[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] قوانین طلاق در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 01:04

قوانین طلاق در سوئد


قوانین طلاق در سوئد


*جالب است بدانید که در کشور سوئد طبق قوانین وضع شده موجود، فسخ ازدواج تنها در دوصورت قابل انجام است.یکی در صورتی که یکی از زوجین فوت کند و  دیگری اینکه اگر فقط یک نفر از زوجین (چه مرد و چه زن) مایل به جدایی و طلاق باشد، دادگاه بدون درنظرگرفتن نظر و تمایل طرف مقابل با درخواست طلاق موافقت می کند.


*تنها در موردی با درخواست طلاق مخالفت می شود که زوجین دارای فرزند مشترک زیر ۱۶ سال باشند که در اینصورت زوجین می توانند جدا از هم زندگی کنند تا پس از شش ماه حکم طلاق رسمی توسط دادگاه صادر شود.همچنین درصورتی که هردو یا یکی از زوجین نیز تقاضای فرصت شش ماهه را از دادگاه نماید،دادگاه با آن موافقت خواهد کرد.

*فرجه شش ماهه که در راستای حمایت از حقوق کودکان در قوانین خانواده در سوئد پیش بینی شده است به این خاطر است تا در مدت شش ماه زوجین بتوانند فرصت بیشتری برای تامل و تصمیم گیری درست و منطقی تر داشته باشند تا با تصمیمات عجولانه و از روی فشار فکری تن به طلاق و به خطر انداختن آینده فرزند یا فرزندان خود ندهند. مددکاران اجتماعی در این مدت نقش مهمی در مشاوره خانوادگی به زوجین را دارند.این مددکاران از سوی دولت برای کمک به وضعیت ایجاد شده به تجزیه و تحلیل مشکل زوجین می پردازند و تاحد امکان از پاشیده شدن کانون خانواده جلوگیری می کنند.


*درصورتی که پس از شش ماه باز هم یکی از زوجین همچنان بر تقاضای طلاق خود مصمم بود، طلاق رسمی بدون شرط و شروط اعلام می گردد.تمامی اموال زوجین نیز پس از طلاق بصورت مساوی بین زوجین تقسیم می شود.


*همچنین درصورتی که یکی از زوجین نام فامیلی همسر یا شوهر مقابل خود را در خلال زندگی مشترک برای خودش انتخاب کرده باشد، می تواند آزادانه برای تغییر مجدد آن اقدام نماید.


*حضانت فرزندان پس از طلاق توسط دادگاه تعیین می شود و همواره به نفع حقوق فرزندان زوجین خواهد بود.به این معنی که در هر زمان که بی کفایتی یا ناتوانی مرد یا زن در نگهداری از فرزندان محرز گردد، حضانت فرزندان بی چون و چرا از وی گرفته خواهد شد.نکته جالب هم اینجاست که هردو طرف رابطه یعنی هم زن و هم مرد موظف هستند در مدت پس از طلاق از فرزندان خود حمایت لازم را بعمل آورند و اعطای حضانت فرزندان به هرکدام به معنی سلب کامل مسئولیت از طرف مقابل نیست.


آمار طلاق در سوئد


*با وجود این همه آزادی اجتماعی،سوئد از جمله کشورهایی است که نرخ طلاق آن به نسبت سایر کشورهای دنیا بالاست. فقط در شش ماهه اول سال ۲۰۰۹ میلادی (طبق آمار رسمی سازمان آمار سوئد) در حدود ۱۰۴۱۴ مورد طلاق رسمی در مقابل ۱۹۷۵۴ مورد ازدواج رسمی (بدون احتساب ازدواج با همجنس) به ثبت رسیده است.این یعنی اینکه از هر دو ازدواج، یک مورد آن یا به عبارتی ۵۲ درصد از ازدواجها به طلاق می انجامد. این آمار برای کشورهایی نظیر آمریکا،فنلاند و بلاروس تقریبا مشابه است و در مقابل برای کشورهایی نظیر هندوستان،سریلانکا و ژاپن  یک یا حتی کمتر از یک درصد است.البته این نکته هم نباید فراموش شود که علل پایین بودن نرخ طلاق این کشورها به دلایل دیگری از جمله ساختارهای دولتی،تعلقات مذهبی و سنتی،فرهنگ رایج ازدواج و طلاق،آزادی ها و یا محدودیت های اجتماعی، عدم آگاهی زنان از حقوق خود و بسیاری از عواملی از این دست بستگی زیادی دارد.


نگارش و تنظیم : علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد