[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با شهر گوتنبرگ (Göteborg) - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 20 آذر‌ماه سال 1391 @ 23:41

آشنایی با شهر گوتنبرگ (Göteborg)

نمایی از بندر گوتنبرگ 

زیر آسمان سوئد:بسیاری از دوستان ایرانی ام از کشور سوئد تصور نادرستی دارند و زمانی که نام این کشور ادا می شود به یاد سرما و یخبندان شدید و شش ماه شب و شش ماه روز می افتند! باید خدمت همه عزیزان عرض کنم که این مطلب امروزه تنها در شمالی ترین مناطق سوئد اتفاق می افتد. درست است که سوئد در شمال اروپا و در نزدیکی قطب شمال قرار دارد ولی همانطوری که می دانید یک سوم جمعیت سوئد در جنوب این کشور زندگی می کنند.جایی که شهرهای استکهلم ،گوتنبرگ و مالمو (3 شهر اصلی سوئد) قرار دارند.در این مناطق،در طی سالهای اخیر بواسطه پدیده" گلوبال وارمینگ"(Global Warming) و همچنین کمک کردن جریانهای اقیانوسی معروف به"گلف استریم"(Gulf Stream)،اختلاف دما در زمستان با مناطق شمالی سوئد که همواره در ۹ ماه از سال پوشیده از برف بودند،بسیار ناچیز است.در طی این سالها،بسیاری ازپیستهای اسکی در مناطق مرکزی سوئد دچار بی برفی شدند! و تا مرز ورشکستگی رفتند! همچنین،کریسمس درمناطق جنوب سوئد بدون برف سپری شد! این درست مثل این است که در شب چله در ایران بدون کرسی و بخاری و یا هر وسیله گرمایشی شب را سپری کنیم! بنابراین،اگر قصد سفر به سوئد را دارید،پدیده های خورشید نیمه شب(طی ماههای جون و جولای فقط در شمالی ترین مناطق سوئد اتفاق می افتد) و شش ماه شب و شش ماه روز را فراموش کنید و با خیالی راحت در تابستان به سوئد بروید و حتی حمام آفتاب هم بگیرید...! 

واژه شناسی گوتنبرگ:

جالب است بدانید که بین گوتنبرگ مخترع آلمانی و شهرفعلی گوتنبرگ در کشور سوئد هیچ ارتباطی وجود ندارد."گوتنبرگ "مخترع آلمانی که صنعت چاپ مرهون کشف و اختراع اوست در شهر معروف" ماینس "قدم به عرصه وجود گذاشت .پدرش قاضی دادگستری بود ولی خود او زندگی اجتماعی را با زرگری شروع کرد و رفته رفته به امور فنی علاقه مند شد .بین سالهای ۱۴۳۴ و ۱۴۴۴ وی اولین ماشین چاپ را به وجود آورد و مهم‌ترین اثر گوتنبرگ"انجیل گوتنبرگ" یا انجیل ۴۲ سطری است ، که از لحاظ زیبایی خطی و کیفیت صنعتی آن در زمان خودش انجیلی بی‌نظیر بود. گوتنبرگ روز ۲۳ فوریه ۱۴۶۸ میلادی درگذشت. 

آب و هوای گوتنبرگ :

گوتنبرگ دارای آب و هوای اقیانوسی با تابستانهای گرم و زمستانهای معتدل می باشد.بهار و پاییز تقریبا سرد هستند بطوری که متوسط دمای روزانه در ژانویه به ۱- درجه سانتی گراد و در جولای به ۱۶.۵ درجه سانتی گراد می رسد.بیشترین متوسط دما متعلق به ماههای جولای،آگوست و سپتامبر با ۲۰ درجه سانتی گراد و کمترین متوسط دما نیز متعلق به ماه فوریه با ۴- درجه سانتی گراد می باشد.پس همانطور که می بینید برخلاف تصور عموم، گوتنبرگ شهر  زیاد سردی محسوب نمی شود!

بخاطر عرض جغرافیایی شمالی گوتنبرگ، روزها در تابستان بلند و در زمستان کوتاه اند. میزان متوسط بارندگی در سال نیز ۷۸۹ سانتی متر است که رقم قابل توجهی می باشد و نشان دهنده فزونی بارندگی در این شهر است.

 معماری گوتنبرگ :

امروزه، تعداد بسیار کمی از خانه های چوبی بجامانده از قرن هفدهم در گوتنبرگ یافت می شوند که یکی از نمونه ها خانه Skansen Crown می باشد.

در قرن هجدهم، با تاسیس شرکت East India Company و تجاری شدن شهر،خانه های سنگی با دید کلاسیک در اطراف کانالها بنا شد که خانه East  India House نمونه ای از آن دوره می باشد که امروزه دربرگیرنده موزه شهر گوتنبرگ نیز هست.در قرن نوزدهم،نظام سرمایه داری به تدریج از مرزها خارج شد و نقشه اصلی شهر طراحی شد و مهمترین خیابان گوتنبرگ فعلی یعنی خیابان Kungsportsavenyn  که به (Avenyn (Avenue نیز مشهور است ساخته شد.این خیابان را از نظر ساخت همتای خیابان شانزه لیزه در پاریس می دانند!

 

نمایی از میدان Götaplatsen و خیابان  Avenyn

در اوایل قرن بیستم هم سبک  National Romantic بوجود آمد که کلیسای Masthugget نمونه آن است. در اوایل دهه ۱۹۲۰ هم درست وقتی که گوتنبرگ جشن ۳۰۰ سالگی اش را جشن می گرفت،میدان Götaplatsenبا نمای نئوکلاسیک ساخته شد.مجسمه داخل این میدان(تصویر بالا) الهام گرفته شده از "نپتون" (رب النوع دریا در اساطیر یونان ) می باشد.در سال ۱۹۵۰ هم استادیوم Ullevi بخاطر جام جهانی فوتبال بنا شد. برج تلویزیونی Brudaremossen گوتنبرگ هم یکی از بناهای مدرن شهر گوتنبرگ محسوب می شود.

پراکندگی جمعیت در گوتنبرگ :

برطبق آمار سال ۲۰۰۵، از نیم میلیون جمعیت گوتنبرگ در حدود ۹۸ هزارنفر (حدود ۲۰ درصد) مهاجر مقیم در گوتنبرگ سکونت دارند که از این تعداد حدود ۱۰ درصد ایرانی ،۹ درصد فنلاندی و ۱ درصد هم از سایر کشورها هستند.جمعیت ایرانی و دیگر مهاجرین خاورمیانه از جمله عراق و کشورهای سومالی و یوگسلاوی سابق بیشتر در مناطق Angered (مخصوصاHjällbo وHammarkullen) و منطقه شمال شرقی حومه شهر یعنی Bergsjön سکونت دارند در حالیکه دیگر مهاجرین اسکاندیناوی،اروپای جنوبی(مثل پرتقال،ایتالیا و یونان) و اروپای شرقی در مناطق نزدیکتر بهم قرار دارند.منطقه Frölunda بخاطر جمعیت زیاد چینی ها در گوتنبرگ شهرت خاصی دارد.البته، تایلندی ها و ویتنامی ها هم از دیگر ملیتهای ساکن در این منطقه هستند. 

 

نمایی از مجتمع های مسکونی منطقه Angered در حومه گوتنبرگ 

 

نمایی از منطقه مسکونی Bergsjön در شمال شرقی حومه گوتنبرگ

 

دانشگاههای گوتنبرگ :

گوتنبرگ ۲ دانشگاه دارد که هر دوی آنها در ابتدا بعنوان کالج خصوصی در قرن نوزدهم تاسیس شدند. اولی ،دانشگاه دولتی گوتنبرگ (University of Gothenburg) با حدود ۵۰ هزار دانشجو که بزرگترین دانشگاه حوزه اسکاندیناوی محسوب می شود.در جدیدترین رتبه بندی جهانی دانشگاههای دنیا در سال ۲۰۰۷ میلادی، این دانشگاه در رده ۱۹۳ ام از بین ۴۰۰۰ دانشگاه انتخابی قرارگرفته است.

نمایی از سردر ورودی دانشگاه گوتنبرگ

و دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology) که یک دانشگاه خصوصی است و در ۲ کیلومتری جنوب هسته داخلی شهر واقع شده است.این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ میلادی توسط"ویلیام چالمرز" تاسیس شد و شعار این دانشگاه "آوانسز" (Avancez) به معنی "پیشرفت"می باشد.در جدیدترین رده بندی جهانی دانشگاهها،دانشگاه صنعتی چالمرز رتبه ۱۶۶ را از بین ۴۰۰۰ دانشگاه انتخابی بدست آورده است. طبق آمار سال ۲۰۰۵،بیش از ۶۰ هزار دانشجو در شهر گوتنبرگ مشغول به تحصیل هستند که به نوعی این شهر را به شهر دانشجوها مبدل کرده است. 

نمایی از سردر ورودی دانشگاه صنعتی چالمرز


 دیدنیهای گوتنبرگ :


۱- بلوار یا خیابان اصلی گوتنبرگ به نام Kungsportsavenyn که به Avenyn (همان Avenue) معروف است و بطول یک کیلومتر از محل موزه هنر گوتنبرگ(Götaplatsen) شروع شده و به Kungsportsplatsen در مرکز قدیم شهر ختم می گردد.


۲- مرکز خرید Nordstan بعنوان بزرگترین مرکز خرید اسکاندیناوی، در مرکز شهر گوتنبرگ واقع شده است.این مرکز خرید با ۱۸۰ فروشگاه و ۱۵۰ دفتر درحدود ۳۲۰۰۰۰ مترمربع وسعت دارد و بیش از ۶۰۰۰ نیروی انسانی در آن مشغول به کار هستند.


  

 

مرکزخرید Nordstan


۳- منطقه Haga که بخاطر خانه های چوبی زیبا و معماری منحصربفرد ساختمانهای آن معروف است. 

 

نمایی از منطقه Haga


۴- خانه اپرا (Gothenburg Opera House) بعنوان مشخصه معماری گوتنبرگ در کنار رودخانه Göta که در سال ۱۹۹۴ رسما افتتاح گردید. 

  ورودی Gothenburg Opera House


۵- موزه های متعددی همانند Gothenburg Museum of Art, Göteborgs Konsthall, Röhss Museum و ...


 ۶- پارک Slottsskogen بعنوان بزرگترین پارک گوتنبرگ که موزه تاریخ طبیعی(Natural History Museum) و قدیمی ترین رصدخانه گوتنبرگ در آن واقع شده اند.

  

نمایی از پارک Slottsskogen 


 ۷- باغ گیاه شناسی گوتنبرگ (Göteborg Botanical Garden) که بعنوان یکی از مهمترین باغهای گیاه شناسی اروپا معروف است.

 

نمایی از باغ گیاه شناسی گوتنبرگ


 ۸- پارک و شهر بازی Liseberg که در مرکز شهر گوتنبرگ واقع شده و با بیش از ۳ میلیون بازدید کننده در سال بعنوان مهمترین جاذبه توریستی کشور سوئد شناخته شده است.در این پارک بازی،می توان از بازیها و تفریحات مختلف آبی و همچنین بازیهای دلهره آوری مثل ترن هوایی چوبی و فلزی و... لذت برد.


 

 شهر بازی Liseberg


۹- مجمع الجزایر جنوبی گوتنبرگ (Southern Gothenburg Archipelago) که مجموعه ای از جزایر زیبا و منحصربفردی است که مهمترین آنها Älvsborg Fortress ،Vinga و Styrsö هستند و می توان با قایق های موتوری براحتی از آنها بازدید نمود. 

 

 نمایی از جزیره  Älvsborg Fortress در نزدیکی گوتنبرگ


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (7)
فهیمه اکرم الدین ||
یکشنبه 15 دی‌ماه سال 1392 ساعت 14:04
بسیار عالی
امتیاز: 17 5
زهرا ||
جمعه 21 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 13:47
ممنون. خیلی جامع بود. اما عکس ها باز نشدن
امتیاز: 17 1
AGRO ||
شنبه 1 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 13:28
مطلب بسیار جالب و کاملی بود.
از به اشتراک گذاری آن سپاسگزارم.
امتیاز: 10 2
moty ||
جمعه 12 دی‌ماه سال 1393 ساعت 21:36
Salam va mamnoon. Moteasefane ax ha baz nemishan
امتیاز: 7 0
Moahmmadreza ||
سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 20:36
مـــن عاشق این کشورم
میرم یه روزی میرم میفهمیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید؟؟
امتیاز: 19 6
تاجی ||
دوشنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 07:45
عالی بود خوشم اومدمرسی
امتیاز: 6 1
علیرصا طاهری ||
سه‌شنبه 11 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 15:08
من ساکن گوتنبرگ هستم
مردمی پیشرفته و ساده
امتیاز: 7 4
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد