[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با احزاب هفتگانه پارلمان سوئد و نمایندگان ایرانی آنها - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:30

آشنایی با احزاب هفتگانه پارلمان سوئد و نمایندگان ایرانی آنهازیر آسمان سوئد:
روز یکشنبه ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۰ میلادی، روز انتخابات سراسری برای انتخاب نمایندگان پارلمان ملی سوئد،اعضای هیئت مدیره شهرداری ها و نمایندگان شوراها یا کمونها در سوئد است.این انتخابات سراسری در سوئد هر ۴ سال یک بار برگزار می شود و هر فرد سوئدی بالای ۱۸ سال یا هر شخص تبعه کشوری غیر از سوئد که به مدت ۳ سال بصورت مستمر در سوئد زندگی کرده باشد،از حق رای دادن برخوردار است.در ادامه به معرفی مختصر و مفیدی از احزاب هفتگانه پارلمان سوئد و نمایندگان ایرانی حاضر در پارلمان سوئد می پردازیم.

نامهای این احزاب عبارتند از:


۱- حزب سوسیال دموکرات Socialdemokraterna

۲- حزب میانه رو یا مدرات Moderaterna

۳- حزب مرکزی یا سنترال پارتی Centralpartiet

۴- حزب ملی یا فولک پارتی Folkpartiet

۵- حزب مسیح دموکرات Kristdemokraterna

۶- حزب چپ Vänsterpartiet

۷- حزب محیط زیست Miljöpartiet
حزب سوسیال دموکرات  Socialdemokraterna حزبی بود که منجر به ایجاد دموکراسی پیشرفته در جریان جنگ جهانی دوم در سوئد شد. سابقه پیدایش این حزب در سوئد به سال ۱۸۸۹ میلادی برمی گردد. این حزب،حزبی جامعه گراست که مهمترین تلاش آن ایجاد دموکراسی پیشرفته در کشور و حفظ اصل برابری و رفع هرگونه تبعیض اجتماعی در همه سطوح بین زن و مرد است.این حزب که بزرگترین و قدیمی ترین حزب سیاسی در سوئد است به اختصار SAP نامیده می شود و دارای ۱۳۰ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان سوئد است.خانم "مونا سالین" رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد(بزرگترین و قویترین حزب سیاسی) از سال ۲۰۰۷ میلادی می باشد.


 خانم "مریم یزدانفر" تنها نماینده ایرانی الاصل این حزب در پارلمان سوئد هستند.


"مریم یزدانفر"نماینده ایرانی حزب سوسیال دموکرات در پارلمان ملی سوئد
حزب میانه رو یا مدرات Moderaterna با دارا بودن ۹۷ کرسی دومین حزب بزرگ پارلمان سوئد است که نام قدیم آن  تا سال ۱۹۶۹ میلادی،حزب راست یا  Rightist Party بوده است.طرفداران این حزب  لیبرال،مخالف سیستم کمونیستی و سوسیالیستی هستند و از خصوصی سازی و کاپیتالیسم حمایت می کنند.نخست وزیر فعلی دولت سوئد یعنی آقای "جان فردرید راینفلت" (John Fredrik Reinfeldt) رهبر این حزب سیاسی می باشد.طبق آخرین مطالعات انجام شده در دانشگاه گوتنبرگ سوئد، کارگرانی که بصورت سفید کار می کنند و از درآمدی بالاتر از حد متوسط برخوردار هستند از طرفداران پروپاقرص حزب مدرات هستند.

 آقای "رضا خلیلی دیلمی" از حزب میانه رو( مدرات) تنها نماینده ایرانی این حزب در پارلمان سوئد می باشند.


                             
"رضا خلیلی دیلمی" نماینده حزب مدرات(میانه رو)                حزب مرکزی Centralpartiet سومین حزب بزرگ پارلمان سوئد و دارای ۲۹ کرسی پارلمانی ست که طرفدار افزایش شمار مهاجرین به سوئد است.بخش عمده رای دهندگان به این حزب را مردم روستائی و محلی سوئد تشکیل می دهند.این حزب خودش را یک حزب green social liberal party معرفی می کند و تفکرات آزادی خواهانه دارد.حزب آزادی خواه مردم یا حزب ملی Folkpartiet حزبی است با ۲۸ کرسی در پارلمان سوئد که به آزادی خواهی اجتماعی اعتقاد دارد و آزادی خواهان جوان سوئد Liberal Youth of Sweden از مهمترین اعضای این حزب هستند. حزب مسیح دموکرات Kristdemokraterna پنجمین حزب بزرگ پارلمان با ۲۴ کرسی است که مهمترین تفکرات آن بهبود شرایط اجتماعی سالمندان،آزادی خانواده ها در انتخاب حق نگهداری از فرزندان،کاهش ضوابط در شرکتها و کاهش میزان مالیات جهت رشد جامعه و حل معضل بیکاری بشمار می رود.
حزب چپ Vänsterpartiet بیشتر یک حزب فمینیستی است مخالف خصوصی سازی در کشور است و فلسفه نظری آن به فلسفه کمونیستی و افزایش هزینه های عمومی نزدیکتر است.این حزب دارای ۲۶ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان سوئد است.


* خانم"امینه کاکا باوه" تنها نماینده ایرانی حزب چپ در پارلمان سوئد هستند.


"امینه کاکا باوه" نماینده ایرانی حزب چپحزب سبز محیط زیست Miljöpartiet حزبی محافظ اکولوژی است که رابطه خوبی با حزب سوسیال دموکرات دارد و  مهمترین تلاش این حزب درجهت کاهش اثرات منفی فعالیتهای اجتماعی بر محیط زیست است.این حزب دارای ۱۹ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان سوئد است.


رنگ بندی احزاب در سوئد

احزاب در سوئد از نظر رنگبندی حزبی نیز شناخته می شوند.بطورمثال، حزب سوسیال دموکرات  و حزب چپ دارای شاخصه رنگ قرمز هستند درحالیکه حزب محیط زیست Miljöpartiet حزب سبزرنگ سوئد محسوب می شود.تشکل این سه حزب بعنوان "ائتلاف سبز و قرمزها" یا همان  ائتلاف red-green در پارلمان سوئد شناخته می شود.از سوی دیگر، ائتلاف راست ها از احزاب مدرات،مرکزی،مسیح دموکرات و لیبرال تشکیل می شود و به "ائتلاف آلیانس" Alliance مشهور است.


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد