[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت هشتم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:37

نکته ها از سوئد- قسمت هشتم


زیرآسمان سوئد: در سلسله مطالبی که تحت عنوان " نکته ها از سوئد" در این وبلاگ درج می شود به بیان نکات ریز و درشت فرهنگی بصورت مختصر و مفید(البته از دیدگاه نویسنده  مطلب)پرداخته می شود.این نکات عموما فرهنگی دارای کاربردهای متفاوتی در جامعه سوئد هستند ولی رعایت آنها همواره نشانه وفق پذیری شما با جامعه ای است که در آن زندگی می کنید گرچه شناخت آداب و رسوم و فرهنگ غالب یک ملت فرایندی طولانی مدت است.

* میزان متوسط نرخ امید به زندگی در سوئد در سال ۲۰۰۹ میلادی برای زنان ۸۳ سال در برابر ۷۹ سال برای مردان بوده است.


* بر اساس آمار رسمی سازمان SCB در سال ۲۰۰۸ میلادی،درآمد متوسط ماهانه یک فرد بعنوان تکنسین با مهارتهای تجربی و تحصیلات متوسطه رقمی بین حداقل ۲۰ تا حداکثر ۵۰ هزارکرون سوئد است در حالیکه سقف رقم این درآمد ماهانه برای افراد متخصص و دارای تحصیلات عالیه تا ۵۵ هزارکرون و برای افرادی که در سطوح مدیریتی و بالاتر در سوئد مشغول بکار هستند تا ۸۰ هزارکرون در ماه نیز قابل انتظار است.


*بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ میلادی صورت گرفته است، ۲۷ درصد از دختران دانش آموز در سوئد سیگاری هستند.این رقم برای پسران ۱۲ درصد بوده است.


* در سوئد ازدواج قبل از سن ۱۸ سال ممنوع است و در صورتی تنها مجاز است که از استانداری (کمون) محل اقامت خودتان بتوانید اجازه این کار را دریافت کنید.


* ازدواج مرد با مرد و زن با زن در سوئد قانونی و آزاد است ولی ازدواج با چند زن (تعدد زوجات) و نیز ازدواج با برادر یا خواهر عملی غیرقانونی و ممنوع است.همجنسگرایان در سوئد از سال ۱۹۴۴ میلادی(۶۶ سال پیش) اجازه ازدواج با یکدیگر را دریافت کردند و در سال ۲۰۰۲ میلادی طبق قانون مصوب مجلس سوئد امکان گرفتن بچه از پرورشگاه را نیز پیدا کردند.


*پارلمان ملی سوئد از انجمن های مختلفی از جمله انجمن های کار،مسکن،محیط زیست،سرمایه گذاری،کشاورزی،عدالت،صنعت، ترافیک،مالیات،بهداشت،تحصیل و... تشکیل می شود.جالب است بدانید که تعداد کل اعضای زن این انجمنها در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۲۳ نفر در مقابل ۱۳۲ نفر اعضای مرد است.این ارقام در سال ۱۹۸۵ میلادی ۶۸ زن در مقابل ۱۷۲ زن بوده است.


* از هفت حزب تشکیل دهنده پارلمان ملی سوئد، سه حزب مرکزی Centre Party،محیط زیست(سبز) Green Party و سوسیال دموکرات Social Democrats دارای رهبران یا سخنگوی رسمی زن هستند.


* ختنه مردان در صورت صحیح و اصولی بودن روند انجام آن مساله ای اختیاری و آزاد است و بیشتر به خواسته فرد مربوط می شود تا قوانین سوئد ولی ختنه زنان در سوئد جرم محسوب می شود و مجازات آن چهارسال زندان است.


* در صورتی که با شخصی در سوئد همزی(سامبو Sambö) باشید و بخواهید پس از مدتی تصمیم به جدایی بگیرید،در صورت نیاز می توانید از کمک قانونی شخصی که از سوی دادگاه مسئول بررسی اموال و متعلقات مشترکتان می شود استفاده کنید.


* در سال ۲۰۰۸ میلادی،درصد مشارکت زنان در مشاغل بخش دولتی سوئد بعنوان مدیر Manager به میزان  ۶۲ درصد در مقابل ۳۸ درصد سهم مردان بوده است.این مقادیر برای بخش خصوصی ۲۵ به ۷۵ درصد به سود مردان است.


* نتایج مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۸ میلادی نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد از زنان ۱۶ تا ۶۴ سال در سوئد حداقل یکبار در هفته عادت به انجام نرمش و حرکات ورزشی دارند و بیش از ۶۰ درصد آنها حداقل هفته ای دوبار را به ورزش کردن اختصاص می دهند.


منبع:

www.scb.se


تهیه,نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (1)
خاطره ||
سه‌شنبه 22 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 15:04
ممنون از این مطالب جالب و خواندنی
امتیاز: 5 1
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد