[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت هفتم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:20

نکته ها از سوئد- قسمت هفتم


زیرآسمان سوئد: "اعتماد ملی" ، "مسئولیت پذیری" ،"قانون مداری" و "احترام به حقوق شهروندی" اصول اساسی در  فرهنگ و جامعه سوئد هستند که در گفتار زیر با ذکر چند نمونه عملی از آنها به نقش سازنده و بنیادی آنها در توسعه فرهنگ و کیفیت زندگی مردم آن جامعه اشاره شده است.اینکه تا چه اندازه در مواجهه با یک جامعه آزاد و مبتنی بر احترام به حقوق انسانی افراد، به قوانین آن جامعه احترام کامل می گذاریم و تلاش می کنیم تا در سطح رفتارهایمان و یا حتی نوع نگاهمان به محیط پیرامون خود نوعی بازنگری مثبت  و مترقی ایجاد کنیم، مقوله ای است جدا که بایستی تدریجا در وجود هر کدام از ما نهادینه شود.


یک تجربه:سوئدی ها به مسئولیت پذیری فردی در برابر قوانین حاکم بر جامعه شان مشهور هستند.اغلب آنها بدون اینکه احساس به وجود فردی برای اجرا و نظارت بر قوانین کنند، به اصطلاح خودشان پلیس همدیگر هستند. در یکی از برنامه های تلویزیونی دوربین مخفی در یکی از شبکه های تلویزیونی سوئد،برای آگاهی از اینکه چقدر شهروندان سوئدی به قوانین و از همه مهمتر به مامورین اجرای قوانین احترام می گذارند به قصد شوخی در یکی از خیابانهای شهر استکهلم تابلویی نصب کردند که بر روی آن نوشته شده بود: "عبور عابر یکطرفه است"!بسیاری از عابرین که در جهت مخالف خیابان در حال پیاده روی بودند توسط افرادی که لباس پلیس پوشیده بودند و برگه های جریمه ای هم در دست داشتند متوقف می شدند.مامورین به عابرین می گفتند که در جهت مخالف خیابان حرکت کرده اند و باید جریمه شوند و وقتی عابر شگفت زده ابراز بی اطلاعی می کرد،به او تابلوی موردنظر را نشان می دادند.عابر هم با بیان شرمندگی جریمه را می پذیرفت و هیچ شکی بخود راه نمی داد که اصولا هیچ خیابانی در دنیا نمی تواند برای عبور عابرین یکطرفه باشد.


یک نتیجه:بی اعتمادی به مجری قانون یکی از مهمترین عوامل قانون گریزی در یک جامعه می تواند باشد.


----------------------------------------------------------------------------------------------------


  


یک تجربه:سوئد یکی از کشورهایی است که از بالاترین نرخ پرداخت مالیاتی توسط  شهروندان به دولت برخوردار است و شاید کم نباشند سرمایه دارانی که بخاطر فرار از نرخ بالای مالیات در سوئد به کشورهای دیگری با نرخ مالیاتی کمتر گریخته اند(یک نمونه بارز آن صاحب  سوئدی الاصل شرکت لوازم خانگی ایکیا IKEA آقای "اینگوار کمپارد" است که در حال حاضر در سوئیس زندگی می کند) اما اینها همه ماجرا نیست!چند سال پیش یکی از سرمایه داران سوئدی که از میزان مالیات زیاد ناراضی بود مال و منال خود را برداشت و به انگلستان کوچ کرد. او رفت تا در آنجا مالیات کمتری بپردازد. چندی بعد وی در یک مصاحبه رادیویی می گفت، مالیاتی که در سوئد می دادیم بال بود اما خدمات خوبی هم دریافت می کردیم. حال در انگلیس بیش از آنچه در سوئد مالیات می دادیم خرج می کنیم ولی هرگز آنقدر خدمات دریافت نمی کنیم! بسیاری از کسانی که سوئد را به خاطر سطح بالای مالیات ها ترک می کنند پس از چندی به همین نتیجه می رسند. 


یک نتیجه
:در سوئد پرداخت مالیات با سطح خدمات اجتماعی و رفاه عمومی نسبت مستقیم دارد.به قول معروف " با هر دستی که بدی،از همون دست هم میگیری".در بسیاری از کشورها  از جمله آمریکا این توازن یا این نسبت معقول لزوما وجود ندارد.همچنین اعتماد مردم به دولت و پرداخت مالیات با رغبت کامل بزرگترین سرمایه اقتصادی یک جامعه می تواند باشد.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------یک تجربه: شاید برای کسانی که تازه وارد تلقی شوند و با محیط سوئد آشنایی زیادی هنوز نداشته باشند، تجربه خرید از یک فروشگاه شامل آزادی کامل خریدار در انتخاب اجناس،پس دادن آن بدون هیچگونه قید و شرط و از همه مهمتر اعتماد کامل و بی حد و حساب صاحب فروشگاه به خریدار(چیزهایی که حداقل نمونه اش در جامعه ایران هرگز یافت نمی شود) تجربه ای تازه باشد.خریدار می تواند قیمت تمامی اجناس انتخابی خود را از طریق یک دستگاه بارکدخوان ثبت کند و به هنگام خروج تنها دستگاه بارکدخوان را تحویل صندوقدار فروشگاه دهد و بدون اینکه سبد خریدش توسط کسی چک شود پس از پرداخت پول از فروشگاه خارج شود.چندی پیش دوستی رفته بود دوچرخه بخرد. دوچرخه یی را دیده بود و پسندیده بود. از فروشنده پرسیده بود کیفیت آن دوچرخه چطور است؟فروشنده گفته بود بد نیست. خریدار می پرسد بد نیست یعنی چه! فروشنده می گوید من فروشنده ام. از من انتظار نداشته باش بگویم این دوچرخه بد است. خریدار به فروشنده می گوید تو خودت اگر بخواهی دوچرخه بخری این را میخری؟ فروشنده در جواب می گوید هرگز. بعد خود فروشنده به مشتری توصیه می کند به یک فروشگاه زنجیره یی بزرگ که دوچرخه های بهتر را با قیمت مناسب حراج کرده است رفته و از آنجا خرید کند.فروشنده کالا که عادت به دروغ گفتن ندارد حاضر است یک مشتری را از دست بدهد اما حاضرنیست با دروغ کالا را بفروشد.


یک نتیجه:اعتماد مردم به همدیگر بزرگترین سرمایه اجتماعی یک جامعه می تواند باشد.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------یک تجربه: در سوئد برای داشتن تلویزیون در خانه ،دارندگان تلویزیون باید مبلغی را بصورت ماهانه بعنوان مالیات تلویزیون به دولت پرداخت کنند.علت پرداخت این مالیات هم  این است که تلویزیون و رادیوهای دولتی در سوئد خالی از آگهی های بازرگانی هستند و بنابراین بودجه آنها باید از بخش مالیات های دولتی تامین شود.برخی داشتن تلویزیون را به اداره مربوطه اطلاع نمی دهند تا از پرداخت مالیات شانه خالی کنند. هرچند وقت یکبار، گروه های بازرسی برای ردیابی متخلفان  مناطق گوناگون را بررسی می کنند.برای احترام به حقوق شهروندان، مناطقی که مورد بررسی قرار خواهد گرفت، از پیش به اطلاع همگان می رسد و در وسایل ارتباط جمعی اعلام می شود چه منطقه یی و در چه تاریخی موردبازرسی قرار می گیرد.بازرسین حق ورود به خانه را ندارند و در همان جلوی درب ورودی از شما سوال می کنند که آیا در خانه تلویزیون دارید یا خیر! و اگر شما بر خلاف واقعیت پاسخی بگویید در صورتی که تلویزیون شما در آن زمان در دید بازرسین نباشد، بازرسین به حرف شما اعتماد می کنند و می روند.در یک پرونده قضایی در این رابطه در سوئد، مردی با اینکه بازرسین از طریق دستگاه مخصوص موج یابی که وجود تلویزیون را در خانه وی نشان می داد به خانه او مراجعه کرده بودند و در مراجعه تلویزیون وی را از مقابل درب ورودی هم دیده بودند، منکر داشتن تلویزیون در خانه اش شد.او در دادگاه بیان کرد که آنچه بارزسین دیده بودند جعبه ای بیش نبوده است.جالب اینجاست که در پایان، دادگاه بر اساس انکار متهم وی را تبرئه می کند زیرا از دیدگاه دادگاه،بصورت پیش فرض همه افراد راستگو هستند و از طرفی به دلیل عدم وجود مدرک جرم و یا عدم اعتراف صریح متهم، دادگاه نمی تواند به مشاهدات بازرسین از فاصله چند متری استناد کند.حتی احتمال اینکه علائم ناشی از امواج تلویزیونی مربوط به آپارتمان مجاور باشد جزو ملاحظات دادگاه در این پرونده بوده است.

یک نتیجه: اعتماد یک اصل پیش فرض است مگر خلاف آن ثابت شود.حد و رمز هم نمی شناسد.اعتمادسازی از سوی عالی ترین سازمانها و نهادهای دولتی یک جامعه به یک فرد می تواند خود بزرگترین عامل ترویج اعتماد در بین مردم یک جامعه باشد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------یک تجربه:شاید شما از آن دسته از کسانی باشید که جوانانی را در سوئد دیده باشید که از شلوارهای فاق کوتاهی استفاده می کنند که انگار در حال افتادن از ناحیه کمر آنهاست! اما شاید ندانید که پوشیدن این شلوارها با مد شدن آن در سطح جهانی در یک برهه زمانی در سوئد به شدت زیاد شده بود بطوریکه واکنشهای متفاوتی را در جامعه سوئد برانگیخته بود.بطور مثال، یکبار مدرسه ای خصوصی در سوئد پوشیدن اینگونه شلوارها را در محیط مدرسه ممنوع کرد و به دنبال حمایت یک روزنامه سوئدی از اقدام این مدرسه طی مقاله ای  از وزارت آموزش و پرورش سوئد خواستار این شد که این اقدام در تمامی مدارس سوئد بصورت یک قانون درآید اما طولی نکشید که وزارت آموزش و پرورش سوئد طی یک پاسخ بلندبالایی به این روزنامه متذکر شد که تا زمانی که این اقدام در جهت ایجاد مزاحمت برای سایرین نیست، هیچ کسی نمی تواند  به حقوق فردی هیچ انسانی خدشه ای وارد کند.اما این پایان ماجرا نبود. پس از دو سال، پوشیدن اینگونه لباسها در سوئد به شدت کم شد و اصولا از کانون توجه ها بطور کامل دور شد.


یک نتیجه:رابطه بین ممنوعیت ها و تغییر در رفتارهای اجتماعی (افرایش یا کاهش توجه ها) یک اصل ثابت شده است.احترام به حقوق شخصی دیگران، اساسی ترین اصل دموکراسی است.


منبع:

گزیده ای از مقاله جامعه شناسی کشور سوئد

نوشته محسن نجات حسینی در روزنامه اعتماد


نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (1)
ناران ||
پنج‌شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:24
یاعرص سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت محترم وبلاگ
من و یکی از دوستانم که ایشون هم خانم هستند با هم در ایران همخونه هستیم می خواستم بدونم ما می تونیم از طریق قانون همخونگی مهجرت کنیم به سوئد و گلا این قانون در چه کشورهایی وجود دارد و می خواستم اطلاعاتی جامعی در مورد مهاجرت از طریق هم خانگی با فرد دیگر به من بدهید.
ممنون میشم که من و راهنمایی کنید و خواهشمند هستم اطلاعات روبه ایمیلم ارسال کنید.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود دوست من
بله.لطفا به سایت اداره مهاجرت سوئد مراجعه کنید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد