[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت نهم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:51

نکته ها از سوئد- قسمت نهم

زیر آسمان سوئد:دنیای پیرامون ما، دنیای دیدن تفاوتهاست.مواجهه با عادتها و آداب و رسوم فرهنگی متنوع و گاه عجیب و غریب ملل مختلف دنیا، فرصت مغتنمی ست برای دیدن این تفاوت ها ،درک فرهنگ بیگانه و وفق پذیری با محیطی که گاه باختیار یا بناچار باید در آن زندگی کنید.در نهمین قسمت از سلسله مطالب "نکته ها از سوئد" به سراغ آن دسته از عادات فرهنگی سوئدی ها رفتم که دانستن آنها خالی از لطف نیست.


* در یک عادت آشنا و البته لذت بخش غذایی، خیلی ها شاید عادت به لیسیدن  تکه استخوانی خصوصا از ظرف یک خورشت محلی ایرانی دارند که گوشت آن دقایقی پیش تمام شده است! جالب است بدانید که سوئدی ها در زمان جشن یا مهمانی خرچنگ خوران که به Kräftskiva مشهور است، همین عادت را در خوردن پای خرچنگ دارند! این جشن سنتی و دیرینه سوئدی در ماه آگوست با جمع شدن اعضای خانواده و آشنایان برای جشن گرفتن آغاز فصل خرچنگ خوری برگزار می شود.


* در فرهنگ سوئدی تعهد داشتن به زمان و سروقت حاضر شدن اهمیت فوق العاده ای دارد بطوریکه اگر در محیط کار یا دانشگاه هستید این یک توهین آشکار است اگر برای صرف ناهار ۱۵ دقیقه دیر حاضر شوید در حالیکه خیلی پذیرفته شده و طبیعی است اگر ۱۵ دقیقه قبل از ناهار بدون هیچ توضیح خاصی در مورد دلیل نیامدن خود، آمدن خود را برای ناهار منتفی اعلام کنید.


* در زبان سوئدی تعداد زیادی کلمه بسیار بلند و با حروف بهم پیوسته پیدا می کنید که برخی اوقات باور نمی کنید که کل آن بجای یک جمله تنها یک کلمه باشد! بطور مثال کلمه    rusdrycksförsäljningsförordningen به معنای Liquor Distribution Regulation  یا قوانین توزیع مشروبات الکلی می باشد.

بلندترین کلمه در حال حاضر در فرهنگ زبان سوئدی این کلمه تقریبا فکاهی و نامعمول است:

NORDOSTERSJOKUSTARTILLERIFLYGSPANINGSSIMULATORANLAGG
NINGSMATERIELUNDERHALLSUPPFOLJNINGSSYSTEMDISKUSSIONS
INLAGGSFORBEREDELSEARBETEN

که ترجمه انگلیسی آن می شود:

"preparatory work on the contribution to the discussion on the maintaining system of support of the material of the aviation survey simulator device within the north-east part of the coast artillery of the Baltic."


*علاقه شدید سوئدی ها به "توت فرنگی" خصوصا در زمان جشن وسط تابستان یا همان Midsummer بر هیچ کسی پوشیده نیست و اغلب سوئدی ها به این مساله بعنوان یک افتخار ملی نگاه می کنند اما جالب است بدانید که این حس میهن پرستانه زیاد هم قابل استناد نیست چون تمامی برداشت توت فرنگی در سوئد غالبا توسط افرادی که ملیت لهستانی دارند انجام می شود!


*یک ضرب المثل مصطلح در زبان سوئدی وجود دارد به نام "Tiga ut någon " که در واقع  به نوعی در زبان فارسی خودمان همان معنای "پاسخ ابلهان خاموشی ست" را می دهد! بکاربردن این اصطلاح یک روش مودبانه و غیر مستقیم است در اجتناب از خشونت در مقابل یک عمل تهاجمی  و یا غیر منطقی!


* بر طبق یک عادت، یک سوئدی معمولا هر تلفن حتی غیرضروری را در هر موقعیت فردی یا اجتماعی که باشد( مثلا چه در حین زمان غذا خوردن در خانه شما یا حتی زمان دستشویی رفتن!) پاسخ می دهد!


* استفاده از پودر مرطوب شده تنباکو یا Snus از اویل قرن نوزدهم در سوئد به یک عادت اجتماعی تبدیل شده است و امروزه فروش آن بجز در سوئد و نروژ، در سایر کشورهای اروپایی غیرقانونی است.این بسته های کوچک تنباکو برای دقایقی در زیر لب و در داخل دهان قرار می گیرند و به فرد لذت مشابه سیگار را از استعمال آن می دهد.Snus را با Snuff(به سوئدی luktsnus) پودر تنباکوی خشکی که از طریق بینی استشمام می شود اشتباه نکنید.


* این را در سوئد خیلی طبیعی قلمداد کنید اگر دوست سوئدی شما در معرفی تک تک دوستان خودش در زمانی که شما را در خیابان یا جایی ملاقات می کند،هیچ اقدامی انجام ندهد.


*سوئدی ها از جمله مردمانی در دنیا هستند که در امور مربوط به حفظ محیط زیست و محافظت از منابع طبیعی زبانزد هستند ولی این را خیلی طبیعی بدانید اگر صبح زود با صدای  ناهنجار ماشین چمن زنی از خواب گرم و نرم بیدار شوید!


*بخاطر وجود دوره طولانی صلح و آرامش به مدت بیش از ۲۰۰ سال در تاریخ سوئد و همچنین بخاطر سیستم سویالیستی حاکم بر دولت سوئد، سوئدی ها اغلب علاقه کمی به تعریف و تمجید از سیاستها،سیستمها و یا حتی نگرشهای جهان شمول و پذیرفته شده در دنیا دارند و در اغلب موارد راهکارهای سوئدی خودشان را الگوی کارشان قرار می دهند.


نکته تاریخی:دولت سوئد حتی در زمان جنگ جهانی دوم هم اعلام بیطرفی نمود و  در آن زمان به امور داخلی خودش رسیدگی می کرد ولی در عین حال به آلمانی ها اجازه داد تا به تصرف کشورهای اروپایی(از جمله نروژ) ادامه دهند.دولت سوئد در آن زمان ارتش آلمان را با تسلیحات ساخت سوئد یاری داد و به نوعی موجب طولانی تر شدن جنگ شد.بعلاوه، سوئدی ها در آن زمان به یهودی های آواره برای مهاجرت به سوئد پناه ندادند.امروزه روابط بین دولت آلمان و  دولت سوئد کاملا دوستانه است و مردم این دو کشور بسیار احساس نزدیکی با هم می کنند.

* دو نوشیدنی محلی سوئدی به نامهای Julmust و Påskmust که سوئدی ها آنها را  به ترتیب در زمان عید کریسمس و عید پاک می نوشند دقیقا از لحاظ محتویات یک نوشیدنی محسوب می شوند ولی سوئدی ها اصرار به نامیدن جداگانه آنها برای هر مناسبت دارند.


* سوئدی ها اصولا انسانهای خجالتی،کم جرات و بسیار محتاطی هستند.کمتر والدینی را در سوئد مشاهده می کنید که بخودش جرات دهد فرزند نوجوانش را مثلا در سن سیزده سالگی از نوشیدن مشروبات الکی،مصرف سیگار یا انجام رابطه جنسی در خانه نهی کند یا حتی بخواهد حرفی در این مورد با وی بزند!

* سوئدی ها علاقه زیادی به برافراشتن پرچم کشورشان در هر جایی را دارند.در سوئد این خیلی عادی است که در بالکن خانه هر سوئدی یک پرچم آبی و زردرنگ را مشاهده کنید.

نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد