه جستجوی شما خواهد داشت.


Boplats Syd  : و در شهر مالمو


هزینه ثبت نام در سایت این بنگاه ها در برخی رایگان و در برخی مشمول هزینه ای اندک در سال است.بطور نمونه هزینه ثبت نام در سایت بنگاه مسکن استکهلم سالیانه مبلغ 225 کرون و در سایت شهر مالمو سالیانه 300 کرون می باشد در حالیکه مثلا هزینه ثبت نام در سایت Boplats شهر گوتنبرگ کاملا رایگان است.توجه کنید که اگر این هزینه یک سال پرداخت نشود فرد از صف خارج شده و تمامی امتیازی که در طی سالها انتظار کسب کرده باشد را نیز از دست خواهد داد.

برای ثبت نام در این سایتها هم معمولا داشتن شماره ملی سوئدی یا پرشون نامر ده رقمی مورد نیاز است ولی اگر شماره ملی سوئدی هنوز ندارید باز هم می توانید از طریق سایت های بنگاه های خصوصی مسکن یابی که در ادامه این مطلب به آنها اشاره می شود اقدام کنید.


www.blocket.se
برای یافتن محل اقامت در این سایت باید ابتدا شهر موردنظر خود را انتخاب کنید و برروی نام آن کلیک کنید.متاسفانه تنها زبان این سایت زبان سوئدی است ولی میتوانید همزمان از مترجم همزمان گوگل برای ترجمه به انگلیسی یا فارسی استفاده نمایید.پس از انتخاب شهر موردنظرخود، از بخش بالای صفحه ( از بخش نشان داده شده در شکل زیر) یعنی Alla kategorier گزینه Bostad را پیدا کنید و زیرشاخه Lägenheter (به معنی آپارتمان) را انتخاب و  Sök  به معنی جستجو را کلیک نمایید.سپس می توانید از قسمت بالای صفحه منطقه موردنظر خود از شهر انتخاب شده را پیدا کرده و فقط آگهی های اقامتی در آن منطقه خاص را دنبال نمایید. از گزینه های بالای صفحه می توانید Tab ای را انتخاب کنید که Privat (به معنی آپارتمانها یا خانه های خصوصی) نام دارد.با کلیک برروی هرکدام از موارد آگهی شده مشخصات کاملی از شرایط اجاره یا فروش به شما داده خواهد شد.همچنین پس از انتخاب نهایی می توانید در همان محل به شخص آگهی دهنده ایمیل ارسال کنید.اجاره مسکن از طریق این سایت اغلب به ارائه کپی فیش بانکی از حساب پس انداز شما و یا ارائه گواهی کار در سوئد نیاز دارد ولی با اینحال مورد به مورد می تواند متفاوت هم باشد.

www.studentlya.com

این سایت به بخش خصوصی تلعق دارد و پس از یافتن محل اقامت خود می توانید براحتی با مالک آن که معمولا فردی حقیقی است تماس مستقیم داشته باشید.همچنین می توانید بر روی قیمت و شرایط خونه وارد مذاکره شوید.یافتن محل اقامت از طریق این سایت گاها ساده تر و راحت تر از سایتهای قبلی است.برای این کار ابتدا شهر موردنظر خود را از لیست گزینه ها انتخاب و سپس گزینه Search accomodation را انتخاب کنید و از صفحه بعدی منطقه و شرایط موردنظر خود را برای یافتن محل اقامت خود مشاهده و انتخاب کنید.با کلیک بر روی هریک از نتایج بدست آمده می توانید مشخصات کاملی از آگهی داده شده را بیابید و با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با آگهی دهنده(درصورت وجود در آگهی) با وی وارد مذاکره شوید.

نشانی برخی دیگر از این سایت های خصوصی مسکن یابی در سوئد عبارت است از:

www.lgh.se

www.bostaddirekt.se

www.andrahand.se

www.hyrbostad.se

www.bopunkten.se

www.fixakontraktet.se

www.fastighetsbyran.se


نشانی سایت های مسکن یابی ویژه دانشجویان در سوئد

اگر در سوئد دانشجو هستید،آسانترین و راحت ترین راه اقدام از طریق سایت بنگاه های مسکنی ست که مربوط به خود دانشگاه یا کالج محل تحصیل شماست.در هر شهری که دانشجو باشید، سایت های ویژه ای برای یافتن اتاق یا خوابگاه دانشجویی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها در شهرهای مختلف سوئد اشاره شده است.

دانشجویان دانشگاه گوتنبرگ

دانشجویان دانشگاه چالمرز

دانشجویان دانشگاه KTH

دانشجویان دانشگاه مالمو

دانشجویان دانشگاه لوند

دانشجویان دانشگاه لینشوپینگ

دانشجویان دانشگاه هالمستاد

دانشگاه دانشجویان اوپسالا

دانشجویان دانشگاه اومئو

دانشجویان دانشگاه لولئو

دانشجویان دانشگاه استکهلم

دانشجویان دانشگاه دالارنا

دانشجویان دانشگاه یونشوپینگ


اگر هم در شهر مالمو مشغول به تحصیل شوید می توانید به سایت مسکن  ویژه دانشجویان در اینجا نیز مراجعه کنید.
درصورتی که در شهر اوپسالا Uppsala دانشجو هستید به سایتهای مسکن دانشجویی در اینجا و اینجا مراجعه کنید.دانشجویان در شهر لوند Lund هم می توانند به اینجا مراجعه کنند.

مبلغ اجاره بهاء در سوئد

همانطوری که می دانید مبلغ اجاره بهاء بسته به خیلی از عوامل از جمله مکان جغرافیایی،متراژ،امکانات،دسترسی،نوع مسکن،نوع قرارداد و... می تواند بسیار متفاوت باشد ولی بطور متوسط برای اجاره یک اتاق 18 تا 25 متری در یک خوابگاه دانشجویی در حومه شهر با فاصله نه چندان دور از هسته اصلی شهر و با امکانات برق و آب و اینترنت،مبلغی بین 2500 تا 3500 کرون سوئد(حدودا 300 تا 400 یورو) موردنیاز است.برای اجاره یک آپارتمان 30 متری با یک اتاق خواب با همین شرایط هم بطور متوسط 3000 تا 5000 کرون (حدودا 350 تا 550 یورو) و برای اجاره یک آپارتمان 60 متری با دو اتاق خواب و شرایط مشابه بطور متوسط 5000 تا 7000 کرون(حدودا 550 یورو تا 750 یورو).رابطه اجاره با بهای خانه معمولا معکوس است.هرچه بهای خانه گرانتر باشد اجاره ان کمتر و هرچه بهای خانه ارزانتر باشد اجاره آن بیشتر است.

انواع قراردادهای مسکن در سوئد

در کشور سوئد بطور استاندارد و معمول سه نوع قرارداد مسکن وجود دارد:

1- قرارداد دست اول First-Hand Lease یا Förstahandskontrakt

در سوئد،این نوع قرارداد بهترین نوع قرارداد مسکن بین شما و صاحب خانه محسوب می شود که در آن شما از تمامی حقوق قانونی طبق مقررات و قوانین حاکم بر بازار نقل و انتقال مسکن برخوردار می شوید. قرارداد دست اول محدودیت زمانی برای تملک یا اجاره ملک مورد نظر ندارد و شما می توانید تا هر زمان که دلتان بخواهد در آن مسکن زندگی کنید.

2-قرارداد دست دوم Second-Hand Lease یا Andrahandskontrakt

در قرارداد دست دوم که Subletting هم نامیده می شود، شما مسکن موردنظرتان را با موافقت رسمی صاحب خانه اصلی به فرد دیگری به مدت محدودی اجاره می دهید.این قرارداد تنها در صورتی دارای اعتبار قانونی ست که مورد تایید مالک اصلی آپارتمان قرار گرفته باشد در غیراینصورت قراردادی غیرقانونی و سیاه است و طرفین قرارداد در معرض خطرات زیادی قرار می گیرند.

در این قرارداد شما این حق را ندارید که تا هر زمان که دلتان بخواهد در آن مسکن زندگی کنید.معمولا مدت زمان مجاز اجاره برای قراردادهای دست دوم که بصورت قانونی و رسمی بین دو طرف تنظیم می شود دو سال است.

برای قراردادهای دست دومی که بصورت غیرقانونی یا غیررسمی(منظور از قرارداد غیرقانونی این است که صاحبخانه در جریان اجاره مسکن به فرد دیگری نیست یا طرفین بصورت صوری و غیرنوشتاری توافق به اجاره مسکن می کنند) تنظیم می شوند، مدت اجاره مسکن می تواند محدود یا نامحدود بشرط توافق طرفین باشد.اکیدا توصیه می شود که از عقد قراردادهای دست دوم غیررسمی و غیرقانونی خودداری کنید چون معمولا در این نوع قراردادها حقوق قانونی مستاجر نادیده گرفته می شود و مستاجر مجبور می شود حتی مبلغ بیشتری را برای اجاره بپردازد و در زمان عقد یا فسخ قرارداد نیز از هرگونه حق و حقوق قانونی محروم شود. اگر در زمان اجاره یک مسکن با قرارداد دست دوم با شروطی از قبیل اجازه نداشتن در تغییر آدرس پستی یا نصب نام بر روی صندوق نامه ها و یا اجازه نداشتن برای انتقال تلفن به نشانی جدیدتان روبرو شدید، گوش به زنگ باشید که در حال ورود به یک وضعیت پر دردسر در آینده هستید.

اجاره دهنده یک مسکن با قرارداد دست دوم(با تایید صاحب مسکن) حق دریافت مبلغ اجاره بیشتری از مبلغی که به صاحب خانه اصلی خود می پردازد را از شما ندارد.اجاره دهنده فقط می تواند در صورتی که آپارتمان را بصورت مبله به شما اجاره می دهد حداکثر 15 درصد به مبلغ اجاره بهاء اضافه نماید.

سوئدی هایی که آپارتمان با قرارداد دست دوم اجاره می کنند و مستاجر اولی اجاره ای بیش از اجاره واقعی و اولیه مسکن از آنها دریافت کرده باشد پس از نقل مکان، سریعا به دادگاه ویژه ای به نام "هیرس نمندن" مراجعه می کنند و تمامی مابه التفاوت اجاره را حتی برای سالهای گذشته از مستاجر اول پس می گیرند که در مواردی رقم بسیار بالایی می شود.

هرگز قبل از دریافت کلید مسکن و یا قبل از اینکه یک نسخه از اجاره نامه را با امضای طرفین تحویل گرفته باشید، هیچ پیش پرداختی را نپردازید مگر اینکه اطمینان کامل از صاحب خانه یا بنگاه مسکن موردنظرتان داشته باشید.پس از پرداخت بیعانه یا پیش پرداخت هم حتما قبض رسید همراه با امضاء را فراموش نکنید!

3- قرارداد دست سوم Third-Hand Lease یا Tredjehandskontrakt

معمولا در سوئد قراردادهای دست سوم کاملا غیرقانونی هستند.در این نوع قرارداد مستاجر با قرارداد دست دوم خانه خودش را به شخص دیگری اجاره می دهد که طبق مقررات حاکم عملی خلاف قانون است مگر اینکه صاحب خانه اصلی مسکن با آن موافقت نماید.در قرارداد دست سوم، مستاجر عملا دیگر هیچگونه حق و حقوقی بر مسکن ندارد و در هر زمانی ممکن است از او خواسته شود تا برای تخلیه مسکن اقدام نماید.

انواع مسکن برای اجاره در سوئد

صرفنظر از نوع قرارداد مسکنی که بین طرفین قرارداد مورد توافق قرار می گیرد،مسکن در سوئد از نظر نوع و کاربری آن به انواع مختلف زیر تقسیم می شود:

1- مسکن دانشجویی Student Housing

این نوع مسکن معمولا در شهرهایی یافت می شود که دارای دانشگاه یا کالج هستند. بطور معمول برای این نوع مسکن باید در صف باشید تا نوبت تان شود و برای ثبت نام باید دانشجو باشید و از قبل در یک کورس درسی یا در یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه یا کالج ثبت نام کرده باشید.

2- مسکن گروهی Collectives

اگر شما و گروهی از دوستان تان قصد دارید که با هم زندگی کنید و از طرفی در هزینه ها هم صرفه جویی کنید، بهترین گزینه شاید اجاره مسکن های گروهی ست.شما می توانید به اتفاق دوستان تان یک آپارتمان چند اتاق خوابه را با هم اجاره کنید و در عین حال برای هر نفر قراردادی جداگانه تنظیم کنید.در سوئد به اینگونه قراردادهای گروهی، قرارداهای دوستانه یا kompiskontrakt گفته می شود.

3- مسکن برای نوجوانان Youth Housing

این نوع مسکن محدودیت سنی دارد و اداره مسکن یابی استکهلم تسهیلات ویژه ای نیز در اختیار نوجوانان مابین 18 تا 25 سال قرار می دهد که می تواند منجر به یافتن سریعتر مسکن برای این گروه از افراد شود.بازنشستگان بالای 65 سال در سوئد نیز از این تسهیلات برخوردار هستند.

4- مسکن موقت Short-term Lease

این نوع مسکن همانطور که از نامش پیداست برای مدت کوتاهی اجاره داده می شود و در سوئد به قرارداد آن Korttidskontrakt گفته می شود.شما بعنوان مستاجر از حق و حقوق قانونی یک مستاجر با قرارداد دسته اول برخوردار هستید ولی تنها به مدت چند ماه مشخص می توانید در این نوع مسکن زندگی کنید. معمولا در فصل تابستان و همزمان با آمدن جهانگردان خارجی به سوئد بازار این نوع مسکن ها داغ داغ می شود.

5- مسکن اشتراکی Inneboende

شما بعنوان موجر یا مستاجر با اجازه صاحبخانه بخشی از اتاق یا آپارتمان خود را به فرد دیگری اجاره می دهید.بطور مثال،قسمت هال یا اتاق نشیمن منزل خود را به فرد دیگری اجاره می دهید.

خرید مسکن در سوئد Bostadsrätt

برای خرید مسکن در سوئد شما می توانید تا 85 درصد بهای مسکن خود را بصورت وام بانکی از بانک دریافت کنید.البته برای گرفتن این وام بانکی طبیعتا باید شغل ثابت داشته باشید و بتوانید 15 درصد مبلغ باقیمانده بهای مسکن را پیش پرداخت کنید. اگر شغل ثابتی ندارید ولی آشنا یا دوستی دارید که بتواند بعنوان ضامن بانکی شما باشد باز هم می توانید برای گرفتن این وام مسکن اقدام کنید.برخی از سایت های خانه یابی برای خرید مسکن در زیر آمده است:

Booli

Bovision

Hemnet

نکته 1:
اگر به هر دلیلی در جریان اجاره یا خرید مسکن خودتان در سوئد متوجه این شدید که مورد هرگونه تبعیض نژادی، جنسیتی،سنی و یا مذهبی قرار گرفته اید و بنوعی حق و حقوق قانونی شما به این بهانه ها پایمال شده است، شما می توانید با گزارش به سازمان DO از طریق سایت www.do.se  پیگیر اعاده حق و حقوق قانونی خود شوید.وظیفه این سازمان پیگیری هرگونه اعمال تبعیض آمیز در سوئد است و در صورت گزارش، مطمئن باشید که بطور جدی پرونده شما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. شما برای گزارش موردتان و یا پیگیری و حتی کشیده شدن پرونده تان به دادگاه هیچگونه هزینه ای نخواهید پرداخت و تمامی این فرایند بصورت رایگان توسط سازمان ضد تبعیض DO انجام خواهد شد.
البته بهتر است اگر در شهر استکهلم هستید ابتدا به سازمان ضد تبعیض واقع در محل زندگی خودتان در سایت www.adb-stockholm.org گزارش کنید و یا اگر عضو" اتحادیه مستاجران سوئد" یا Hyresgästföreningen هستید، بهتر است ابتدا به اینجا گزارش تخلف را ارائه کنید تا در زمان کمتری به پرونده شما رسیدگی شود.
اما چگونه متوجه شویم که در جریان معامله مسکن مورد تبعیض
قرار گرفته ایم؟!

مثال اول(تبعیض نژادی مستقیم):فرض کنید که در فهرست نهایی کسانی که می توانند یکی از پنج برنده قرارداد مسکن باشند قرار می گیرید ولی بخاطر خارجی بودن نان یا نام خانوادگی شما، بنگاه مسکن شما را دعوت به دیدن آن مسکن نمی کند.از طرفی وقتی دوست سوئدی تان چند دقیقه ای بعد با همان بنگاه تماس می گیرد،از او دعوت به بازدید می شود.
مثال دوم(تبعیض نژادی غیرمستقیم):با صاحبخانه برای دیدن اتاق یا آپارتمان خالی تماس می گیرید ولی صاحبخانه می گوید که منزلش را تنها به کسانی
اجاره می دهد که شهروند سوئدی باشند.

نکته 2:

توجه کنید که در قرارداد مسکن شما مدت زمان اجاره،مبلغ اجاره و شرایط فسخ قرارداد باید بطور مشخص درج شده باشد.
برای اینکه یک نمونه فرضی از قرارداد بین موجر و مستاجر را مشاهده کنید، می توانید به اینجا بروید و یک نسخه از آن را (به زبان سوئدی) دانلود کنید.
نکته 3:

درصورتی که بصورت خصوصی قرارداد نوشته اید و یا از صاحبخانه خودتان مطمئن نیستید و می خواهید اعتبار وی را در سوئد چک کنید، بهتر است قبل از هر اقدامی نام وی را در گوگل
جستجو کنید و یا شماره ملی-پرشون نامر-او را بپرسید و آن را در سایت دولتی
kronofogdemyndigheten
چک کنید.اگر هم مسکن خودتان را از یکی از بنگاه ها یا موسسات مسکن اجاره کرده اید قبل از هر چیزی اطمینان حاصل کنید که نام آن بنگاه مسکن در فهرست سیاه یا Black List  نباشد.برای این کار می توانید به یکی از سایت های زیر بروید و نام بنگاه یا موسسه مسکن را در آن جستجو کنید:  www.hemhyra.se     www.allabolag.se
نکته 4:

برای افرادی که دارای شرایط ویژه جسمی, روحی و یا اجتماعی هستند امکان دریافت مسکن بصورت خارج از نوبت وجود دارد. اما دریافت مسکن به این صورت یکی از سختگیرانه ترین انواع آن است و می بایست با ارائه مدارک معتبر تایید شود.

منابع:
اداره مسکن یابی استکهلم
اداره مسکن یابی گوتنبرگ
اداره مسکن یابی مالمو
سایت استکهلمیان

www.jagvillhabostad.nu
www.sweden.se

تهیه،تنظیم و نگارش : علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (10)
سارا ||
پنج‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 21:07
سلام. من و همسرم حدود سه ماهه از طریق ویزای کار به سوئد اومدیم و دنبال خونه میگردیم. آیا ما میتونیم خونه سفید اجاره کنیم قبل از یکسال؟ یه نفر هست که میخواد خونشو واگذار کنه و گفته میتونم خونه رو به نام شما بزنم تو اپسالاهم.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود سارا جان
بله که میتونید.هرگز قرارداد سیاه را امضاء نکنید که بعدها به مشکلات زیادی بر می خورید. با کمی صبر و تحمل می توانید مسکن موردنظرتان را پیدا کنید.پیروز باشید
سارا ||
دوشنبه 15 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 15:13
یه سوال دیگه. به جز بلوکت شما چه جایی رو پیشنهاد میکنید که دنبال خونه بگردیم؟ ما اوپسالا هستیم.
امتیاز: 0 6
پاسخ:
http://studentboet.se
Maryam ||
دوشنبه 20 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 09:36
سلام.امکانش هست از ایران در یکی از این سایت ها ثبت نام کرد؟
امتیاز: 1 2
پاسخ:
درود دوست عزیز
برای ثبت نام به شماره ملی سوئدی یا پرشون نومر ده رقمی نیاز دارید
Maryam ||
چهارشنبه 22 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 13:35
میشه بفرمایید برای روزهای اول هاستل ارزون تو گوتنبرگ کجا پیدا کنم ؟ بعد هم مگه نفرمودین اگه پرشون نومبر ندارم با تاریخ تولد مایشه.من فقط موندم اونجا که آدرس میخواد چی بنویسم.ممنونم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
دوست من
در سایت hostelworld می توانید هاستل های خوبی پیدا کنید.برای بیشتر سایت های خانه یابی داشتن شماره ملی سوئدی الزامیست اما شاید در برخی بتوانید با تاریخ تولد هم ثبت نام کنید.پس از ثبت نام بایستی مدت بسیار زیادی در صف انتظار بمانید.اگر دانشجو باشید شرایط کمی بهتر است.شاید بتوانید از خوابگاه های دانشگاه استفاده کنید
Maryam ||
جمعه 24 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 14:33
ممنون.من و همسرم با ویزای کار وارد سوءد میشویم
امتیاز: 1 5
محسن ||
شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 18:49
سلام ببخشید یه سوال داشتم امکانش هست کسی از طریق خرید مسکن اقامت سوئد بگیره؟
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود محسن جان
خیر
شیرین ||
پنج‌شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 12:10
من ودخترم یک اتاق از یک خونه را گرفتیم و زندگی میکنیم و هیچ قراردادی هم نداریم اگر کومون متوجه این موضوع بشه برای صاحبخانه دردسر سازمیشه ؟؟ یعنی کارش عیر قانونی هست ؟؟
ضمنا خونه شخصی هست ...
امتیاز: 0 1
داریوش ||
دوشنبه 25 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 05:12
با سلام. ممنون از وبلاگ خوبتون
من بهمراه همسر و فرزندم قصد مهاجرت به سوئد از طریق ویزای تحصیلی همسرم رو داریم
می خواستم بدونم در ابتدای ورود به سوئد برای تهیه مسکن باید چیکار کرد(بدون شماره ملی سوئدی).
و اینکه با توجه به اینکه برنا مه نویس هستم حدودا چقدر طول میکشه تا یک شغل مناسب پیدا کنم.
امتیاز: 0 2
پاسخ:
درود
بدون داشتن شماره ملی سوئدی،کمی دشوار خواهد بود.کار پیدا کردن در سوئد با دانستن زبان سوئدی آسانتر است
داریوش ||
دوشنبه 25 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 19:11
ممنون از پاشختون
فقط چطوری میشه پس از ورود به سوئد شماره ملی گرفت
امتیاز: 0 0
پاسخ:
وقتی وارد سوئد می شوید بایستی خودتان را به اداره مالیات معرفی کنید. سپس برایتان شماره ملی صادر می شود
امین ||
یکشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 18:00
من وهمسر و پسرم با ویزای دانشجویی اومدیم سوئد و حالا میخواهیم تبدیل به ویزای سرمایه گذاری بکنیم الان مشکل مسکن داریم خونه چطوری پیدا کنیم.در ضمن در شهر گوتنبرگ دنبال مسکن هستیم.
امتیاز: 3 2
پاسخ:
درود دوست من
در همین مطلب کامل توضیح داده شده است
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد