[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] دانشگاههای سوئد پس از پولی شدن (قسمت دوم) - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:47

دانشگاههای سوئد پس از پولی شدن (قسمت دوم)

عکس از ISAC

زیر آسمان سوئد: مدتی پیش و درست قبل از شروع رای گیری برای انتخابات عمومی پارلمانی در سوئد،فرصت این را یافتم که در یک همایش رسمی ولی در عین حال دوستانه که از سوی انجمن دانشجویی دانشگاه چالمرز Chalmers و با حضور تنی چند از نمایندگان احزاب پارلمان سوئد و به بهانه آغاز انتخابات سراسری مجلس نمایندگان سوئد ترتیب داده شده بود حضور یابم. نمایندگان  دعوت شده از احزاب سوسیال دموکرات،مدرات(میانه رو)،محیط زیست،چپ و لیبرال مردم بودند و هر کدام از دغدغه های سیاسی و اجتماعی خود سخن گفتند.در زمانی که صحبتها بسوی مسائل  و مشکلات دانشجویان خارجی و نگرانی های آنها از آینده خود در سوئد کشیده شد، حرفهای قابل تاملی در سخنان نمایندگان سوئدی شنیده شد که در ادامه  به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنم.البته توجه کنید که پرسش و پاسخهای زیر گوشه هایی از برداشت شخصی نویسنده مطلب از ماحصل این نشست بوده است.

در پرسش و پاسخ نخست، شاید مهمترین دلیل پولی شدن دانشگاههای سوئد از زبان  خود نمایندگان احزاب منتخب پارلمان شنیده شد.


پرسش: چرا تحصیل در سوئد برای دانشجویان غیراروپایی رایگان است و چرا این روند با معرفی سیستم پرداخت شهریه( از ابتدای ترم پائیز سال ۲۰۱۱ میلادی) در حال توقف است؟!


پاسخ: سوئد کشوری است با ۹ میلیون جمعیت، منابع طبیعی سرشار، صنایع بزرگ و درآمد سرانه ملی بسیار بالا. سیاستمداران سوئدی ترجیح می دهند ثروت ملی کشورشان را در پرسودترین و منطقی ترین راههای ممکن سرمایه گذاری یا هزینه کنند و از اینکه دانشجویان خارجی از  حق تحصیل رایگان در کشوری دیگر برخوردار هستند خوشحال هستند.بوجود آوردن زمینه تحصیل رایگان برای  همه سوئدی ها قدم اول بوده است.در قدمهای بعدی، این کشور از تمامی دانشجویان بین المللی برای حضور در دانشگاههای معتبر سوئدی دعوت بعمل آورده است تا بدینوسیله زمینه لازم برای ایجاد یک محیط چندفرهنگی،افزایش تعداد دانشجویان خارجی و جذب استعدادهای درخشان از سایر نقاط دنیا از جمله کشورهای خارج از اتحادیه اروپا فراهم شود.پس از  گذشت سالها از اجرای این طرح و با انجام مطالعات و تحقیقات بلندمدت بر روی کیفیت تحصیلی و آموزشی دانشگاهها قبل و پس از اجرای این طرح (بطور معمول  برای هر تصمیم گیری بزرگ یا کوچکی در سوئد از مدتها قبل بر روی آن یک طرح جامع تحقیقاتی انجام می شود)، مشخص گردید که آنچه دانشجویان بین المللی و خصوصا دانشجویان غیراروپایی را به تحصیل در سوئد وامی دارد در درجه نخست، کیفیت آموزش و تحصیل در سوئد نیست بلکه این رایگان بودن سامانه تحصیل در سوئد است که آنها را ترغیب به تحصیل در دانشگاههای سوئد می کند!با توجه به اینکه دولت سوئد تمایل به این دارد که کیفیت تحصیلی دانشگاههای سوئد و در نتیجه رده بندی جهانی آنها در سطح بین المللی دچار افت نشود، تصمیم به معرفی شهریه تحصیلی برای دانشجویان غیراروپایی گرفت.


اما در سایر پرسش و پاسخها، بحثها به مشکلات اجتماعی دانشجویان در جامعه سوئد نیز کشیده شد.


پرسش: چرا دانشجوهای دوره دکترا در دانشگاههای سوئد که همانند سایر مردم شاغل در سوئد از محل درآمد ماهانه خود به دولت سوئد مالیات می پردازند و از طرفی بمدت ۵ سال بعنوان یک نیروی اداری در دانشگاه مشغول بکار هستند، پس از اتمام دوره تحصیل خود از حق برخورداری از اقامت کاری برخوردار نیستند و طول مدت تحصیل و کارشان در دانشگاه جزو مدت اقامت لازم برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی سوئد محسوب نمی شود؟!


پاسخ: نماینده حزب لیبرال مردم یا فولک پارتی مدعی شد که حزب متبوعش درصدد است در صورت برنده شدن در انتخابات جدید، قوانین و تسهیلات تازه ای را برای تحقق این امر و آسانتر شدن روند اقامتی این دانشجویان فراهم آورد.از نظر آنها، اینکه دانشجویان دوره دکترا در سوئد از حق دریافت اقامت پس از پایان تحصیلاتشان تاکنون محروم بوده اند،عادلانه و منطقی بنظر نمی رسد.آنها به تغییرات اساسی در این قانون بسیار امیدوار هستند.


پرسش: علیرغم وجود امکانات اجتماعی مناسب در سوئد و حق برخوراری همگان از خدمات بیمه،بهداشتی و درمانی ارزان و تقریبا رایگان در سوئد، خدمات رسیدگی به بیماران و وجود صفهای طولانی و سامانه نوبت دهی به مراجعین به مراکز درمانی برای ملاقات پزشک مربوطه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که گریبانگیر خیلی ها از جمله بیماران اورژانسی هم شده است. برای رفع این معضل، دولت سوئد چه طرحی دارد؟!


پاسخ: نمایندگان جملگی به وجود این مشکل اذعان کردند و گفتند این معضلی است که همگان از آن گله مند هستند و  البته تنها مربوط به شهروندان سوئدی نمی شود.ساختار مدیریتی این سامانه در سوئد دچار برخی چالشهای عمیق است که دولت درصدد تغییر ساختار و انجام برخی اصلاحات ممکن در آن در سالهای آتی است.


در سایر پرسش و پاسخها و نیز سخنرانی های تبلیغاتی نمایندگان پارلمان، مطلب جالب یا تازه ای شنیده نشد و نمایندگان به ابراز دیدگاههای احزاب متبوعشان در پیشبرد سیاستهای داخلی سوئد پرداختند.ایجاد اشتغال برای همه،تامین رفاه عمومی،محافظت از محیط زیست،توسعه عدالت در بین همه اقشار جامعه،سیاستهای اصلاح مالیاتی کشور،رفع تبعیضات اجتماعی،شعارهای تبلیغاتی و...اما در اینجا می خواهم به یک نکته قابل توجه دیگر نیز اشاره کنم و آنهم مسئله ای به نام  وجود توهم"خودغیربینی" ست.اگر می خواهید بیشتر متوجه منظورم شوید، از شما دعوت می کنم ابتدا مقدمه زیر را بخوانید:


تقریبا تمام کسانی که در سوئد زندگی می کنند متوجه شده اند که نوع لباس پوشیدن،نوع کفشها و حتی مدل اصلاح مو در هر رده سنی دختران یا پسران در سوئد تقریبا (اکثریت) یکسان است. در دختران،ساق بلند سفید یا مشکی،کفشهای کتانی ساق بلند بنددار،نیم کت مشکی یا قهوه ای،شال بلند یا روسری دور گردن فانتزی و یک تاپ سفید یا رنگی که قسمت پائین آن روی شلوار کشیده می شود.در پسران، شلوار جین یا پارچه ای،پیراهن مردانه رنگی چهارخانه،کفش کتانی بنددار و... اینها نشان می دهند که شما در کشوری زندگی می کنید که کوچکترین جایی برای ایجاد تفاوت،پزدادن،فخرفروختن و اصولا القای این ذهنیت که شما از کسی بخاطر نوع لباس،پست و مقام و سطح تحصیلات و غیره برتر هستید، نیست. اگر بخواهید نوع دیگری باشید یا رفتار کنید، خودبخود و بتدریج از جمع دور می شوید. این شاید یکی از مهمترین دلایلی باشد که کسانی که تمایل به همرنگ بودن با اینگونه جامعه ای را با چنین فرهنگ غالبی ندارند، بتدریج سر از کشورهای دیگری از جمله آمریکا درمی آورند.


اما شاید برایتان جای پرسش باشد که موضوع بالا چه ارتباطی با موضوع نشست دارد؟!


در جریان برگزاری نشست، متوجه شدم که برخی پرسش کنندگان (ضمن احترام کامل برای  نظرات همه آنها) در حال تبدیل نمودن پرسش خود به پرسشی کاملا شخصی و در ارتباط مستقیم با مشکل یا چالش زندگی شخصی خود هستند.بطورمثال،فردی (که  بنا به اظهار خودش مدتی بود که در شرکتی سوئدی مشغول بکار شده بود) خطاب به یکی از نمایندگان پارلمان عنوان نمود که پیداکردن کار در سوئد بشرط دانستن زبان سوئدی بسیار آسان است و اصولا جای هیچگونه نگرانی در این زمینه از نظر وی  برای متقاضیان کار وجود ندارد! البته قطعا دانستن زبان سوئدی کمک بسیار شایانی به فرایند یافتن کار در بازار کار سوئد می کند ولی باید این را هم در نظر گرفت که نظر اکثریت غالب جویندگان کار در سوئد اعم از ایرانی و غیرایرانی در مورد وضعیت یافتن کار در سوئد چگونه است! مطمئنا اکثریت قریب به اتفاق بر این عقیده هستند که بازار کار موجود،بازاری کاملا  محتاط،رقابتی با ظرفیت ورودی محدود است و صد البته تجربه نشان داده است که کسانی که اهل تلاش و پشتکار فراوان هستند در بیشتر موارد انسانهای موفقتری در رسیدن به آمال خود در زندگی خواهند بود تا کسانی که در انتظار تسهیل شرایط هستند.


این نمونه ها از دیدن یک فاصله مجازی بین خود و یک هموطن مخصوصا پس از گذار از یک برهه خاصی از زندگی که من نامش را همان توهم "خودغیربینی" می گذارم، تعدادشان در جامعه  ما اصلا کم نیست! بهمین خاطر است که شاید ببینیم یک فرد ایرانی وارد خاک کشور بیگانه می شود.،پس از مدتی زندگی در آن کشور بیگانه و آشنایی با پیچ و خمهای موجود،راههای زندگی بهتر در آن کشور بیگانه را می آموزد اما تحت هیچ شرایطی حاضر نیست براحتی تجربیاتش را بدون دلیل و  چشمداشتی در اختیار دوست همنوع خود قرار دهد و معمولا یکی از توجیهات این افراد برای عدم انجام این کار این است که آنها به تنهایی و با تکیه بر توانایی های خویش و بدون استفاده از کمک دیگری به آن دسته از اطلاعات مفید دست یافته اند و حالا چگونه می توانند همه آن تجربیات را به غیر انتقال دهند! این تجربیات در زمینه های مختلفی می توانند باشند.از نحوه تحصیل تا راههای یافتن کار،از قوانین مهاجرت تا سلسله قوانین متداول اجتماعی و فرهنگی،از نحوه مسافرت تا اطلاع رسانی در زمینه های راهگشای زندگی روزمره و...


باز هم یادآور می شوم  ذکر این نمونه  ها به معنای عمومیت دادن آنها به همگان نیست و تنها می تواند گویای بخشی از واقعیت تلخ ولی موجود در جامعه باشد و قطعا بخاطر ماهیت فرهنگی آن هیچگونه ارتباط مادی یا معنوی با موقعیت جغرافیایی فعلی فرد (یعنی اینکه در ایران باشد یا مهاجر در کشور دیگری باشد) نخواهد داشت.شاید یکی از نتایج برداشت  از نکات مثبت یک فرهنگ بیگانه (درحین دوری از نکات منفی فرهنگ بیگانه) و یکی از بهترین موفقیت های  زندگی هر فردی در سوئد این باشد که توانسته باشد از این توهم رهایی یابد و خودش را هر روز به قانون  قابل تحسین سوئدی ها یعنی قانون فروتنی "یانته لاگن" بیشتر و بیشتر نزدیک نماید.


پیوندهای مرتبط:


قانون سوئدی یانته لاگن


دانشگاههای سوئد پس از پولی شدن(قسمت اول)


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد