[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با سه مفهوم مهم در فرهنگ سوئدی ها - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:45

آشنایی با سه مفهوم مهم در فرهنگ سوئدی ها


زیر آسمان سوئد: مطلب زیر نقل قولی است از وبلاگ " دوربین" نوشته "روزبه فیض" که به لحاظ اهمیت آن عینا برای خوانندگان و یاران وبلاگ زیر آسمان سوئد درج می شود.


روزبه فیض:با وجودی که حدود یک‌سال است در سوئد زندگی می‌کنم احساس می‌کنم هنوز خیلی چیزها درباره‌ی فرهنگ و خلق‌ و خوی مردمان این کشور نمی‌دانم. از طریق «ب» که مدتی مهمان ماست امروز با کتابی آشنا شدم به نام «شوک فرهنگ – سوئد» (CultureShock – Sweden) کتاب در یکی از بخش‌هایش به معرفی چند مفهوم مهم در فرهنگ سوئدی می‌پردازد که سه تا از مهم‌ترین‌هایشان را در این‌جا می‌آورم. مفصل‌ترش را از همان کتاب بخوانید.


مفهوم اول: درست به اندازه (Lagom)


مفهوم «لاگوم» (تلفظ سوئدی) یا «درست به اندازه» شاید پیش پا افتاده و ساده به نظر برسد، اما ریشه‌ی عمیقی در فرهنگ سوئدی دارد که به دوران وایکینگ‌ها برمی‌گردد*. آدم‌ها باید کار کنند اما نه خیلی زیاد؛ باید غذا بخورند اما نه خیلی زیاد؛ باید بنوشند اما نه خیلی زیاد؛ باید پول داشته باشند اما نه خیلی زیاد … بلکه درست به اندازه. یکی از دلایلی که نگرش‌های سوسیالیستی در جامعه‌ی سوئد پررنگ بوده، حضور همین مفهوم فرهنگی است چرا که سوسیالیسم با عدالت، برابری و «درست به اندازه» هم‌سویی دارد.

در گذشته «لاگوم» در سطح سیاست‌گذاری به صورت اجرای سیستم مالیات‌دهی دینامیک اجرا می‌شد تا ثروت‌های جامعه را به صورت متعادل‌تری توزیع کند. در بسیاری موارد این به آن معنی بود که کارگری که اضافه کار می‌کرد اضافه حقوق اندکی می‌گرفت، در نتیجه افراد کمتری مایل به اضافه کار کردن بودند. همین‌طور ترفیع شغلی با حقوق بالاتر عملا درآمد نهایی چندان بیشتری نصیب شخص نمی‌کرد چرا که مالیات هم متناسب با درآمد فرد بیشتر می‌شد. در نتیجه در این سیستم، سیاست‌ سوسیالیستی دولت عملا افراد را از زیاد کار کردن بر حذر می‌داشت.


مفهوم دوم: فکر نکن کسی هستی (Jantelagen)


ریشه‌ی مفهوم «یانتِه‌لاگِن» (تلفظ سوئدی) یا «فکر نکن کسی هستی» به عدم علاقه‌‌ی سوئدی‌ها (و اسکاندیناوی‌ها و بریتانیایی‌ها و استرالیایی‌ها) به اشخاص بسیار موفق (high achievers) باز می‌گردد. در روایت سوئدی‌ها اشخاص از این‌که خود را برتر یا بهتر از دیگران بدانند نهی می‌شوند. ده فرمان فروتنی (Jante Law) سوئدی‌ها یا یانتِه‌لاگِن به شرح زیر است:

  1. فکر نکن ویژه و خاص هستی.
  2. فکر نکن به همان خوبی ما هستی.
  3. فکر نکن از ما زیرک‌تر هستی.
  4. فکر نکن از ما بهتر هستی.
  5. فکر نکن بیشتر از ما می‌دانی.
  6. فکر نکن برتر از ما هستی.
  7. فکر نکن به اندازه‌ی کافی خوب هستی.
  8. تو نباید به ما بخندی.
  9. فکر نکن کسی به تو اهمیتی می‌دهد.
  10. فکر نکن می‌توانی چیزی به ما یاد بدهی.

بنابراین خیلی از سوئدی‌ها تلاش می‌کنند هم‌رنگ جماعت باشند و در میان آن‌ها خوب جا شوند. اگر یک سوئدی خیلی در کارش موفق شود، خود را در معرض حسادت همسایه‌ها، دوستان و بستگان قرار داده است، مگر این‌که «درست به اندازه» (lagom) موفق باشد. نتیجه‌ی این دیدگاه این‌ می‌شود که دانش‌آموزانی که استعدادهای درخشانی هم دارند از گرفتن مشاغل‌ چالش‌برانگیز برحذر و به گرفتن مشاغل لاگوم (مشاغلی که درست به اندازه هستند) تشویق می‌شوند. اگر دانش‌آموزی جاه‌طلب باشد به این معناست که فکر کرده از دیگران بهتر است، در حالی که این نگرش از لحاظ فرهنگی پذیرفته نیست. «یانتِه‌لاگِن» کارآفرین‌ها، ماجراجویان، هنرمندان، مخترعان و همین‌طور دانش‌آموزان معمولی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


مفهوم سوم: امن و مطمئن (Trygghet)


«تریگ‌هِت» (تلفظ سوئدی) را می‌توان به امنیت و اطمینان خاطر ترجمه کرد که مفهومی بسیار عزیز و مهم در قلب سوئدی‌هاست. سوئدی‌ها ترجیح می‌دهند محتاط باشند و تلاش می‌کنند قبل از هر تصمیمی خطرات مربوط به آن را ببینند. در کسب و کار، آن‌ها معمولا هر حرکتی را مستند و ابعاد آن‌را به خوبی بررسی می‌کنند زیرا اعتقاد دارند همیشه بهتر است جانب احتیاط را نگاه داشت.

این موضوع با علاقه‌ی سوئدی‌ها به برنامه‌ریزی و قابل پیش‌بینی بودن و تصمیم‌گیری برپایه‌ی وفاق همگانی هم‌خوانی دارد. از نظر آن‌ها، اگر اختلاف نظر بین اعضای گروه وجود داشته باشد، تصمیم خوب گرفته نمی‌شود. از طرف دیگر، تصمیم گرفتن برای سوئدی‌ها به معنای کیفیت و قابل اعتماد بودن است، یعنی سوئدی‌ها وقتی تصمیمی را بگیرند معمولا پای آن می‌ایستند.


مثلا بخشی از برنامه‌ی مسکن‌ دولت رفاه در سوئد به این دیدگاه بر می‌گردد. دولت رفاه سعی می‌کند در برابر چیزهایی که باعث اضطراب و عدم اطمینان خاطر می‌شوند، آرامش و امنیت به وجود بیاورد و به سوئدی‌ها امکان می‌دهد تا با اطمینان خاطر برای زندگی‌شان برنامه‌ریزی کنند. این موضوع به دولت هم بر می‌گردد. دولت در بیشتر موارد با مردم روراست است . در سوئد مطابق قانون اسناد و مدارک دولتی بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارد. علاوه بر آن افراد می‌توانند پرونده‌های شخصی خود مثل پرونده‌ی پزشکی، پلیس و غیره را از دولت درخواست کنند که باعث فراق خاطر آن‌ها می‌شود.

مفهوم «تریگ‌هِت» فقط در مواجهه با خطر یا ترس خلاصه نمی‌شود بلکه به احساس امنیت در شغل، خانه و خانواده نیز بر می‌گردد. به همین منظور سوئدی‌ها در مقایسه با آمریکایی‌ها یا بریتانیایی‌ها کمتر در سطح کشور جابه‌جا می‌شوند  و از این‌که به دلایل شغلی محل زندگی خود را عوض کنند چندان استقبال نمی‌کنند (به خصوص در سنین بالاتر).

________________________

* ظاهرا وایکینگ‌ها در هنگام نوشیدن از یک ظرف مشترک استفاده می‌کردند و هر وایکینگ باید «درست به اندازه» نوشیدنی برمی‌داشت تا اولا به اندازه‌ی کافی سیراب شود و ثانیا به دیگران اجحاف نشود.


منبع:

http://doorbin.org/2010/09/03/three-important-cultural-concepts-in-sweden


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد