[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با نیروهای انتظامی(واکت Vakt) در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 21:56

آشنایی با نیروهای انتظامی(واکت Vakt) در سوئدزیر آسمان سوئد: "واکت" یا لغت کامل آن به سوئدی Ordningsvakt همان ماموران امنیتی هستند که در تمامی مراکز عمومی سوئد با آنها مواجه خواهید شد. در مراکز خرید،در سامانه حق و نقل عمومی،رستورانها،بارها،نایت کلابها،بیمارستانها،سفارت خانه ها،دادگاهها،نمایشگاهها،پارکهای بازی،فرودگاهها و اصولا هر مکان عمومی که احتمال نقض قوانین دولتی در آن وجود داشته باشد. واکتها در مقایسه با نیروهای پلیس سوئد(سپو) از محدوده اختیارات محدودتری برخوردار هستند و اساسا وظیفه آنها "کمک" به برقراری نظم عمومی تعریف می شود.آنها اگر در انجام وظیفه تعریف شده خود، از  آزادی و اختیار عمل بیشتری استفاده کنند مطابق قانون همانند شهروندان عمومی سوئد قابل محاکمه و بازخواست هستند.کسانی که در مقابل دربهای ورودی هتلها یا رستورانها می ایستند در زبان سوئدی به Dörrvakter شهرت دارند و آنها را نباید با واکتها که به بیسیم،دستبند،باتون و سایر ادوات امنیتی مجهز هستند اشتباه گرفت.در ادامه به معرفی بیشتر یک واکت،شرح وظایف او،نحوه استخدام و ... می پردازیم.

انواع واکت

واکتها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

دسته نخست واکتهایی هستند که به Ordningsvakter شهرت دارند و توسط شرکتها و یا سازمانهای خصوصی مثل Securitas و یا G4S که دارای مجوز قانونی از دولت هستند استخدام می شوند و اغلب در بیمارستانها،مراکز خرید،دادگاهها،فرودگاهها و... کار می کنند و بطور معمول دوره های آموزشی خاصی را برای استخدام رسمی خود طی می کنند.سازمان Securitas یک سازمان بزرگ و بسیار مشهور بین المللی است که در ۴۰ کشور دنیا (آمریکای شمالی و لاتین،اروپا،آسیا،آفریقا و منطقه خاورمیانه ) دارای بیش از ۲۶۰ هزار نیروی استخدامی است.


نشان سازمان امنیتی Securitas


دسته دوم واکتهایی هستند که به آنها Frilansande Ordningsvakter گفته می شود و در کلوبهای شبانه (نایت کلابها)،بارها و مراکز مشابه مشغول بکار می شوند.آنها هم می توانند از  سوی سازمانهای خصوصی طرف قرارداد با دولت استخدام شوند و هم مستقیما از سوی یک سازمان مستقل و خصوصی.چگونه یک واکت شویم؟


برای اینکه در سوئد یک واکت شوید، بایستی ابتدا درخواست استخدام خود را به اداره پلیس محل سکونت خود برای تنظیم یک قرار برای مصاحبه حضوری ارسال کنید.سپس برای شما یک زمان مصاحبه به زبان سوئدی بهمراه یک آزمون ارزیابی تناسب انجام می شود. در صورت موفقیت، بمدت دو هفته (حداقل ۷۶ ساعت) یک دوره مقدماتی آموزشی را می گذرانید و سپس یک قرارداد رسمی استخدام   با شما برای بار نخست بمدت یکسال تنظیم می شود.در صورت تمدید قرارداد، قرارداد بعدی بمدت سه سال اعتبار قانونی خواهد داشت.هر سه سال یکبار  واکتها بایستی برای یک دوره تخصصی ۲۰ ساعته دور هم جمع شوند.تمامی کورسها و محتویات آموزشی توسط سازمان پلیس سوئد تهیه و تنظیم می شود.


چگونه از یک واکت شکایت کنیم؟


نشانی که در بالا مشاهده می کنید، نشان مخصوص یک واکت است که بطور معمول  بر روی سینه چپ وی نصب می شود اما هر واکت توسط یک کد خاص هشت رقمی قابل شناسایی است و اگر شما بخواهید از واکتی شکایت کنید، می توانید براحتی کد اختصاصی آن واکت را که روی لباس وی درج شده یادداشت کنید و به اداره پلیس محل سکونت خود مراجعه کنید.چهار رقم اول این کد بطور مثال 0501 نشان دهنده مشخصات فردی واکت و چهار رقم دوم بصورت XXXX نشان دهنده محل کار و مشخصات شغلی اوست.البته تشخیص دقیق جزئیات  بیشتر برای افراد عادی امکان پذیر نیست.درصورتی که در پیگیری قانونی شکایت تان شک دارید،این خبر اخیر  در همین زمینه را بخوانید.

برخی از شرح وظایف یک واکت


اما کمی هم با شرح وظایف یک واکت آشنا شویم:


* یک واکت می تواند مثل هر کسی شخص یا اشخاصی که مرتکب جرم شده اند را دستگیر کند.او همچنین موظف است از ورود یا حضور تمامی افرادی که به نوعی مخل آسایش عمومی و آرامش دیگران هستند را جلوگیری و حتی در صورت لزوم آنها را دستگیر و تحویل پلیس دهد.


* یک واکت قانونا می تواند از ورود افرادی که بیش از حد معمول مشروبات الکلی خورده اند (حتی در صورت داشتن تعادل ظاهری فرد) به اماکن عمومی از جمله کلوبهای شبانه جلوگیری بعمل آورد.


* یک واکت تنها در صورتی مجاز به استفاده از اهرم زور است که سایر اقدامات بازدارنده برای توجیه فرد خطاکار ناموفق بوده باشند و اقدام فرد خطاکار نظم عمومی را مختل کرده باشد و یا فرد خطاکار یا مجرم پس از اقدام خود در حال فرار از قانون بوده باشد. اعمال خشونت  (نه زور!) از سوی واکت عملی قابل پیگیری و در صورت غیرقابل توجیه بودن قابل محاکمه است.


*یک واکت موظف است در صورت لزوم مشخصات کامل فردی خود را در اختیار ماموران پلیس قرار دهد ولی موظف نیست به افراد عادی از مشخصات خود گزارشی دهد.منابع و پیوندهای مرتبط:


تارنمای اداره پلیس سوئد


تارنمای سازمان Securitas


برگردان،نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد