[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد-قسمت پانزدهم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:33

نکته ها از سوئد-قسمت پانزدهم


زیر آسمان سوئد:
اهمیت مقوله "فرهنگ سازی" در شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی افراد در همه کشورهای دنیا یک حقیقت غیرقابل انکار است. شخصیت اولیه هر فرد در دوران بچگی اش شکل می گیرد.زمانی که از همه چیز و همه کس یاد می گیرد و ذهن او آماده ثبت و ضبط تمامی حقایقی است که می بیند و یا به وی آموزش داده می شود.
جوامع اروپایی و از جمله جامعه سوئد سالهاست که با فرهنگ سازی از دوران کودکی بزرگترین گام را برای آموزش درست و صحیح افراد برداشته اند.در این نوشتار به برخی از این اقدامات مثبت فرهنگی اشاره می کنیم.


* نمونه نخست:تفکیک زباله از مبداء

سوئد یکی از کشورهایی ست که نه تنها طرح تفکیک زباله ها از مبداء را بطرز پیشرفته و بسیار منظمی در دستور کار خود قرار داده است بلکه بخش زیادی از سیستم‌های تولید انرژی خود را بر پایه فناوری‌های مرتبط با سیستم‌های بازیافت و پردازش زباله قرار داده‌ است.زباله امروزه در دنیا یک طلای کثیف قلمداد می شود که قابلیت ورود به چرخه بازیافت و استفاده مجدد را دارد.اهمیت حفظ و نگهداری از محیط زیست و حفظ آن برای نسلهای آتی،اهمیت بازیافت زباله با فناوری های جدید جهت جلوگیری از انتشار بیماری های ناشی از دفن سنتی زباله و اهمیت دادن به چرخه ی یک زندگی سالم از مواردی ست که از دوران کودکی به یک سوئدی آموزش داده می شود.

امروزه در تمامی مناطق مسکونی،اداری،صنعتی و تجاری سوئد مکانهای ویژه ای برای تفکیک زباله های تر و خشک،مواد پلاستیکی و کاغذی،مواد شیشه ای،لوازم برقی،باتریها،مواد شیمیایی و دارویی و... وجود دارد که کار بازیافت زباله ها را برای دولت بسیار آسانتر و سریعتر می کند.

اینکه در ایران هنوز این طرح نهادینه نشده است به هر علتی که باشد فعلا مهم نیست ولی اینکه امروزه در سوئد به این کار بیشتر بعنوان یک همکاری اجتماعی و یک وظیفه ی اخلاقی نگاه می شود تا یک التزام اجتماعی بسیار مهمتر است و البته تمام اینها دستاورد یک فرهنگ سازی درست از زمان شکل گیری ابعاد شخصیتی این افراد در کودکی ست.

* نمونه دوم: تفکر استفاده از دوچرخه

اینکه باید امکانات لازم از جمله آزادی زن و مرد در ورزش و اینکه پیست های مخصوص دوچرخه سواری در تمامی شهر وجود داشته باشد تا بتوان دوچرخه سواری نمود کاملا یک عذر قابل قبول است ولی چیزی که بیشتر از این در یک جامعه سالم و رو به رشد اهمیت دارد اندیشه و تفکر استفاده از دوچرخه است.اینکه حتی در بسیاری از شرایط آب و هوایی نه چندان مساعد باز هم از دوچرخه استفاده کرد و به تندرستی بدن،نشاط روح و آلودگی محیط زیست ناشی از دود اتومبیل شخصی اهمیت داد مقوله ای است که شاید جای بیشتری برای تامل داشته باشد!
یک کودک در سوئد و یا در بیشتر کشورهای اروپایی در دوران کودکی نحوه استفاده صحیح از دوچرخه را به کمک مربی مدرسه یا به کمک پدر و مادرش یاد می گیرد.او یاد می گیرد که کلاه ایمنی یک اسباب بازی نیست که در تابستان گرم و سوزان هم بتواند به خودش اجازه این را بدهد که آن را از سرش بردارد.به او آموزانده می شود که باید تنها در پیست مخصوص خودش براند و هنگام عبور از خیابان از چراغهای ترافیکی مخصوص خودش استفاده کند و...
همه ی ما خیلی خوب می دانیم که در ایران امروز متاسفانه هنوز این زیرساخت های شهری و همچنین آزادی های لازم برای این نوع دوچرخه سواری ها وجود ندارد ولی گذشته از اینها آن چیزی که اهمیتش بیشتر از این مسائل است روحیه احترام بی چون و چرا به قانون و مسئولیت پذیری اجتماعی تک تک این دوچرخه سواران است.

* نمونه سوم:تهیه بلیت


این روزها در تهران طرح BRT یا همان اتوبوس های خط ویژه اجرایی شده است و شما می توانید با تهیه یک بلیت ارزان قیمت مسیرهای پرترافیک قبلی را در عرض چند دقیقه طی کنید.این طرح جدا از نقایص اندک آن به جرات یکی از بهترین طرحهای اجرایی شهرداری تهران در طی سالهای اخیر بوده است.طرحی برای کاهش ترافیک وحشتناک تهران و کاهش آلودگی ها.مساله ای که مطرح است این است که با توجه به قیمت بسیار ارزان بلیت اتوبوس در مقایسه با تاکسی ها آیا فرهنگ سازی لازم برای تهیه و ارائه همین بلیت ارزان انجام شده است و اگر شده است تا چه حد موفق عمل می کند؟!


به سوئد برمی گردیم.بیشتر سهم خیابانهای سوئد و سایر کشورهای اروپایی متعلق به سیستم حمل و نقل عمومی ست و اتومبیل های شخصی و تاکسی ها در گوشه ای از خیابان نزدیک به پیاده رو عبور و مرور می کنند.بنابراین برای رفت و آمد معمولا از قطار برقی(تراموا) و یا اتوبوس استفاده می کنید.تهیه بلیت در بیشتر شهرهای سوئد از طریق مراکز مشخصی نظیر Pressbyrån انجام می شود.در برخی موارد نیازی به نشان دادن بلیت نیست و در عوض کنترلهای نامحسوس و تصادفی بصورت دوره ای در قطار یا اتوبوس انجام می شود اما همه بلیت را تهیه می کنند و همه برای احترام به قانون و شخصیت خود بلیت می خرند.از کودک تا سالمند و از دانشجو تا شاغل.

نکته:شعار آشنای "تهیه بلیت نشانه شخصیت شماست" باید از کودکی آموزش داده شود تا از همان زمان هم جنبه عملی بخود پیدا کند.


* نمونه چهارم:حس آرامش طلبی و لبخند زدن

اگر در سوئد زندگی می کنید حتما بارها با این موضوع برخورد کرده اید که اتوبوس به هر دلیلی دیر به ایستگاه می رسد و مسافران هم با اینکه معطل شده اند و یا در زیر باران و برف یا هوای بسیار سرد منتظر رسیدن اتوبوس در زمان مقرر بودند بدون اینکه ناراحتی خود را نشان دهند یا اعتراضی کنند با همان خنده های معروف خود سوار اتوبوس می شوند.بدون حتی یک اخم یا یک نشان کوچک از اینکه ناراحت شده اند!

حالا فرض کنید که در ایران خودمان همین سامانه کارآمد حمل و نقل شهری بهمین ترتیب و نظمی که در سوئد هست در آینده نه چندان دور در همه نقاط کشور اجرا شود.آیا واقعا برخورد مسافر ایرانی با راننده ای که دیر به ایستگاه می رسید واقعا همین برخورد خواهد بود؟!

بنابراین یک آموزه فرهنگی ست که منجر به چنین رفتار صلح طلبانه و آرامش طلبانه ای می شود.رفتاری که از کودکی آموزش داده شده است تا از خشونت و ایجاد محیط پر استرس و پر از فشارهای روانی تا حد امکان جلوگیری شود.رفتاری که حاصل تعامل و درک درست از محیط پیرامون و علتها و معلولهاست.علتهایی که گاهی کنترل آنها از دست انسانها خارج است.


تنظیم و نگارش: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع درجایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد