[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت سوم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 01:38

نکته ها از سوئد- قسمت سوم

زیر آسمان سوئد:بسیاری از مهاجرینی که در سوئد زندگی می کنند و یا حتی برای مدت کوتاهی برای سفر،تحصیل یا کار به سوئد می آیند-بویژه کسانی که از کشورهای آسیایی از جمله ایران یا از کشورهایی با فرهنگ نزدیک به ایران مثل ایتالیا و اسپانیا و یا حتی از  برخی از کشورهای آمریکای جنوبی یا آفریقایی به سوئد می آیند- با پدیده "سردمزاجی" سوئدی ها برای حداقل یکبار هم که شده روبرو شده اند. البته این برداشت یک امر کاملا نسبی و مقایسه ای است و به بسیاری عوامل زیست محیطی و فرهنگی بستگی دارد اما همواره مقوله بحث برانگیزی در جامعه سوئد و حتی نیز در سایر کشورهای اسکاندیناوی از جمله دانمارک و نروژ محسوب می شود. نظر به اهمیت این مساله و لزوم شناخت عمیقتر از ابعاد آن در ادامه از طریق طرح چندتجربه عینی و عملی به بررسی این مقوله می پردازیم و البته مثل همیشه قضاوت نهایی را برعهده خواننده مطلب خواهیم گذاشت.درضمن، تجربیاتی که در زیر از آنها یاد می شود می تواند صرفا تنها تجربه شخصی نویسنده باشد و بدیهی است نمی تواند لزوما به معنای قطعیت مطالب باشد.

تجربه اول

عکس تزئینی است


مدتی قبل در یک جلسه ای که به بهانه یک بحث علمی در فضایی کاملا رسمی برگزار شده بود شرکت داشتم. تقریبا تمامی شرکت کنندگان در جلسه یکدیگر را نمی شناختند. در اواسط جلسه برای رفع خستگی و استراحت،بر روی میزی مقداری غذا و نوشیدنی برای هر نفر بصورت جداگانه از قبل آماده شده بود. نفر اول پس از اینکه غذا و نوشیدنی اش را برداشت پشت یک میز در وسط اتاق نشست.این در حالی بود که در اتاق در حدود ده میز وجود داشت که امکان نشستن چندین نفر در کنار هم وجود داشت.نفر بعدی نیز همین کار را تکرار نمود و میز دیگری را انتخاب کرد و همینطور الی آخر...واقعا برایم جالب بود که چرا کسی ترجیح نمی دهد که تنها ننشیند!. این شاید همان تجربه ای است که مشابه آن هر روز در داخل اتوبوس یا ترامواهای شهری رخ می دهد و معمولا بسیاری را می بینید که بر روی صندلی های دونفره تنها نشسته اند!تجربه دوم

برخی سوءتفاهم ها از تضاد ماهیتی دو فرهنگ متفاوت ناشی می شوند. مثلا یادم هست یک زمانی وقتی درب ورودی ساختمان را برای نفربعدی که قصد ورود پس از من را داشت نگه می داشتم انتظار تشکر داشتم.البته در برخی موارد این خواسته شما برآورده می شود ولی در بیشتر موارد باید انتظار این را نداشته باشید چون این عادت بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم سوئدی هاست و در واقع نشانه رعایت ادب شماست و بنابراین تشکر نکردن طرف مقابل نباید به منزله سردبودن روحیات آن فرد تلقی گردد! همچنین وقتی یکبار مسیر آدرسی را به راننده ای نشان می دادم که چگونه طی مسیر کند، مجددا این احساس تشکر متقابل به مراتب سردتر از احساسی بود که انتظارش را داشتم اما به تدریج آموختم که نباید این مسائل را به سردبودن روحیات آنها نسبت داد.


تجربه سوم

شبی را میهمان یک دوست ایتالیایی در خانه اش بودم و در جریان دیدارمان یک جوان سوئدی  که همسایه دیوار به دیوار دوست من بود نیز به جمع ما اضافه شد و تمام شب را سرگرم بحث و گفتگو شدیم و با اینکه شناخت زیادی از هم نداشتیم ولی به سرعت ارتباط دوستانه قابل قبولی با دوست سوئدی مان برقرار کردیم و از اینکه یک سوئدی را انقدر گرم و صمیمی می دیدم واقعا تعجب کرده بودم. چند روز پس از آن دیدار، از دوست ایتالیایی ام سراغ او را گرفتم و او در کمال تعجب من گفت که در طول زمان زیادی که در آنجا سکونت داشته است تنها همان یک شب او را در خانه خودش بعنوان مهمان یافته است و در سایر زمانها معمولا از او کسی خبری ندارد! البته اضافه کرد که آن شب نیز ظاهرا دوست سوئدی ما از مشروبات الکلی استفاده کرده بود که به قول معروف نطقش باز شده بود و با ما گرم گرفته بود! البته شاید بروز این رفتار پس از مصرف مشروبات الکلی تنها مختص سوئدی ها نباشد ولی باید این نکته را درنظر داشت که شدت و حدت تضاد رفتاری بیشتر مدنظر است نه صرفا ماهیت رفتار که در سبک زندگی اروپایی امری بسیار طبیعی و تکراری است.همچنین باید این نکته را نیز از یاد نبرد که در برخی موارد روحیه خجالتی بودن بیش از حد و رعایت و احترام به حریم شخصی شما از جانب سوئدی ها نبایستی با سرد بودن روحیات آنها اشتباه شود! در بیشتر مسائل اجتماعی از جمله در محیط کار، این روحیه بسیار جدی تر و خشک تر احساس می شود تا در محیط دانشگاه یا مدرسه که محیطی ماهیتا  و یا شاید  هم ناچارا به مراتب گرمتر و صمیمی تر است!


نگارش و تنظیم : علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد